گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
نوامبر 5, 2012 کد خبر : 14395 خبر ها

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان خبرداد:

۷۰۹ روستای گیلان دارای آب شرب سالم و بهداشتی است

۷۰۹ روستای گیلان دارای آب شرب سالم و بهداشتی است

گیلانیان : مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان گفت: حدود ۷۰ درصد از روستاییان گیلانی از  نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره مند هستند.

محمد علی فرّ امینی با بیان اینکه استان ما برخلاف ظاهر سرسبز خود از معضل عدم وجود آب آشامیدنی سالم و قابل شرب رنج می برد، گفت: دسترسی آسان به آب های زیر سطحی باعث شده تا در گذشته توجه ی لازم از طرف خواص و عوام به لزوم احداث تاسیسات تامین و توزیع آب روستایی نشود.

وی افزود: با توجه به مساحت کم و محدود استان و تراکم بالای جمعیت به ویژه در مناطق بسیار محدود و جلگه‌ای، وجود اراضی ساحلی در نوار جنوبی دریای خزر و نیز زمین ‌های مردابی و باتلاقی که سبب ایجاد محدودیت در برداشت از سفره‌ های آب زیرزمینی شده است و از طرفی کاربری اراضی کشاورزی و استفاده از انواع کودهای شیمیایی و سموم و غیره، انجام مطالعات متمرکز طرح‌ های آبرسانی (مجتمع‌ های آبرسانی) در دستور کار جهاد سازندگی و نهایتاً وزارت نیرو قرار گرفت.

وی تصریح کرد: بر این اساس در سال ۱۳۷۰مطالعات طرح جامع آبرسانی به یک هزار روستای شرق و غرب گیلان با در نظر گرفتن ۱۰۴ روستا آغاز و با توسعه و تعمیق مطالعات و با نگاه عمیق به مجتمع‌های آبرسانی روستایی به بیش از یک هزار و ۲۶ روستا افزایش یافته است.

وی یادآور شد: محدوده ی این طرح بزرگ براساس شرایط و موقعیت منابع تأمین آب و تحلیل اقتصادی،  شامل روستاهای جلگه‌ ای ۱۴ شهرستان استان از غرب آستارا تا شرق رودسر است.

فرّ امینی، با اشاره به اینکه عملیات اجرایی این طرح در دوره ی مدیریت عمران و صنایع روستایی وزارت جهاد سازندگی وقت در سال ۱۳۷۵ آغاز و در سال ۱۳۷۸ به دو طرح شرق و غرب گیلان تبدیل شد، اظهارداشت: بخش غربی این طرح به شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گیلان در ابتدای تأسیس واگذار و طرح شرق نیز در سال ۱۳۸۰ با استانی شدن برخی طرح‌ها در راستای سیاست‌های دولت محترم به این شرکت منتقل شد.

وی خاطرنشان کرد: منطقه ی طرح غرب شامل ۵۱۵ روستای شهرستان‌های شفت، فومن، صومعه‌سرا، رضوانشهر، ماسال، تالش، انزلی و بخش ‌های عمده ی شهرستان رشت و منطقه ی طرح شرق نیز از شمال به دریای خزر و از غرب به پیربازار و رودخانه ی زرجوب و از شرق به رودخانه ی پل ‌رود و از جنوب به جاده ی رشت ـ آستانه‌اشرفیه، لاهیجان و ارتفاعات جنوبی رودسر محدود می‌ شود و شامل ۵۱۱ روستای شهرستان‌های آستانه‌اشرفیه، لاهیجان، لنگرود، رودسر، املش و بخش‌ هایی از رشت است.

وی گفت: حجم کل عملیات اجرایی طرح جامع آبرسانی به یک هزار و ۲۶ روستای استان گیلان شامل حفر ۷۷ حلقه چاه عمیق، نیمه عمیق و فلمن، ۱۲۵ باب ایستگاه پمپاژ، ۱۰۱ هزار و ۶۱۵ مترمکعب مخازن ذخیره و تأمین فشار، ۵ هزار و ۱۸۰ کیلومتر شبکه‌ های توزیع آب و یک هزار و ۴۰۸ کیلومتر لوله گذاری خطوط انتقال آب است.

مدیرعامل شرکت آبفار گیلان افزود: از مجموع عملیات مذکور، ۴۸ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق، ۴۵ باب ایستگاه پمپاژ، ۲۴ هزار و ۳۹۵  مترمکعب مخازن ذخیره و تأمین فشار، ۵ هزار و ۱۸۰ کیلومتر شبکه‌ های توزیع آب و یک هزار و ۴۰۸ کیلومتر لوله گذاری خطوط انتقال آب در قالب طرح آبرسانی به ۵۱۵ روستای غرب گیلان و ۹ حلقه چاه عمیق، ۳ حلقه چاه فلمن، ۲۰ باب ایستگاه پمپاژ، ۲۶ هزار و ۴۲۰  مترمکعب مخازن ذخیره و تأمین فشار، یک هزار و ۸۱۵ کیلومتر شبکه‌های توزیع آب و ۲۷۵ کیلومتر لوله گذاری خطوط انتقال آب به منظور آبرسانی به ۵۱۱ روستای شرق این استان تاکنون اجرا شده است.

به گفته ی فرّ امینی؛ در حال حاضر از مجموع یک هزار و ۲۶ روستای مشمول طرح جامع آبرسانی، ۷۰۹ روستا از طریق اجرای شبکه‌ های توزیع آب جدید یا تغییر منابع تامین آب از آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌ مند شده ‌اند.

وی اذعان کرد: با عنایت به گستردگی این طرح آبرسانی و پیگیری‌های مداوم مسوولان استان و شرکت آب و فاضلاب روستایی؛ این طرح به عنوان یکی از مصوبات سفر ریاست محترم جمهور و هیات محترم وزیران طی سه دوره جهت افزایش شاخص های بهداشتی استان مورد تاکید قرار گرفت و در سال ۱۳۸۹ نیز به عنوان طرح نمونه ی آبرسانی روستایی کشور انتخاب شد

وی تصریح کرد: دسترسی به منابع آب شرب و مطمئن از نظر کمی و کیفی و کاهش بیماری های مرتبط با آب و افزایش سطح بهداشت روستاییان و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها و استان های دیگر، محدودیت استحصال آب از چاه های حفر شده در مناطق جلگه ای به دلیل وجود لایه های ریزدانه، فصلی بودن  چشمه های استان و کاهش شدید آبدهی در زمان اوج مصرف در فصل تابستان، پراکندگی جمعیت روستایی و پیرو آن پراکندگی نقاط مصرف آب شرب روستایی، کاهش هزینه های اجرایی پروژه های آبرسانی روستایی با رویکرد مجتمع های آبرسانی و کاهش هزینه های بهره برداری و نگهداری از طریق تمرکز تاسیسات استحصال و ذخیره و توزیع آب و در نهایت افزایش رفاه عمومی و تقویت جاذبه های گردشگری منطقه ی طرح و جذب توریست و رونق اقتصادی مناطق روستایی استان از دلایل توجیهی طرح آبرسانی به یک هزار روستای گیلان بود.

وی افزود: هم اکنون بیش از ۴۱۴ هزار نفر از روستاییان این استان با اجرای این طرح، از آب آشامیدنی مناسب برخوردار شده اند

فرّ امینی گفت: اگر چه با تامین بخشی از اعتبارات از حدود ۲ الی ۳ سال گذشته از ردیف های ملی (حساب ذخیره ارزی و یا استانی) شاخص بهره مندی آب روستاهای استان رشد یافته اما با اهداف مصوب قانون برنامه ی پنجم توسعه ی کشور اختلاف معنی داری وجود دارد که نیازمند تامین اعتبارات کافی و قابل توجه است.

وی یادآور شد: در زمان حاضر حدود ۷۰ درصد از روستاییان گیلانی از  نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره مند هستند.

منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

 • باسلام
  بنده حدود ۶ ماه هست پیگیر آب آشامیدنی سالم روستای خودم هستم مسئولین آب و فاضلاب روستای استان گیلان افتخار ندادن حتی جواب نامه و ایمیل مارابدهند اما بنده ناامید نشده از دانشگاه علوم پزشکی کشور پیگیر شدم بااعزام کارشناس به آلوده بودن آب تاکیدکردن. حالا باعنایت به مطالب فوق مسئولین آب روستایی استان گیلان جوابی دارن ممنون میشم .
  به آدرس ایمیل برام ارسال کنند؟
  روستای کلجار – دهستان ماچیان – شهرستان رودسر

 • اهالی روستای هندخاله

  مدیریت محترم شرکت آبفای استان گیلان
  باسلام
  احتراماً بندینوسیله ازجنابعالی درخواست میشود درجهت برطرف شدن مشکل آب شرب اهالی روستای هندخاله که گویی با آب فاضلاب همراه است نهایت همکاری لازم را مبذول فرمایید.لذا تحمل خوردن این آب نه تنها برای اهالی روستا بلکه برای مهمانان و گردشگران مشکلات زیادی را بوجود اورده است .لذا عاجزانه درخواست داریم به این مشکل رسیدگی شود .با تشکر

 • باسلام
  احتراماً نامه ای از سوی اهای روستای هندخاله در تاریخ ۱۷تیر۱۳۹۲ به شرکت آبفای استان گیلان ارسال گردید که هیچ گونه اقدامی از سوی مسئولان صورت نگرفته است گویی اصلا به وبلاگ سازمان اهمیت نمیدهند به داد مردم نمیرسند و برایشان اصلا مهم نبوده و نیست.
  ما فقط میخواستیم گوشه ای از مشکلات بزرگ این روستا حل شود که با همکاری بیش از حد مسئولان مواجه شدیم . ممنون و متشکر

 • اهالی روستای هنده خاله

  توروخدا جواب بدید حداقل بعد از گذشت ۱سال ، یعنی توی این ۱سال مسئولین حتی ۱روز به این سایت سرنزده اند واقعا که ….بابا ای ول آخه اینقدر کاردارید

 • سردبیر گیلانیان

  سلام علیکم
  کلیه پیام های اهالی محترم هنده خاله جهت بررسی به آب و فاضلاب روستائی ارسال می شود باشد مورد بررسی قرار گیرد و نتیجه را به ما و شما اعلام فرمایند .

 • اهالی روستای هنده خاله

  با سلام و تقدیم احترام
  با تشکر از اینکه حداقل جواب دادید و خواهشا مشکل آب هندخاله رو جدی بگیرید مردم این روستا دچار بیماری های گوناگون می شوند و شاید علت اصلی آن استفاده از چنین آب آلوده ای باشد. با باز کردن شیر آب و فقط بو کردن آب این منطقه متوجه بوی نامطبوع آن خواهید شد . لطفا مسئولین رسیدگی کنند. با تشکر فراوان

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی