گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
می 1, 2016 کد خبر : 48298 خبر ها

۸۰درصد تولید گل‌ گاوزبان رودسر برعهده زنان است

۸۰درصد تولید گل‌ گاوزبان رودسر برعهده زنان است

گیلانیان : مدیر جهادکشاورزی شهرستان رودسر گفت:۸۰ درصد تولید و پرورش گل‌ گاوزبان رودسر را زنان انجام می دهند.

احسان الله مشتاق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه‌گیلان، با بیان اینکه ۴ هزار نفر در شهرستان رودسر به تولید گل گاو زبان مشغولند،گفت:بیش از ۸۰ درصد تولید گل‌گاوزبان در این شهرستان بر عهده زنان است.

وی با اشاره به اینکه گل‌گاوزبان‌کاران در حال حاضر در حال برداشت محصول هستند، اضافه کرد: سال گذشته ۲۲۰تن گل‌ گاوزبان در رودسر تولید شد،اما میزان افزایش یا کاهش این محصول در سالجاری هنوز مشخص نیست و پس از اتمام برداشت اعلام می‌شود.

مدیر جهادکشاورزی رودسر از افزایش رغبت جوانان روستایی رودسر به کشت و تولید گل‌ گاوزبان خبر داد و گفت:در حال‌حاضر به طور میانگین گل‌گاوزبان کیلویی ۸۰ هزار تومان به فروش می رسد که البته این قیمت نوبرانه گل‌ گاوزبان است.

وی تصریح کرد: ۴۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی رودسر به کشت و پرورش گل گاوزبان اختصاص دارد و علاوه براینکه گیلانیان از خرید این محصول ارزشمند و مفید استقبال می کنند،استانهای همجوار نیز متقاضی خرید گل‌ گاوزبان‌های رودسر هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا،گل گاوزبان،گیاهی علفی پایا و دارای اعضای پوشیده از تارهای نرم،ساقه راست یا به حالت خمیده و برگهای ساده با یک رگبرگ منحصر به فرد است،گلهای درشت و آبی مایل به بنفش رنگ آن در ماههای اردیبهشت تا شهریور به تعداد کم بر ساقه ظاهر می‌شود.

میوه گیاه گل گاو زبان فندقه،نوک تیز و پوشیده از برجستگی‌های کوچک متعدد است، کشاورزان این گیاه را جمع آوری و برای مصارف خانگی کشت می کنند.

بخش های هوایی به منظور اهداف دارویی در ابتدای گلدهی از خرداد تا شهریور جمع آوری شده و در سایه خشک می شوند.گیاه مذکور دارای شاخه های تو خالی وآبدار است و ارتفاع آن به ۵۰ سانتی متر می رسد.

تمام سطح گیاه پوشیده از کرکهای سفید و منشعب است.گلهای این گیاه در انتهای ساقه قرار دارد و به رنگ روشن و ستاره ای شکل است. میوه این گیاه به شکل چهار فندق کوچک و به رنگ قهوه ای مایل به سیاه است.گلهای این گیاه با نام گل گاو زبان جمع‌آوری و به بازارهای ایران عرضه می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی