گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
جولای 3, 2012 کد خبر : 10547 خبر ها

مدیرکل دامپزشکی گیلان :

۸۲۰ هزار راس دام گیلان علیه سیاه زخم واکسینه شدند

۸۲۰ هزار راس دام گیلان علیه سیاه زخم واکسینه شدند

گیلانیان : علی بشری‌معافی با اشاره به اینکه بیماری سیاه زخم در دام دارای اهمیت زیادی است، اظهار کرد: این بیماری نیاز به واکسن دارد. وی ادامه داد: سال گذشته تعداد ۹۰۰ هزار رٱس دام در گیلان علیه بیماری سیاه زخم واکسینه شدند که این رقم امسال به ۸۲۰ هزار رٱس مایه‌کوبی رسیده است.
این مسئول، وجود بیماری سیاه زخم را در گاو، گوسفند و اسب عنوان کرد و افزود : کانون بیماری‌های سیاه زخم در استان پایین است و سال گذشته تعداد ۵ مورد از این بیماری مشاهده شده بود.وی کنترل باکتری «هاگ» در بیماری سیاه زخم را مشکل دانست و تصریح کرد: این باکتری تا ۶۰ سال می‌تواند در بدن دام زنده بماند و در مجموع سیاه زخم بیماری ساده‌ای نیست که بشود به راحتی با آن برخورد کرد.
بشری‌معافی، بیماری سیاه زخم را جدی خواند و افزود: این بیماری در دستگاه گوارش و تنفسی دام به صورت جدی نفوذ می‌کند و خسارت زیادی به دام وارد می‌آورد و به همین دلیل به صورت فشرده عمل واکسینه دام را انجام می‌دهیم.وی درباره بیماری تب کنگو بیان کرد: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه‌کنگو در دام هیچ علامتی ندارد و زودگذر است و یک هفته دام را مبتلا می‌کند و ترشحات آن آلوده است.
مدیرکل دامپزشکی گیلان، با بیان اینکه تب کنگو از نظر اقتصادی اهمیت ندارد، تصریح کرد: اهمیت این بیماری بهداشتی است که ترشحات دام مبتلا می‌تواند انسان را بیمار کند.وی، با اشاره به اینکه ترشحات دام بیمار می‌تواند موجب آلودگی شیر شود، ابراز کرد: این بیماری فرآورده‌های دامی مانند گوشت را نیز آلوده می‌کند.
بشری‌معافی درباره نحوه آلوده شدن انسان به تب کنگو اذعان کرد: انسان از طریق له کردن کنه‌ها با دست آلوده می‌شود و بهترین راهکار مبارزه با کنه است که هر ساله سم‌پاشی دام و جایگاه آن صورت می‌گیرد.به گفته وی، ویروس بیماری تب خونریزی دهنده کریمه‌کنگو توسط کنه‌های سخت شامل هیالوما، درماسنتور، آمبلیوما و ریپی‌سفالوس حمل می‌شود و از طریق نیش کنه‌های سخت‌ آلوده و یا از طریق تماس با ترشحات و ذرات کنه‌های له شده به انسان انتقال می‌یابد.
این مسئول، تماس با خون و ترشحات آلوده افراد مبتلا در بیمارستان یا هنگام انجام آزمایشات از آنها را از دیگر راه‌های انتقال این بیماری به انسان عنوان کرد.

منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی