گیلانیان
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ Wednesday, 22 March , 2023
ژانویه 31, 2023 کد خبر : 84318 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

پیشرفت خوب پروژه خط ریلی رشت به کاسپین

پیشرفت خوب پروژه خط ریلی رشت به کاسپین

گیلانیان : فرماندار شهرستان رشت از پیشرفت خوب پروژه خط ریلی رشت به کاسپین خبر داد و گفت: این خط ریلی به زودی به‌بهره‌برداری می‌رسد.

حمیدرضا امام‌پناهی امروز در جلسه شورای اداری شهرستان رشت ضمن تبریک فرا رسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: این ابر‌پروژه یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های ریلی کشور است که ما را از طریق جمهوری آذربایجان به روسیه و کشورهای اروپایی وصل می‌کند.

‌وی افزود:در صورت بهره‌برداری از راه‌آهن بین‌المللی رشت ـ کاسپین، این مسیر به عنوان حلقه نهایی اتصال کریدور نوستراک، بندر کاسپین مبدل به بندری نسل سوم در منطقه شده و جهش ترانزیتی در کشور روی می‌دهد.

فرماندار رشت با برشمردن مزایای راه‌آهن بندر کاسپین – رشت برای استان گیلان تصریح کرد: از احداث این پروژه ‌می‌توان هاب رشت را نیز به عنوان مرکز لجستیکی دیگری تعریف کرد و به این ترتیب کالاهای کشور روسیه و آذربایجان از دو طریق ریلی و دریایی جهت ترانزیت به کشور ایران وارد شده و سپس به آب‌های آزاد جنوب ایران برای ارسال به هند و چین انتقال یابند.

امام‌پناهی درباره پروژه‌های قابل افتتاح در ایام دهه فجر امسال گفت: ۲۵۲ پروژه عمرانی و طرح‌های اشتغال‌زا با ارزش اعتباری هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در سطح شهرستان رشت همزمان با دهه مبارک فجر به افتتاح می‌رسد.

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه دولت سیزدهم برآمده از مردم است و با ویژگی انقلابی، ولایی و جهادی بودن به توفیقات چشمگیری دست می‌یابد، تصریح کرد: در مقایسه با دهه فجر سال گذشته پروژه‌ها از لحاظ اعتباری ۱۱۴ درصد معادل ۷۵۰ میلیارد تومان رشد داشتند.

وی با اشاره به جزئیات پروژه‌های دهه فجر، بیان کرد: امسال ۸۱  پروژه در حوزه توسعه انرژی برق با اعتبار ۹۱ میلیارد تومان، ۹۰ پروژه عمران شهری و روستایی با اعتبار ۳۰۵ میلیارد تومان، ۱۲ طرح در حوزه صنعت و طرح‌های اشتغال‌زا با اعتبار هزار و ۳۴ میلیارد تومان، یک پروژه در حوزه ورزشی با اعتبار ۱۶ میلیارد تومان، تعداد ۵۴ پروژه ذیل سر فصل حمایت از مددجویان و توانخواهان با اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی، دو پروژه حوزه کشاورزی با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان در شهرستان رشت به بهره‌برداری می‌رسد.

امام‌پناهی با بیان اینکه با افتتاح پروژه‌های دهه فجر هزار و ۹۳ فرصت شغلی فراهم می‌شود که ۸۸۶ اشتغال موقت و ۲۰۷ اشتغال دائم است، گفت: از دهه فجر سال گذشته تا امسال، ۷۰ کیلومتر آسفالت راه شهری و روستایی انجام شده و در حوزه برق هم ۳۰۰ کیلومتر از سیم‌های برق قدیمی با کابل خودنگهدار تعویض شد و ۷۲ دستگاه ترانس نصب شد؛ در حوزه آب شرب نیز ۳۰ روستا شبکه آبرسانی آنها تکمیل شده و ۱۶ روستا هم لوله‌گذاری شدند.

فرماندار شهرستان رشت افزود: ۱۹۰ طرح به ارزش بیش از ۴۲۱ میلیارد تومان با تعهد اشتغال ۵۰۶ نفر از محل تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰و همچنین ۲ هزار و ۵۱۰ طرح به ارزش بیش از ۲۰۷ میلیارد تومان از محل تسهیلات تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۱ مربوط به کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی تأمین و پرداخت شده است و در بخش اشتغال‌زایی روستایی بیش از ۷ میلیارد تومان تسهیلات در بخش مشاغل خانگی پرداخت شد.

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه اغلب نانوایی‌ها به سامانه کارتخوان مجهز شدند خاطرنشان کرد: از ۹۱۱ واحد خبازی بیش از ۸۹۰ واحد مجهز شدند که هدف از این طرح کنترل و ساماندهی آرد است.

امام‌پناهی با اشاره به طرح اقدام ملی مسکن، افزود: در حال حاضر ۵ هزار و ۸۴۴ واحد در حال آغاز ساخت است که ۶۲۴ واحد را بنیاد مسکن و ۵ هزار و ۲۲۰ واحد نیز توسط راه و شهرسازی در مسکن مهر در حال احداث است.

وی با تأکید بر برگزاری باشکوه جشن انقلاب اسلامی تصریح کرد: امسال جشن انقلاب باید با شکوه و پرشورتر برگزار شود و حضور میلیونی مردم در اجتماعات جشن انقلاب بر عظمت نظام می‌افزاید و این پیام را می‌دهد که مردم همچنان به ایران و نظام پایبند هستند.

امام‌پناهی از توجه دولت سیزدهم و پیگیری استاندار گیلان درباره ساماندهی پسماند خبر داد و گفت: ساماندهی زباله‌سوز با اعتبار ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی به قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) واگذار شده که به زودی در محل سایت مستقر می‌شوند.

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه سال گذشته در همین ایام، وزیر کشور از منطقه سراوان بازدید کردند، خاطرنشان کرد: بعد از آن بازدید و تأکیدات وزیر کشور، خیلی سریع اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان جهت ساماندهی وضعیت سایت سراوان مصوب و تخصیص پیدا کرد.

وی با اشاره به سفر بهمن ماه سال قبل رئیس‌جمهور به گیلان اضافه کرد: برای حوزه شهرستان رشت در این سفر، مصوبات خوبی برای موضوع فاضلاب و پسماند داشتیم و اقدمات خوبی هم در این راستا در حال انجام است.

امام‌پناهی خاطرنشان کرد: ساماندهی محل دفن زباله در سراوان رشت و افزایش ظرفیت کودآلی و حل معضل پسماند اراده دولت بوده است.‌

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی