گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
آگوست 14, 2014 کد خبر : 28984 خبر ها

۹۰۰ هزار قلاده فوک خزری از بین رفت

۹۰۰ هزار قلاده فوک خزری از بین رفت

گیلانیان : مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: جمعیت فوک خزری از یک میلیون قلاده به حدود یکصد هزار قلاده رسیده است.

محمدرضا برجی با اشاره به آلودگی دریای خزر گفت: خزر موهبتی خدادادی است که باید آن را قدر دانست.

وی افزود: نعمت دریای خزر و رشته کوههای البرز است که باعث بوجود آمدن این اقلیم طبیعی زیبا و کم نظیر شده و اگر دریای خزر را با این حجم از ورود آلاینده ها تنها بگذاریم و به فکر کنترل آلاینده ها و حفظ محیط زیست بی نظیر آن نباشیم در آینده ای نزدیک اکوسیستم آن دچار تغییرات اساسی و غیرقابل جبران خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که تعداد گونه در حال انقراض فوک خزری که تنها پستاندار این دریاست از یک میلیون قلاده به حدود یکصد هزار قلاده رسیده است، در بخشهای دیگر این اکوسیستم نیز با همین گونه تهدیدات مواجه هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خواستار برقراری و ایجاد همکاریهای بیشتر همه بخشها و نهادها برای حفظ محیط زیست شد و  پاکسازی خزر و حذف آلودگی های نفتی و غیرنفتی موجود در آن را از ضروریات آن دانست.

محمدرضا برجی با اشاره به ظرفیت آموزش و پرورش و پتانسیل آن در آموزش کودکان و نوجوانان گفت: باید به خوبی از این پتانسیل استفاده کنیم.

وی با اشاره به اهمیت مقاطع آمادگی، ابتدایی و راهنمایی این مقاطع را بهترین سنین برای یادگیری و بخاطر سپاری آموزش های زیست محیطی دانست و گفت: طبیعت و مخلوقات خداوند احتیاجی به ما ندارند و مائیم که محتاج طبیعت هستیم و همه این نعمات از سوی خداوند بزرگ، برای زندگی بهتر و مطلوب انسان در اختیار ما گذاشته شده است و باید تلاش کنیم تا این نگاه به همگان منتقل شود. /منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی