سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ Tuesday, 24 April , 2018
خرداد ۳۰, ۱۳۹۴ کد خبر : 38242 خبر ها

رئیس مجمع نمایندگان گیلان:

۹۱ درصد اعتبارات کشور صرف بودجه جاری می‌شود

۹۱ درصد اعتبارات کشور صرف بودجه جاری می‌شود

گیلانیان : رئیس مجمع نمایندگان گیلان گفت: طبق آمارهای غیررسمی، ۹۱ درصد از اعتبارات کشور صرف بودجه جاری می‌شود و این به معنای بزرگ‌تر شدن بدنه دولت است.

محمدحسین قربانی ظهر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به تصویب لایحه مقررات مالی دولت در سال ۹۳ اظهار کرد: تصویب لایحه مذکور موجب شد بسیاری از حاشیه‌های بودجه سال جاری در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس کاهش پیدا کند.

وی ۸۵ درصد از اعتبارات کشور را صرف بودجه جاری عنوان کرد و افزود: طبق آمارهای غیررسمی ۹۱ درصد از اعتبارات کشور صرف بودجه جاری می‌شود.

قربانی با بیان اینکه افزایش بودجه جاری برای ایران که در سال ۱۴۰۴ باید نماد توسعه محوری در ابعاد مختلف در منطقه باشد خوب نیست، تصریح کرد: افزایش بودجه جاری به معنای بزرگ‌تر شدن و جلوگیری از چابکی دولت است، ضمن اینکه حاشیه‌هایی ایجاد می‌شود.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی به فضای بین‌المللی و تحقق پیدا نکردن درآمدهای دولت اشاره کرد و گفت: با توجه به مشکلاتی که در دریافت مالیات به دوش مردم است ۴۰ درصد دریافت مالیاتی، ۴۰ درصد معافیت مالیاتی و ۲۰ درصد فرار مالیاتی داریم.

وی با اشاره به تحقق بودجه مالیاتی کشور در سال ۹۳، بیان کرد: سال گذشته ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده بود و ۷۱ هزار میلیارد تومان تحقق پیدا کرد و از این بابت باید از مردم قدردانی کنیم.

قربانی پیش‌بینی درآمد مالیاتی کشور در سال ۹۴ را ۸۸ هزار میلیارد تومان دانست و خاطرنشان کرد: تحقق درآمد مذکور موجب فشار به مردم می‌شود.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با تاکید براینکه موافق دریافت مالیات به طور واقعی از مردم هستیم، یادآور شد: عدالت در توزیع اعتبارات از موضوع‌های مهم است.

وی پرداخت اعتبارات به برخی از دستگاه‌ها به دلیل رابطه و دیپلماسی را غیرقابل قبول خواند و اظهار کرد: امسال ۱۵ درصد در بودجه افزایش داریم.

قربانی خواستار صرفه‌جویی در تمام دستگاه‌های گیلان شد و بیان کرد: صرفه‌جویی تاکید مقام معظم رهبری است و ریشه در فرهنگ اصیل شیعه دارد.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی بر مکانیزاسیون اداری تاکید کرد و افزود: دولت الکترونیک، برون‌سپاری و کاهش مصرف سوخت باید در دستگاه‌ها اجرایی شود.

وی متذکر شد: گزارشی از عملکرد دستگاه‌های اجرایی در سال ۹۳ به مجمع نمایندگان گیلان ارائه شود و این امر به معنای مچ‌گیری نیست، بلکه با هدف کمک به دستگاه‌هاست تا شاهد بهتر هزینه کردن در اداره‌ها باشیم.

قربانی با بیان اینکه با هجمه فرهنگی مواجه هستیم، تصریح کرد: یک درصد از بودجه دستگاه‌ها باید صرف امور فرهنگی شود.

اخبار مرتبط

نظرات

 • لنوشته‌ کارکنان رسمی کارگری بهزیستی کشور
  درطی ماه‌های اخیردرخبرها آمده بود که

  درطی ماه‌های اخیردرخبرها آمده بود که مجلس به یک فوریت طرح تبدیل وضعیت استخدامی کارمندان «رسمی کارگری» به «رسمی پیمانی» رأی داده است ودراین زمنیه هم دکتراحمد شوهانی، نماینده مجلس شورای اسلامی که ازطراحان طرح فوق بوده، اظهارداشته که با تصویب نهایی این طرح، شغل جدیدی به وجود نمی‌آید و لذا بارمالی بردولت تحمیل نخواهد شد.
  دکترشوهانی همچنین خاطرنشان کرده که وضعیت فعلی کارمندان رسمی کارگری تبعیضی آشکاربه حساب می‌آید، زیرا این افراد ازتسهیلات وامتیازات بی‌بهره هستند درحالی که با اصلاح وضعیت‌شان می‌توانند ازمزایای قانونی استفاده کنند.
  دراین راستا هم جمعی ازکارکنان رسمی کارگری ادارات دولتی همانند سازمان بهزیستی با ارسال نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بیان وضعیت فعلی خود و تبدیل وضعیت واستفاده ازمزایای قانونی پرداخته‌اند.
  دربخشی ازاین نامه آمده است: «بسیاری ازکارکنان سازمان بهزیستی کشورکه به صورت رسمی کارگری مشغول فعالیت هستند، درطی سالیان اخیرتوانسته‌اند با پیگیری وادامه تحصیل موفق به کسب مدارک کاردانی، کارشناسی وکارشناسی ارشد شوند ودرحال حاضر به عنوان نیروهای باتجربه و تحصیلکرده انجام وظیفه نمایند واین درحالی است که همانند کارکنان رسمی و پیمانی نتوانسته‌اند ازحقوق ومزایای مدرک خود برخوردارشوند وتاکنون هیچ تغییری دراحکام آنان لحاظ نگردیده است.
  طبق قانون کارمی‌بایست احکام نیروهای تحصیلکرده تا گروه ۲۰ اعمال شود که متأسفانه چنین اتفاقی رخ نداده وحتی عده ای با مدرک کارشناسی هم حداکثرتا گروه ۱۰ ترقی پیدا کرده‌اند.
  همچنین پاداش عیدی کارکنان رسمی کارگری طبق قانون اداره کارمی‌بایست حداقل دوبرابر تا ۳ برابرحقوق پایه پرداخت شود درصورتی که عیدی آنها مثل کارکنان رسمی کشوری می‌باشد و ازمزایای سختی کاربراساس ماده ۳۶ تبصره یک قانون کاربرخوردارشوند که متأسفانه درحال حاضرخبری نیست واین کارکنان ازهردوقانون استخدامی خدمات کشوری وقانون کارمحروم هستند.
  کلیه کارکنان رسمی کارگری از ۱۸ سال به بالا سابقه دارند و با توجه به اخذ مدرک دانشگاهی درصورت تبدیل وضعیت می‌توانند به عنوان یک نیروی باتجربه درپست‌های حساس سازمانی خدمت کنند وازمزایای قانونی برخوردارشوند و وضعیت نیروی انسانی بهزیستی کشورنیزبهبود خواهد یافت. و درصورت تبدیل وضعیت هم طبق قانون کشوری پرداخت ۲۳ درصد کارفرما هم حذف خواهد شد.
  کارکنان رسمی کارگری سازمان بهزیستی درپایان یادآورشده‌اند: اکنون با توجه به مطرح شدن طرح یک فوریتی تبدیل وضعیت استخدامی کارمندان «رسمی کارگری» به «رسمی یا پیمانی» که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده وهم‌اکنون درکمیسیون اجتماعی مجلس درحال بررسی بوده، امیدواریم که نمایندگان عزیز با نگاه پرمهروبا رأی مثبت خود درتصویب نهایی این طرح، موجبات رضایت حق‌تعالی وخرسندی واحقاق حق کارکنان زحمتکش رسمی کارگری را فراهم نمایند.

 

*

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

ستاره پرفروغ گيلاني ادبيات ايران

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

سالروز در گذشت جهان پهلوان نامجو بر شما تسلیت باد :

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

يكي ديگر از اعضاي تالار مشاهير گيلانيان را بيشتر بشناسيم :

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش

به یاد محرم هایی که حاجی آباد شاهد حضور حاجی بود :

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش