گیلانیان
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ Monday, 20 March , 2023
آوریل 13, 2013 کد خبر : 18194 خبر ها

مدیر جهاد کشاورزی رودسر :

آغاز برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در گیلان

آغاز برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در گیلان

گیلانیان : گیاه دارویی گل گاوزبان به صورت خودرو در همه مناطق کوهستانی گیلان می روید و هم اکنون در حدود ۶۳۰ هکتار از زمین های کوهستانی رودسر، تالش، املش، رودبار و سیاهکل گل گاوزبان کشت می شود.

 احسان اله مشتاق مدیر جهاد کشاورزی رودسر در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه ۴۵۰ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت گل گاوزبان اختصاص دارد، گفت: رودسر مقام نخست تولید گل گاوزبان را در استان به خود اختصاص داده است.

وی افزود: کشت و برداشت این گیاه در شهرستان رودسر به صورت سنتی انجام می شود.

استان گیلان از غنی‌ترین نواحی کشور از نظر تنوع گیاهی است و حدود ۲۰ درصد فلور کشور را در خود جای داده است. براساس تحقیقات انجام شده توسط محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان از مجموع ۱۸۲۲ گونه گیاهی موجود بیش از ۴۵۰ گونه دارای خصوصیات دارویی است که در حال حاضر بیش از ۳۱۵ گونه این گیاهان شناسایی و جمع‌آوری شده و در هرباریوم مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان نگهداری می‌شوند و آزمایشات زراعی تعدادی از این گونه‌ها نیز به انجام رسیده است. گیاه گل گاوزبان از گونه‌های مهم گیاهان دارویی است که در طب سنتی مورد استفاده بسیار زیادی دارد و به لحاظ استفاده وسیع از آن در طب سنتی، کاشت آن نیز رونق قابل ملاحظه‌ای دارد.

دو گونه گل گاوزبان ایرانی با نام علمی Echium amoenum  و گل گاوزبان ایتالیایی با نام علمی E.italicum به صورت طبیعی در عرصه‌های استان می‌رویند اما گونه E.amoenum بعنوان کشت رایج در سطح بیش از ۵۰۰ هکتار از عرصه‌های استان کشت می‌ شود. متاسفانه در حال حاضر عموماً گیاه گل گاوزبان به صورت سنتی کشت، تولید و مصرف می‌شود و لذا قابلیت رقابت با گونه اروپایی را ندارد. گونه اروپایی این گیاه که بصورت آزمایشی توسط محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان کشت شد نشان دهنده قدرت سازگاری و مناسب‌تر این گونه بوده، مصرف دم کرده گل گاوزبان برای درمان سرماخوردگی، بیماریهای قلبی و عروقی و دستگاه گوارشی مفید است./ منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

 • سلام لطفا اطلاعات بیشتری از نحوه و مکان های کشت و مقدار محصول در هکتار ارائه نمایید . در منطقه ما نیز این گیاه به صورت خود رو می روید.

  گیلانیان
  علیکم السلام
  جهت کسب اطلاعات فنی لطفا به مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان مراجعه فرمایید .

 • میدونید عواقب اطلاعات غلط برای شما چیه؟ اگه چیزی نمیدونید لطفا چیزی ننویسید. اون عکسی که بالا زدید گاوزبان نیست. یه گیاه خودرو که تو کوه های سرسبز در میاد.

  گیلانیان
  عکس مورد نظر شما تعرفه شده ولی از تذکر شما ممنونیم

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی