گیلانیان
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ Monday, 20 March , 2023
دسامبر 17, 2013 کد خبر : 23167 خبر ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان:

آمایش سرزمین لازمه توسعه پایدار است

آمایش سرزمین لازمه توسعه پایدار است

گیلانیان : مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان بر لزوم انجام آمایش سرزمین برای دستیابی به توسعه پایدار در استان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈسیف الله آقا بیگیˈ روز سه شنبه در نخستین همایش علوم زمین و نقش معدن و صنایع معدنی در توسعه اقتصادی گیلان که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان برگزار شد، اظهار کرد: برای به فعل درآوردن ظرفیتهای بالقوه متعدد استان باید آمایش سرزمین را چراغ راه قرار داده و به الزامات آن عمل کنیم .

وی یادآور شد: زمانی منابع موجود در طبیعت با توجه به جمعیت کم، می توانست جوابگو باشد اما اکنون گیلان بعنوان دومین استان دارای تراکم جمعیت بالا با مشکلات عدیده ای مواجه است .

آقابیگی با اشاره به نقش مهم معادن در توسعه و نیاز صنعت به مواد معدنی خاطرنشان کرد : باید در بهره برداری از منابع دیدگاه علمی و اصولی را جایگزین نگرش سنتی کنیم .

وی افزود : مباحث صنعت در جهان و مطمئنا در گیلان به تبادل اقتصاد بین المللی گره خورده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: امروز سهم صنعت و معدن از آب استان کمتر از دو درصد و کشاورزی ۹۲ درصد است .

وی گفت: برای رسیدن به اهداف توسعه باید این رقم در کشاورزی به ۷۵ درصد و در صنعت و معدن به هفت درصد برسد.

آقابیگی اضافه کرد : حدود ۱۵ میلیارد مترمکعب آورد سالیانه آب در استان داریم که هفت و نیم میلیارد مترمکعب صرف نفوذ و تبخیر و هفت و نیم میلیارد مترمکعب منابع تجدیدپذیر است که می توانیم از آن به شرط عملکرد متوازن استفاده مناسب داشته باشم .

آمایش سرزمین دانشی است مولود علم سیاست و اقتصاد و جغرافیا که می کوشد بنا به استعدادهای طبیعت و برنامه های اقتصادی و اجتماعی کشور، ترکیبی عقلایی و منطقی برای توزیع بهتر فعالیت های انسان ایجاد کرده و بین هدف های کشوری هماهنگی به وجود آورد.

در نخستین همایش دو روزه علوم زمین و نقش معدن و صنایع معدنی در توسعه اقتصادی گیلان با حضور مسوولان استان و کارشناسان زمین شناسی و معدن و همچنین صاحبان صنایع معدنی ، علاوه بر سخنرانی مسوولان ۱۲مقاله در قالب سخنرانی و ۱۱ پوستر ارائه می شود.

محورهای این همایش زمین شناسی اقتصادی ، زمین شناسی زیست محیطی ، زمین شناسی پزشکی ، توسعه پایدار ، ژئوتوریسم ، توسعه بخش معدن و صنایع معدنی ، مدیریت منابع و ارتقای بهره وری در معادن و صنایع وابسته ، مزیت های سرمایه گذاری در معادن و مخاطرات زمین و مدیریت بحران در استان گیلان است .

این همایش به همت سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، سازمان نظام مهندسی معدن گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان و مرکز پژوهش های زمین شناسی و اکتشافی استان برگزار شده است.

نخستین همایش علوم زمین و نقش معدن و صنایع معدنی در توسعه اقتصادی گیلان، طی روزهای ۲۶ و ۲۷ آذرماه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان برگزار می شود./منبع : ابرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی