گیلانیان
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ Monday, 27 March , 2023
می 17, 2014 کد خبر : 27121 خبر ها

نماینده مردم لاهیجان در مجلس:

احداث سد بیجار تا پایان امسال به پایان می‌رسد

احداث سد بیجار تا پایان امسال به پایان می‌رسد

گیلانیان : نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کار احداث سد بیجار تا پایان امسال به اتمام می‌رسد، گفت: مسئولان کشور باید سدهای بیجار، پل‌رود و شفارود که هم اکنون در گیلان نیمه کاره است را به اتمام برسانند.

ایرج ندیمی با بیان اینکه ما از سال گذشته می‌دانستیم که سال پربارانی نداریم، اظهار کرد: نباید فقط از مردم خواست که با مشکلات مواجه بشوند، بلکه باید می‌رفتیم به حکومت، سازمان مدیریت و وزارت نیرو فشار می‌آوردیم که آقایان این برنج، همه زندگی کشاورز است.

وی با بیان اینکه برای چای قدم‌های خوبی برداشته شده است، افزود: برنج تک محصول است و کشاورز با همین زندگی خود را می گذراند، اگر آب به موقع به مزارع نرسد، خزانه برنج از بین می‌رود و به همراه آن زندگی یک خانواده ۵ یا ۱۰ نفره نابود می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه با نابودی برنج واردات کشور زیاد می‌شود، خطاب به مسئولان دولتی گفت: با این کار باید بخشی از منابع ارزی که ندارید را خرج و برنج را به کشور وارد کنید.

ندیمی با بیان اینکه در گیلان به طورعام و درسیاهکل و لاهیجان به طور خاص چند مشکل در بحث آب وجود دارد، تصریح کرد: مسئولان کشور باید سدهای بیجار، پل‌رود و شفارود که هم اکنون در گیلان نیمه کاره است را به اتمام برسانند و ساخت سدهای دیلمان و رودبار را آغاز کنند.

جهاد کشاورزی باید سدهای کشاورزی و خاکی را راه اندازی کند

وی افزود: جهاد کشاورزی باید سدهای کشاورزی و خاکی را راه اندازی کند و در اینجا این مسئله مطرح می‌شود که آیا مسئولان کشوری و استانی به وظیفه خود در مورد ایجاد و راه‌اندازی سدهایی که نزولات آسمانی ما را بگیرند، به خوبی انجام داده‌اند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم‌ اکنون ما وامدار آب کردستان هستیم، خاطرنشان کرد: ما باید منتظر بمانیم تا برف کوه‌های کردستان آب بشود تا به ما برسد، در صورتی که در گیلان باران می‌بارد و ما نمی‌توانیم آن را جمع آوری کنیم و سبب می‌شود که این نزولات آسمانی به آب شور دریا سرازیر شود.

ندیمی با انتقاد از مسئولان محلی و همه مسئولانی که می‌توانستند بخشی از این مسئله را حل کنند، تصریح کرد: واقعا این موضوع محل تأسف است که در استان گیلان باران زیادی می‌بارد اما ما هنوز هم نمی‌توانیم آن را جمع کنیم.

وی، لایروبی سد سفیدرود، لایروبی رودخانه‌ها و نهرها، لوله‌گذاری، تأمین وسایل موتوری مانند پمپ آب، بازسازی آب بندان‌ها از جمله استخرها و آبگیرهای موجود را از جمله دیگر مشکلات در مسیر آبرسانی به مزارع برنج عنوان کرد و گفت: انجام دادن این امور از وظایف نماینده مجلس نیست، بلکه آقایان مسئولان مربوطه اجرایی باید این کارها را انجام بدهند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی افزود: ممکن است که مجری در اجرای کار با مشکلی مواجه بشود و باید به ما ارجاع بدهند تا ما آن را رفع کنیم.

اتمام احداث سد بیجار تا پایان امسال

ندیمی درباره پیگیری خود برای برطرف کردن مشکل آبیاری مزارع برنج در گیلان، اظهار کرد: با پیگیری‌های بنده کلنگ زنی سد بیجار انجام شد و پس از آن چهار سال من نبودم و این پروژه باید در سال‌های گذشته به اتمام می‌رسید، که این کار انجام نشد اما ساخت آن امسال به پایان می‌رسد.

وی درباره آخرین وضعیت احداث سد دیلمان گفت: در رابطه با این سد با رئیس جمهور دولت دهم صحبت کردم و وزیر نیرو وقت درهیئت وزیران آن را مصوب کرد، اما حتی موضوع محیط زیست آن را حل نکرده بودند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: به همین علت سال گذشته با مدیران آب، پیگیری‌های زیادی انجام دادیم تا مشکل را برطرف کنیم.

ندیمی با بیان اینکه مسئول یا نباید مسئولیت بگیرد و یا باید کار را انجام بدهد، تصریح کرد: من از طرف برنجکاران گیلانی می‌گویم که مسئولان در سال‌های گذشته به خوبی عمل نکردند، درسال‌های قبل به دلیل وجود چنین پروژه‌هایی و در سال گذشته به دلیل اینکه می‌دانستند امسال چه چیزی پیش می‌آید./منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی