گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ Thursday, 30 March , 2023
آوریل 8, 2012 کد خبر : 8041 دسته‌بندی نشده

درد گونه ای کوتاه و مختصر :

از موزه تا موز دولتی !

از موزه تا موز دولتی !

گیلانیان : روز گذشته از مصلی به سمت میدان نیروی دریایی رشت با خودرو در حال عبور بودم که چشمم به پرده ای افتاد و بدون آنکه دقت خاصی داشته باشم با توجه به اینکه در این مسیر در سابق دفتر میراث روستایی بود ” جمله موزه دولتی ” از کنار چشمم رژه رفت و توجهم را جلب کرد!
وقتی به نزدیکی آن رسیدم و کمی بیشتر دقت کردم، دیدم ای بابا عجب اشتباهی، جمله ای که نوشته شده است موزه نیست بلکه ” موز دولتی است”! که با دیدن آن و خواندن رقم ۱۵۵۰تومانی تعجبم بیشتر شد، که عجب در همین آغاز سال ۹۱ به کجا رسیده ایم که باید موز دولتی را هم ۱۵۵۰ تومان بخریم و پرداخت یارانه دولتی به این میوه فانتزی سر سفره هم، از دیگر جلوه های مدیریت اقتصادی است.
آنچه بیش از همه در این سال جدید که از سوی رهبر انقلاب با توجه به شرایط خاص کشور در قرار گرفتن مسیر تحریم های جهانی برای وادار کردن به عقب نشینی در برابر خواسته های ملی و رسیدن به توسعه از سوی غرب انجام می شود ، سال حمایت از تولید ملی نامگذاری شده است ، تعجبم را جلب کرد، پرداخت یارانه با چوب حراج به جای تولید داخلی به واردات آن هم از نوع میوه ای فانتزی بودکه این را باید مشتی نمونه خروار دانست !
البته جالب تر از آن ، رسیدن پیامکی در زمان نوشتن این یاد داشت، بود که از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها برایم ارسال شده بود و درخواست داشت که از دریافت یارانه ماهانه چهل و چند هزار تومانی دولت که بابت افزایش چند صد برابری هزینه های زندگی صدقه وار پرداخت می شود انصراف دهم!
وقتی این دو موضوع را در کنار هم گذاشتم به عقل و درایت سیاستگذاران اقتصادی کشور غبطه خوردم که چرا حق شان را خورده اند و در مدیریت جهانی راهشان نمی دهند چون با این برنامه ریزی حتما تکلیف اقتصاد جهان یکسره می شود و دیگر نیازی به چنگ اندازی برسفره دیگران نخواهند داشت !
جدای از طنز پردازی درد گونه ای که در این یادداشت است واقعیت تلخی های آن در سیاست گذاری های اقتصادی بیش از آن چیزی است که لبانمان را برای لحظاتی از لبخند غصه آور شاد کنیم زیرا آنچه که امروز در کشور و سیاستگذاری های اقتصادی آن نیازمندیم توجه جدی به پرهیز از هدر رفتگی در آمدهای ملی و افزایش ارزش پول ملی است .
امروز کشور در مقابل همه مشکلاتی که دارد در شرایط خاصی قرار گرفته که می تواند تهدید های ایجاد شده را به فرصتی برای توسعه اقتصاد ملی تبدیل کند و این تجربه ای است که در دوران هشت ساله دفاع مقدس در برخی از زمینه ها با توان اندیشه و عمل فرزندان این آب و خاک به آن رسیده ایم و اگر در شرایط امروز ایران و ایرانی آنقدر برای غرب مهم شده است که تمام دنیا را برای مقابله با آن بسیج می کنند ، دست آورد همان دوران تهدید ها و تحریم ها است که به بلوغ رسیده است و امروز نیز هیچ راهی برای برون رفت از این وضعیت جز اتکا به فرزندان این آب و خاک و مدیریت داشته های داخلی خود نداریم و این همان نقشه راهی است که رهبر انقلاب نیز در پیام تحویل سال خود به آن اشاره داشته اند .
آنچه که دولتمردان در این شرایط باید به آن توجه جدی داشته باشند ، سامان بخشی به هزینه کردهای ضروری و بستر سازی برای تولیدات داخلی است که با توجه به ظرفیت های موجود در عرصه های مختلف اقتصادی کشور با کمی برنامه ریزی و دور کردن چشم های طمع و قطع دستان ناپاک می توان به آن دست یافت و اکنون باید دید که دولت قادر به فرصت سازی هست یا می بایست در آینده نزدیک ایده رسیدن به توسعه ملی را به موزه سپرد!

اخبار مرتبط

نظرات

  • پیش بینی ها در باره وابستگی و ارادت گیلانیان با آقای رنجکش درست از آب دراومد. یادتون باشه که هر چی براتون به صرفه باشه چاپ می کنین و مثل بقیه سایت ها صداقت ندارین!

  • جناب بیژن ؟!
    در صورتیکه شما مانند سایر بازدیدکنندگان محترم بجای حدس و گمان در باب وابستگی احتمالی این وبگاه به این و آن ! با رعایت ادب و به دور از توهین و افتراء نسبت نویسنده مطلبی که منتشر می شود تنها نظر یا نقد سازنده ارائه دهید گیلانیان با رعایت امانت منتشر خواهد نمود
    نظرات ما قبل شما بدلیل اینکه دون شان نویسنده و این وبگاه بود منتشر نشد

  • شما ارادت داریدبه رنجکش چون عکس سایرنویسندگان گیلانی وشمالی رادرج نمیکنید

  • جناب قلی زاده
    شما نیز مطلب قابل انتشار با تصویرتان برای ما بفرستید در صورت داشتن استانداردهای لازم و همسو بودن با مرامنامه گیلانیان قطعا استفاده خواهد شد

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی