گیلانیان
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ Wednesday, 22 March , 2023
ژانویه 22, 2022 کد خبر : 82971 جدیدترین های صفحه اول خبر ها مقالات سایت

از کتاب “دیده بان تاریخ” شهید سید محمد اسحاقی رونمایی شد

از کتاب “دیده بان تاریخ” شهید سید محمد اسحاقی رونمایی شد

گیلانیان : یادواره شهدای گیلانی عملیات کربلای پنج در دوران دفاع مقدس با حضور اقشار مختلف مردم در رشت برگزار و از کتاب “دیده بان تاریخ” شهید سید محمد اسحاقی رونمایی شد.

یادواره شهدای عملیات کربلای پنج در دوران دفاع مقدس شامگاه پنج‌شنبه با حضور خانواده‌های شهدای گیلانی این عملیات، خانواده‌ شهید سیدمحمد اسحاقی، مسئولان و اقشار مختلف مردم در گلزار شهدای رشت برگزار شد.پیشکسوت دوران دفاع مقدس در این مراسم با اشاره به عملیات کربلای ۴ و ۵ اظهار داشت: عملیات کربلای ۴ تنها عملیاتی است که ۲ یادمان دارد؛ طرح این عملیات توسط آدم‌هایی که به خاطر پول، مقام و شهرت همه چیز خود را فروختند لو رفته بود و امروز در آمریکا و پیرامون آن زندگی می‌کنند.

سردار محمد احمدیان با بیان اینکه ۸ عملیات در شلمچه اتفاق افتاد افزود: در آستانه عملیات کربلای ۵، بسیاری از رزمندگانی که عملیات کربلای ۴ را دیده بودند و دوستان و هم‌رزمانشان در این عملیات به‌شهادت‌ رسیده‌ بودند، قرار بود به مرخصی بروند؛ کسی انتظار عملیات بعدی را در همان بازه زمانی نداشت.

وی با بیان اینکه موانع زیاد منطقه عملیات‌ کربلای ۵ هر کدام قصه‌ای دارد گفت: عملیات کربلای ۵ قرار بود در منطقه‌ای انجام شود که کسی انتظارش را نداشت بنابراین در کمترین زمان‌ باید شناسایی‌ انجام و راهکارها مشخص می‌شد از طرفی عراقی‌ها به‌خاطر پیروزی در عملیات کربلای ۴ در اوج قدرت و مستی از پیروزی به‌سر می‌بردند.

پیشکسوت دوران دفاع مقدس با اشاره به دقایق قبل از آغاز عملیات کربلای ۵ و حال و هوای رزمندگان افزود: حال و هوای عجیبی در گردان‌ها بود و توسل‌ها‌ شروع شد؛ رمز عملیات “یا فاطمه زهرا(س)” بود و امروز در شلمچه این نوا که “شلمچه بوی چادر خاکی‌ می‌دهد” به گوش می‌رسد.

سردار احمدیان با بیان اینکه شلمچه قصه دلدادگی جوانانی است که با همه قدرت ایستادند و باور داشتند که‌ حضرت زهرا(س) کنارشان است گفت: عملیات کربلای ۵ آغاز شد؛ دشمن با تمام قدرت و زبده‌ترین نیروهایش در منطقه مستقر بود و فکرش را هم نمی‌کرد که یک بسیجی بتواند در آن منطقه حضور پیدا کند.

پیشکسوت دوران دفاع مقدس شکستن خط شلمچه را چیزی شبیه معجزه دانست و خاطرنشان کرد: امروز دنیا حیرت‌زده است که‌ این رزمندگان چطور خط شلمچه را شکستند؛ دلاوران ایرانی برای شکستن خط شلمچه دل به آب زدند و روی سیم خاردار خوابیدند اما راه را باز کردند.

اجرای سرود توسط گروه سرود بین‌المللی منادیان بصیرت و رونمایی از کتاب دیدبان تاریخ از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

سنت برگزاری یادواره شهدای کربلای پنج رشت با همت شهید مدافع حرم سیداسماعیل سیرت‌نیا در سال‌های پایانی دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ رنگ و بویی زهرایی گرفت و این جوان مؤمن انقلابی که امروز خود به خیل عظیم شهدا پیوسته است در آن سال‌ها علمدار برگزاری این مراسم بود.

همچنین در این‌ مراسم کتاب “دیده‌بان تاریخ” روایتی از زندگی شهید سیدمحمد اسحاقی با حضور مادر این شهید رونمایی شد؛ این شهید یکی از روایتگران صحنه‌های دفاع مقدس بود که در کنار فرماندهان سپاه با در دست داشتن دفتر و ضبط صوت کلیه مذاکرات در طول طرح‌ریزی عملیات و مکالمات بی‌سیمی بین فرماندهان را ثبت و ضبط می‌کرد.

با تلاش شهید سیدمحمد اسحاقی جوان پاسدار و نخبه گیلانی، مجاهدت‌های رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس و زحمات انجام شده در ول ماه‌ها طرح‌ریزی عملیات، در تاریخ ثبت شد و امروز این گنجینه عظیم نواها، یادداشت‌ها و مشاهدات شهید اسحاقی در اختیار ما قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی