گیلانیان
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ Sunday, 26 March , 2023
سپتامبر 6, 2014 کد خبر : 29556 خبر ها

در آستانه نشست بعدی شورای حکام در هفته آینده

استقبال ایران از گزارش جدید آژانس

استقبال ایران از گزارش جدید آژانس

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: گزارش جدید آژانس بار دیگر ضمن اعلام عدم انحراف در برنامه هسته ای ایران از راستی‌آزمایی اجرای کامل تمامی اقدامات داوطلبانه بر اساس توافق ژنو و تمدید آن خبر داده است.

 رضا نجفی افزود: مدیرکل آژانس در گزارش خود ضمن تشریح تمامی فعالیت‌های هسته‌ای در سایت‌های ایران که نشان از شفافیت کامل ایران دارد، بر اجرای کامل ۱۶ اقدام عملی از سوی ایران صحه گذاشته و تایید کرده است که اجرای دو اقدام عملی باقی‌مانده نیز شروع شده است.

 وی گفت: بخش‌های تکراری گزارش به قطعنامه‌های غیرقانونی شورای امنیت و اتهامات بی‌پایه و اساس علیه برنامه هسته‌ای ایران اشاره دارد که قبلا از سوی کشورمان مردود اعلام شده است.

 نجفی همچنین خاطرنشان کرد: در خصوص موضوعات گذشته ایران با ارائه اسناد و اطلاعات در خصوص چاشنی‌های ایمن انفجاری ثابت نموده است که کاربرد این چاشنی‌ها در ایران برای صنایع نفت و گاز است و آژانس بر این امر صحه گذاشته و آن را ناهمخوان با رویه صنایع تخصصی ندانسته است. از دید ایران این موضوع که یکی از پایه‌های اتهامات بی اساس علیه کشورمان است، بسته شده است. در مورد سایر موضوعات گذشته در قالب ۵ اقدام عملی فاز سوم بحث‌های جدی بین ایران و آژانس آغاز شده و قرار است ادامه یابد.

 وی تاکید کرد که ایران قبلا به آژانس اعلام کرده بود که با توجه به پیچیده بودن موضوعات مورد بحث اجرای کامل ۵ اقدام تا ۲۵ اوت عملی نیست و لذا آژانس در گزارش خود نسبت به این موضوع ابراز نگرانی نکرده چون قبلا از آن آگاه بوده است. پس از بسته شدن این موضوعات امکان بررسی موضوعات جدید دیگر نیز وجود دارد.

 به گزارش ایسنا، یوکیا آمانو عصر روز جمعه آخرین گزارش خود درباره فعالیت‌ها و تأسیسات هسته‌ای ایران را در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام قرار داد.

نشست بعدی شورای حکام هفته آینده آغاز می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی