گیلانیان
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023
مارس 8, 2014 کد خبر : 25433 خبر ها

استقرار دولت تدبیر و امید، فرصتی ارزشمند برای رفع معضلات زیست محیطی است

استقرار دولت تدبیر و امید، فرصتی ارزشمند برای رفع معضلات زیست محیطی است

گیلانیان : معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: استقرار دولت تدبیر و امید، فرصتی مغتنم و ارزشمند برای رفع معضلات زیست محیطی کشور است.

ˈ معصومه ابتکار ˈ عصر شنبه در جلسه شورای اداری گیلان افزود : شوراهای شهر و روستا ، شهرداری ها ، دهیاری ها و دیگر بخش های مختلف استان باید با سازوکارهای اقتصادی و حمایتی و با استفاده از فناوری های روز دنیا برای رفع مشکل زباله ، فاضلاب و پسماند در جهت حفظ محیط زیست کوشا باشند .

وی با تاکید بر ضرورت تغییر سیاست های اجرایی در جهت حفظ محیط زیست ادامه داد: رفع معضلات زیست محیطی استان گیلان، با افزایش تعامل و همکاری بخش های مختلف اجرایی محقق می شود .

معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اعضای هیات دولت ، رییس جمهوری و نمایندگان مجلس به اهمیت مسایل زیست محیطی اذعان داشته و سازمان محیط زیست نیز برای رفع بحران استان هایی از جمله گیلان برنامه هایی پیش بینی کرده است .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر ضرورت ایجاد هم پیمانی و میثاق به منظور ارائه و اجرای راه حل هایی برای رفع معضلات زیست محیطی در گیلان تصریح کرد : فضای امید ایجاد شده در جامعه، فرصتی مناسب برای جلب مشارکت مردم ، بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد برای ایجاد تحولات زیست محیطی قابل توجه است .

ابتکار امضای تفاهم نامه مسیر سبز و ساحل پاک با شش استان کشور از جمله گیلان را گام نخست تغییر سیاست های اجرایی در راستای حفظ محیط زیست عنوان و بیان کرد: محور اجرای این طرح که از نوروز امسال آغاز می شود، دعوت از گردشگران و مردم برای پاکسازی و تغییر رفتارها نسبت به آلوده کردن محیط زیست است .

وی همچنین از پیش بینی اعتبار مناسب برای احیای تالاب انزلی در بودجه سال آینده خبر داد و اضافه کرد : تلاش می شود تا این اعتبار در زمان مناسب برای ادامه پروژه جذب شود .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی دقیق برای مدیریت سواحل و آمایش سرزمین به منظور پیشگیری از وارد آمدن آسیب های جبران ناپذیر به سواحل، از برگزاری اجلاس کنوانسیون محیط زیست دریای خزر در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: برگزاری این اجلاس، بیانگر اراده کشورهای منطقه برای حفظ و بهبود وضعیت دریای خزر است و اهمیت زیادی دارد.

ابتکار همچنین از برنامه ریزی سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای حفظ جنگل ها خبر داد و افزود: ممنوعیت بهره برداری از درختان سالم از جمله اقداماتی است که به منظور حفظ موجودیت جنگل اجرایی می شود .

ضرورت تغییر در نحوه برداشت محصولات کشاورزی و استفاده از شیوه مصرف کود و سم که آلودگی های زیادی در آب و خاک به جا می گذارد و اصلاح الگوهای مصرف آب از دیگر موضوعاتی بود که مورد تاکید معاون رییس جمهوری قرار گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنانش؛ علایم طبیعت را زنگ خطری جدی دانست و خاطرنشان کرد : علایم تالاب انزلی ، سواحل دریای خزر و وضعیت جنگل های هیرکانی که میراث بشر است، هشدارهایی در استفاده از مصرف آب و بی توجهی به مسایل زیست محیطی است .

رییس سامان حفاظت محیط زیست کشور همچنین بهره برداری سه و نیم برابری از منابع طبیعی در کشور را هشداردهنده خواند و گفت : ادامه روند بهره برداری و آلوده کردن محیط زیست آثار جبران ناپذیری به جا خواهد گذاشت .

ابتکار با تاکید بر ضرورت بازنگری در مفاهیم و باورهای زیست محیطی به منظور حفظ سرزمین تصریح کرد: حفظ آینده سرزمین، نیازمند جدی گرفتن علایم هشدار دهنده طبیعت ، تغییر رویکردهای مدیریتی و جبران اشتباهات گذشته است.

معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور صبح امروز (شنبه) نیز در گردهمایی مدیران کل حفاظت محیط زیست استان ها که در شهرستان ساحلی انزلی برگزار شد، حضور یافت./منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی