گیلانیان
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ Monday, 20 March , 2023
نوامبر 4, 2011 کد خبر : 4037 خبر ها

فرماندار املش در پاسخ به چرایی تخریب خانه قاجاري صوفی :

الان در جایی هستم و نمی توانم بیشتر صحبت کنم ؟!

الان در جایی هستم و نمی توانم بیشتر صحبت کنم ؟!

گیلانیان : خانه قاجاری پاک سرشت صوفی، در استان گیلان، به تلی از خاک تبدیل شد، اقدام به تخریب در حالی صورت گرفت که این خانه ۱۶ شهریور ۸۶ با شماره ۱۱۱۰۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. خانه‌های تاریخی گیلان یک به یک رو به تخریب و ویرانی می‌روند و این بار قرعه به نام خانه پاک سرشت صوفی، افتاده است. این خانه با قدمت اواسط دوره قاجاریه در کنار پارک میرزا کوچک و درکوچه رهبری املش قرار داشت.
به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، ۹۵۴ اثر تاریخی ثبت شده در این استان وجود دارد اما به نظر می‌رسد با ادامه روند رو به رشد تخریب آثار تاریخی و ملی، باید در ارایه آمار ثبتی، روند نزولی را شاهد باشیم.  وضعیت کنونی بنا  مشاهدات عینی حاکی از آن است که این بنای تاریخی اکنون با خاک یکسان شده و در مجاورت آن ساختمانی در حال ساخت است. اهالی محل عنوان کردند که خانه تاریخی پاک سرشت، حدود دو ماه پیش کاملا تخریب شد.
فرماندار املش: فقط نیمی از این خانه تاریخی بود  “قسمتی که تخریب شده، تاریخی نبوده است.”

این پاسخی است که فرماندار املش در مورد علت تخریب بنای صوفی می‌دهد. “محمد اکبری” همچنین می‌گوید: “قسمت تخریب شده این بنا ثبت شده نیست.” وی در مورد این که چطور چنین چیزی ممکن است، می‌گوید: “نصف این خانه ثبت شده و نصف دیگر آن ثبت نشده است”.

فرماندار املش همچنین در پاسخ به این که چه اقداماتی برای برخورد با مسببان تخریب خانه پاک سرشت صوفی انجام می‌شود، تنها به این نکته بسنده کرد که: “الان در جایی هستم و نمی توانم بیشتر صحبت کنم”

گیلانیان به گزارش شمال ما به نقل از ایلنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی