گیلانیان
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ Wednesday, 22 March , 2023
اکتبر 1, 2011 کد خبر : 3371 دسته‌بندی نشده

ز مشکلات طریقت عنان متاب ای دل ... :

انتصاب فرماندار جوان ، خوب یا بد ؟

انتصاب فرماندار جوان ، خوب یا بد ؟

گیلانیان : توی هواپیما کنار هم نشسته بودیم و خاطرات دوران تحصیل در آموزشگاه شاهد رشت را مرور می کردیم. یاد آوری خاطرات دوران نوجوانی حلاوت سفر را در کاممان شیرین تر و فاصله سفر را کوتاه‌ تر و لحظات عمر را بیاد ماندنی تر می‌کرد که طیاره در فرودگاه صعودی بر زمین نشست و در میان مسافران مشتاق ، من و جواد هم ، به شوق زیارت مرکز ثقل عالم ، کعبه ، از هواپیما پیاده شدیم …

آن روزهای خوش و سفر خوش تر هنوز از یاد نرفته است و خبر انتصاب جواد شفیعی ثابت ، یار دبستانی ( به تعبیری ) و همسفر کعبه ام به عنوان فرماندار شفت علیرغم بازتاب‌های مثبت و منفی ای که در میان برخی جراید و پایگاههای خبری تحلیلی داشت  موجب مسرت شد و اندکی جای گله گذاری !

بازتاب انتصاب جوانترین فرماندار استان در سایت های خبری و تحلیلی جای تأمل دارد . زیراکه عده ای او را جوان و بی تجربه می خوانند ؛ برخی به دلیل کثرت علاقه به ایشان گوش را بر شنیدن هر نظر مخالفی می بندند ! دسته ای علل صعود شغلی یکباره او را می جویند ؛ عده ای نیز وی را نیازموده رای بر بی کفایتی او می دهند و با کمال تأسف هر از گاهی هم برخی‌ ها این نویسنده را نشانه می‌روند ؟!

با توجه به همه نظرات ضد و نقیض در باب انتصاب این فرماندار جوان نکاتی وجود دارد که خودم ، جواد و خوانندگان محترم را به آنها توجه می دهم :

۱ . برای اولین بار در استان سد عدم واگذاری مسئولیت های کلیدی به جوانان شکسته‌ شد و با این عمل جوانان جویای خدمت و خوش نامی را به آینده روشن امیدوار نموده اند که جای تقدیر و تشکر دارد. زیرا جمعیت استان و کشور جوان است و مدیران کهنه کار در آستانه بازنشستگی هستند و تحول مدیریتی نیاز به نیرو و فکر جوان دارد و جوانگرائی می‌تواند روح تازه‌ای به کلبد سیستم مدیریتی ایران بدمد.   

۲ . فرماندار جوان ، باید بداند که خواسته یا ناخواسته در شرایطی حساس قرار دارد و اگر نگوییم نماینده خیل جوانان کشور ، بلکه استان است و مسئولیت تعرفه قدرت مدیریتی جوانان را بر دوش دارد، بنابراین لازم است با سعه صدر و تحمل سخنان شیرین و تلخ و گزنده دوستان و کوته نظران ، استعداد خود و در حقیقت همگنان خود را شکوفا نماید و توان مدیریتی جوانان استان را به منصه ظهور برساند و موجبات عزت همگان را فراهم نماید.

۳ – این سخن به خاطر نا متعارف بودن اینگونه انتصاب ها ، با توجه به ریسک بالای آن نیست بلکه نیاز به دقت ، همکاری و مساعدت هوشمندانه همه آحاد از صدر تا ذیل ، بویژه مدیران کهنه کار است تا خلف صالحی برای خود و مهره‌ای کارآمد برای این مرز و بوم پرورش دهند.

انتخاب محل مأموریت دومین فرماندار جوان کشور بین فرصت و تهدید مورد تردید است. زیرا فرصت سازی برای جوانان آداب و ملاحظاتی دارد که در این مورد رعایت نشده است. شهرستان نوپای شفت که در قیاس با شهرستان‌ها دیگر از محرومیت ها و مشکلات بیشتری رنج می‌برد می‌تواند عامل بازدارنده برای تازه کاران باشد و حق این بود که جایگاه آماده‌تر و کم مسئله‌ تری برای وی منظور می شد و موجبات موفقیت این جوان را فراهم می‌کرد.

حال چه ادعای عامل یا عاملان انتصاب این فرماندار جوان بعنوان عملکرد مثبت و ثبت شده در کارنامه‌ آنان برای تبلیغ در زمان مناسب که دور هم نیست صحیح باشد یا خیر نفس عمل کار پسندیده‌ای است که پسندیده تر می‌شد که آداب آن رعایت می‌شد.

البته باید مراقب آن دسته از ابن الوقت ها نیز بود که خیلی مشتاق موفقیت این فرماندار جوان نیستند در انتظار نتیجه کار نشسته اند تا ببینند فرصت سازی حاصله به فرصت سوزی تبدیل می‌شود یا خیر ، تا در صورت تحقق شق دوم همچنان یکه‌ تاز بلامنازع عرصه مدیریت استان باشند.

۴ . از آن جائی که موفقیت فرماندار جدید مساوی با تقویت رویه سپردن کارهای کلیدی به جوانان است و عدم موفقیت او غیر قابل جبران ، با همه این اوصاف و احتمالات ذکر شده و نشده و در نظر نگرفتن نقش لابی های پشت پرده در انتصاب این فرماندار جوان

بالشخصه برای دوست قدیمی ام آرزوی توفیق می کنم و می دانم موفقیت او مایه سربلندی جوانان گیلان خواهد بود و شاید این بیت خواجه داننده غیب در آغاز مسئولیت جدیدش به عنوان هدیه ، نوری فراروی راهش باشد که فرمود :

ز مشکلات طریقت عنان متاب ای دل                 که مرد راه نیندیشد از نشیب و فراز

 

برگرفته از وبسایت رسمی مهدی لطفی

اخبار مرتبط

نظرات

 • احتمالا بهت وعده داده شده که این جوری نوشتی
  چقدر این قدرت کثیف است که همه انسانیت و شرافت را زیر سوال می برد

 • اگر این سایت متعلق به لطفی نیست ازکجا متوجه شده که متهم اول جو سازی علیه جوان ترین فرماندار استان ایشان است و از کجا از نظرات خصوصی این سایت مطلع شده است ؟

 • جناب آقا محسن که که به گمان نزدیک به یقین نام مستعارتان است زیرا که نشانی ایمیل جعلی ” hjgf@jb.com ” گذاشته اید ؟!!!
  شاید ایشان هم نظر منتشر شده در سایت لاهیگ در پای مطلب دیگرش را دیده است که عزیزی نوشته :
  ” با این عناوین حتماً خودش را در قد و قواره حداقل یک فرماندار می‌بیند (مشاورت رسانه‌ای نماینده ولی فقیه، مجری‌گری صدا و سیما و … ) و به خاطر همین هم حرص می‌خورد… ”
  یکطرفه به قاضی نروید ! لطفا بازدیدکنندگان محترم به جای حواشی به متن بپردازند و با بیان نظرات خود مطالب را نقد ، رد یا تایید نمایند نه نویسندگان را که قضاوت درباره آنها با خداست نه بنده خدا .

 • سلام به گیلانیان
  از مطلب نویسنده عزیز به قول خودشون اهل “شهر باران های نقره ای ” مثل برنامه های زیباشون تو ماه رمضان امسال استفاده کردم قابل توجه نویسنده نظر در لاهیگ که گیلانیان منتشر کرده ! رفتم دیدیم مطلب و نظرو خوندم.
  من و خیلی از دوستام معتقدیم آقای لطفی انسان فروتنی هست و جایگاه فرهنگیش هم بین مردمی که دوسش دارند بسیار بالاتر از فرمانداران محترم استانه لبته آنها هم خدمتگزار مردم اند کاش آقای محمد که تو نظرشون نیش و کنایه داشت و تعجب می کنم شما چرا منتشر کردینش ؟! کمی منطقی تر این مطلبو می خوند !

 • بسم رب الزهرا الشهیده
  با سلام و ادب و احترام خدمت همه مردم شریف و بخصوص دوستان جوان و همه کسانیکه در دنیای مجازی حضور می یابند
  واقعا دوستان نزدیک میدانند حجم بالای کار اجازه مرور دنیای مجازی را نمیداد اما دوست عزیزی پیامک داد فلانی مقاله آقای لطفی را بخوان و من هم هفت غروب توانستم سریع مطلب را بخوانم
  این اولین اظهار نظر رسمی و شفاف بنده است
  و بعنوان دومین فرماندار جوان کشور قطعا دنیای مجازی جز لاینفک مدیریت امروز میدانم کما اینکه رئیس جمهور محترم هم مدتی وبسایت داشتند و نوشتار خود را منتشر میکردند لذا برخی ایراد نگیرند بر حضور بنده در این فضای مجازی
  اما
  از همه کسانیکه به نقد و تحلیل و تخریب و تشویق و حمایت و سکوت و بی تفاوتی و حتی ندیدن بنده حقیر همت گماشتند بسیار سپاسگذارم
  چراکه عهد کرده ام با خود که با حسن ظن باور داشته باشم همه براساس تکلیف خویش اقدامی کرده اند و این ارزشمند است
  اما دوست عزیزم که در مدرسه با شما هم مدرسه در سفر مکه همسفر در صدا و سیما همکار مجری و مدتی در استانداری همکار و در رفاقت هم دورا دور همیشه ادب و احترام بین ما حاکم بوده از مقاله شما بسیار سپاسگذارم و توجهاتی که باید به آن گوش دل می سپاردم را از خدواند میخواهم که بکار گیرم.
  لذا سخت به دعای همه عزیزان محتاجم.
  حرف زیاد است اما من باید سکوت کنم و البته کار کنم کار کنم و فکر کنم و فکر کنم و تدبیر نمایم و تدبیر
  انصافا خوب گفت آقای لطفی که شهرستانی با این همه محرومیت کار بیشتری می طلبد و البته عهدی که از من گرفتند همین بود که امکانات کم و موانع بسیار است در شهرستان عالم پرور شفت ؛اما همت مضاعف و نیروی جوانی و انگیزه بیشتر و تلاش مدبرانه و فروتنی بیشتر در برابر مردم و مسئولین لازمه حرکت پرشتاب تر در این شهرستان است.
  اگر خدا نگیرد دست دلم را دگر که پذیرد….
  التماس دعا
  متشکرم
  الحقیر جواد شفیعی ثابت-فرماندار شهرستان شفت

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی