گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ Thursday, 30 March , 2023
آگوست 30, 2012 کد خبر : 12141 خبر ها

راه‌اندازی شد :

اولین آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن زیتون کشور در رودبار

اولین آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن زیتون کشور در رودبار

گیلانیان : اولین آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن زیتون کشور روز گذشته طی مراسمی در رودبار با حضور معاونین وزیر جهاد کشاورزی، فرماندار شهرستان رودبار و رئیس و دیگر مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، همچنین جمعی از کسبه و تجار و اعضای شورای شهر شهرستان رودبار افتتاح شد. این پروژه که در سال ۱۳۹۰ و با اعتبار استانی به مبلغ ۹۰۰ میلیون ریال آغاز شده‌بود،از روز گذشته آماده بهره‌برداری گردید.

اولین آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن زیتون کشور در مساحت ۱۰۰ مترمربع شامل اطاق پانل، اطاق نمونه‌گیری، اطاق رئیس پانل و آطاق آزمایشگاه پشتیبان راهخ‌اندازی شده‌است.

با توجه به آلوده‌بودن روغن‌های زیتون به انواع مخمرهای هوازی و بی‌هوازی و سایر آلودگی‌ها و با توجه به تقلب‌های معمول که از طریق آزمایشات شیمیای نمی‌توان به آنها دست یافت این آزمایشگاه توان ارزیابی کیفیت روغن زیتون را به صورت تخصصی و حتی با حضور کارشناسانی که دوره‌های بین‌المللی را سپری نموده‌اند، فراهم می‌آورد.

در حال حاضر شرط معامله یا تجارت روغن زیتون بین اتحادیه اروپا و شرکت‌های آمریکایی برای خرید روغن زیتون داشتن کارنامه ارزیابی حسی است.

ارزیابی حسی از سال ۲۰۰۰ در اروپا شروع شد و با توجه به عضویت ایران در شورای بین‌المللی زیتون کارشناسان ایرانی با سپری نمودن دوره‌های تخصصی به این توان فنی دست یافته‌اند.

سوریه از سال ۲۰۰۷ دارای ارزیابی حسی روغن زیتون بوده و با معرفی روغن خود به تجارت بین‌المللی توانست حدود ۵ درصد بازار جهانی روغن زیتون را (۲۷ میلیارد دلار) به خود اختصاص دهد.

با احداث اولین آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن زیتون کشور،امید است صنعت روغن زیتون دچار تحول و پیشرفت شده و روغن زیتون در داخل کشور با کیفیت بالایی تولید شود./فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی