گیلانیان
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ Tuesday, 21 March , 2023
اکتبر 17, 2014 کد خبر : 30590 خبر ها

مدیرکل:

ایجاد موزه های مشارکتی اولویت مهم میراث فرهنگی گیلان است

ایجاد موزه های مشارکتی اولویت مهم میراث فرهنگی گیلان است

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: ایجاد موزه های مشارکتی یکی از اولویت های مهم میراث فرهنگی استان است.

‘رضا علیزاده’ روز جمعه در جریان بازدید از مجموعه شیلات بندرکیاشهر از توابع آستانه اشرفیه در خصوص راه اندازی موزه شیلات این بخش افزود: با ایجاد موزه های مختلف با مشارکت بخش غیردولتی می توان به تنوع سازی جاذبه های گردشگری با موضوعات تخصصی کمک کرد.

وی اضافه کرد: این مهم زمانی میسر می شود که گروه های بخش خصوصی متقاضی از توانمندی اقتصادی، دانش تخصصی و صلاحیت لازم برای انجام این کار برخوردار باشند.

علیزاده با تاکید بر اینکه علاقمندیم در ایجاد موزه های مشارکتی از بخش خصوصی استفاده شود، خاطرنشان کرد: اما به دلیل اهمیت جایگاه موزه تلاش داریم با وسواس و دقت نظر کارشناسی این گونه پروژه ها پیگیری و انجام شوند.

وی ادامه داد: افراد متقاضی اعم از حقیقی و حقوقی برای ایجاد موزه های مشارکتی باید با تایید مراجع ذیربط ، از توانایی در سرمایه گذاری و دانش کار برخوردار باشند.

علیزاده، در ادامه به اهمیت راه اندازی موزه شیلات کیاشهر اشاره کرد و افزود: این موزه با مشارکت بخش خصوص واجد صلاحیت ایجاد می شود.

وی، با تاکید بر اهمیت موقعیت بندر کیاشهر در شرق گیلان گفت: صید و صیادی در بندرکیاشهر از سابقه طولانی برخوردار است و ایجاد موزه شیلات به عنوان یک فرصت می تواند به معرفی دقیق توانمندی های شیلاتی این شهر از گذشته تاکنون کمک کند.

وی، برنامه محوری برای توسعه شهر کیاشهر را مهم دانست و بیان کرد: بندرکیاشهر با سواحل زیبا و مردم مهمانواز و مهربان، همواره پذیرای گردشگران بسیاری بوده است؛ بویژه موقعیت برتر مناطقی چون بوجاق به لحاظ اکوتوریستی امکان جذب گردشگران خارجی را می تواند مهیا کند و این نیاز به برنامه ریزی و هماهنگی دستگاه های اجرایی چون اداره کل حفاظت محیط زیست دارد.

علیزاده افزود: در برنامه های معاونت گردشگری این اداره کل علاوه بر معرفی جاذبه های گردشگری تمامی نقاط شهرستان آستانه اشرفیه و بندرکیاشهر، برگزاری کارگاه های آموزشی راهنمایان طبیعت گردی با مشارکت شهرداری بندرکیاشهر در یکی از فضاهای آموزشی این شهر برای نیمه دوم سال ۹۳ پیش بینی شده است.

وی، ایجاد اقامتگاه منطقه ساحلی انبارسر را از جمله اقدامات معاونت سرمایه گذاری این اداره کل برشمرد و اظهارکرد: با اعتبارات پیش بینی شده اقامتگاه منطقه ساحلی انبارسر به منظور خدمات رسانی به گردشگران ایجاد شده است که در هماهنگی با بخشداری بندرکیاشهر می توان زمینه بهره برداری آن از طریق بخش خصوصی را فراهم کرد.

وی، همچنین ظرفیت صنایع دستی بندرکیاشهر را مهم ارزیابی کرد و بیان کرد: با توجه به تنوع صنایع دستی این منطقه باید یک حرکت جدی در بحث تشویق و ترغیب مردم به سمت صنایع دستی بوجود آورد و با برنامه های ترویجی و آموزشی، هنرهای سنتی و صنایع دستی منطقه را شکوفا و زمینه اشتغال گسترده را در این بخش مهیا کرد.

۹موزه در زمان حاضر در گیلان فعال هستند و مهمترین آنها، گنجینه رشت، چای لاهیجان و موزه میراث روستایی گیلان واقع در جنگل های سراوان رشت است.

بندرکیاشهر از توابع شهرستان آستانه اشرفیه در شرق مرکز گیلان واقع است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی