گیلانیان
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ Friday, 24 March , 2023
آوریل 6, 2013 کد خبر : 18004 خبر ها

نماینده رییس جمهوری: ‏

باید از ظرفیت بنادر شمال کشور بیشتر استفاده شود

باید از ظرفیت بنادر شمال کشور بیشتر استفاده شود

گیلانیان : نماینده ویژه رییس جمهوری و رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در شرایط کنونی، باید از استعدادهای خدادادی و ظرفیت های موجود در بنادر شمال کشور بیشتر استفاده شود.

ˈˈفدا حسین مالکیˈ روز شنبه در بازدید از بندر و گمرک انزلی در جمع عده ای از مسوولان و مدیران اقتصادی استان گیلان اظهار کرد : فعال کردن بنادر شمال همچون بنادر جنوب و رفع مشکلات و تنگناها را در دستور کار داریم.

* توجه به ترانزیت

وی خاطرنشان کرد: ترانزیت می تواند درآمد مهمی برای کشور باشد و باید از این ظرفیت به طور کامل استفاده کرد .

مالکی با اشاره به تلاش های صورت گرفته در این زمینه ادامه داد: هنوز موانعی برای رسیدن به نقطه مطلوب ترانزیت وجود دارد .

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد : رفع موانع موجود در مسیر ترانزیت را در دستور کار داریم و باید فعالیت بیشتری در این زمینه صورت بگیرد .

وی افزود: با توجه به تحریم های اعمال شده از سوی دشمنان نظام اسلامی، تلاش مسوولان بر استفاده مناسب از ظرفیت های موجود برای رفع تنگناهاست.

نماینده ویژه رییس جمهوری ادامه داد: تاکید بر این است که کالاهای مورد نیاز وارد کشور شود مشروط بر اینکه به اقتصاد ملی ، سرمایه گذاری ملی و تولید داخلی لطمه نزند.

مالکی اضافه کرد : همچنین راضی به ورود کالاهای غیرضروری ، غیراستاندارد و فاقد کیفیت به داخل کشور نیستیم .

وی با اشاره تلاش برای رفع موانع صادرات افزود: به گمرکات اعلام کردیم از صادرات محصولات تولید داخل که نیاز قطعی کشور نیستند، به هر طریقی توسط صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی حمایت شود .

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت بنادر شمال کشور خیلی بیش از این است، افزود: در سال ۹۲ ، سمت و سوی ما استفاده مناسب از این ظرفیت هاست .

مالکی تصریح کرد : با توجه به همکاری خوب بین ادارات کل گمرک، استاندارد، بنادر و حمل و نقل و سایر دستگاه های مربوطه باید از ظرفیت های موجود در بنادر شمال به خوبی استفاده شود .

نماینده ویژه رییس جمهوری ادامه داد: باید بازنگری و اقدامات جدی برای استفاده بهینه از ظرفیت های بنادر شمال صورت گیرد و این بنادر تقویت شوند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت های موجود در بنادر انزلی و آستارا بیش از وضع موجود است، گفت: باید از طریق سفارتخانه ها و از طریق رایزنی امکان استفاده بیشتر از ظرفیت بنادر کشور فراهم شود .

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: مرزهای خشکی و دریایی بهترین فرصت های صادرات و واردات قانونی هستند .

* شفاف سازی در صادرات و واردات

مالکی بیان داشت: باید راهکاری برای شفاف سازی در صادرات و واردات عملیاتی شود تا ورود و خروج کالا به مسیر غیرقانونی و قاچاق نیافتد .

وی اضافه کرد : طرح جامع سامانه ای را در گمرکات پیاده کرده ایم تا کارها از دستی به ماشینی تبدیل و انجام امور به روال معمول جهانی ( نرم جهانی ) نزدیک تر و مشکلات برطرف شود.

وی تصریح کرد: این کار در بانک مرکزی نیز در رابطه با مبادلات ارزی صورت گرفته است.

نماینده ویژه رییس جمهوری ادامه داد: این امر به اقتصاد و شفاف سازی کمک و از انحراف اقتصادی منجر به قاچاق و اقتصاد پنهان، جلوگیری می کند.

وی یادآور شد: سال گذشته با تلاش های صورت گرفته از اقدامات عوامل سودجو که تلاش می کنند در اقتصاد کشور اخلال ایجاد کنند در حوزه ارزی ، کالایی و زد و بند جلوگیری شد.

* حلقه را برای اخلال گران اقتصادی تنگ می کنیم

مالکی با بیان اینکه سال گذشته پرونده های زیادی تحویل مراجع قضایی شد، افزود: امسال هم از مسائل جدی ما این است که حلقه را برای اخلال گران اقتصادی تنگ تر کنیم تا نتوانند از اقتصاد سالم، سوء استفاده کنند .

وی تصریح کرد : هماهنگی خوبی بین دستگاه ها وجود دارد و با نظر رییس جمهوری هرجا هماهنگی نبوده، برای ایجاد آن تلاش کردیم .

* لزوم استفاده بهینه از ظرفیت های خزر

مالکی با تاکید بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت های موجود دریای خزر گفت: بنادر انزلی و آستارا از گلوگاه های مهم اقتصادی شمال کشور هستند و باید خلاقیت اقتصادی بیشتری در این مناطق صورت بگیرد.

وی افزود: باید زمینه ملاقات ها و مبادلات مرزی فراهم شود تا شاهد تحولات جدی در گمرکات انزلی ، آستارا و حسن رود باشیم .

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به سرکشی های صورت گرفته از بنادر کشور اظهار کرد : در بنادر شمال نیز باید زیرساخت ها بیشتر و امکان پهلوگیری و تخلیه و بارگیری کشتی های بزرگتر فراهم شود.

مالکی تصریح کرد : کوشیدیم در بندر چابهار امکان پهلوگیری کشتی، از کشتی های ۴۵ هزار تن را به ۱۰۰ هزار تن افزایش دهیم.

فداحسین مالکی نماینده ویژه رییس جمهوری و رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز روز شنبه در سفر به استان گیلان، از بندر و گمرک انزلی بازدید کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی