گیلانیان
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ Wednesday, 22 March , 2023
سپتامبر 28, 2014 کد خبر : 30062 خبر ها

با حضور استاندار سرشماری عمومی کشاورزی در گیلان آغاز شد

با حضور استاندار سرشماری عمومی کشاورزی در گیلان آغاز شد

گیلانیان : چهار مین سرشماری عمومی کشاورزی همزمان با سراسر کشور در گیلان  با قرائت فرمان رئیس جمهوری از سوی استاندار آغاز شد.

رییس جمهور در اجرای ماده ۴ قانون مرکز آمار ایران و با استناد به قانون بودجه سال ۹۳ ، مرکز آمار ایران را موظف به اجرای سرشماری عمومی کشاورزی کرد.

دکتر نجفی در مراسم آغاز سرشماری عمومی کشاورزی در رشت با بیان اینکه قدیمی شدن چارچوب حاصل از سرشماری کشاورزی ۱۳۸۲ و تغییر در فعالیت های مختلف بخش کشاورزی از قبیل تغییر در کاربری اراضی ، تغییر نوع کشت ، ایجاد و یا تعطیلی واحدهای کشاورزی به دلیل وجود تغییرات در اقتصاد کشور ، ادغام و یا تجزیه بهره برداری ها ، تهیه فهرست جدید بهره برداران از طریق اجرای سرشماری کشاورزی کشور را ضروری می کند گفت :تولید آمار و اطلاعات دقیق و بروز بخش کشاورزی به منظور تصمیم سازی و تصمیم گیری و سیاستگذاری مناسب برای رسیدن به توسعه و رشد اقتصادی مورد نیاز بخش کشاورزی از ضرورت ها و اولویت های کشور و استان می باشد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه ریزی های دقیق کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت برای ساماندهی بهتر بخش کشاورزی در گرو داشتن اطلاعات درست و به روز است گفت : ملاک در آمارگیری و سرشماری ها خود اظهاری است و اعتماد می کنیم که کشاورزان اطلاعات درست  می دهند ،اطلاعات درست مبنای تصمیم گیری درست است و از کشاورزان عزیز تقاضاداریم با ارایه اطلاعات دقیق به موفقیت این سرشماری کمک کنند .

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه اطلاعات ارائه شده توسط کشاورزان در میزان و پرداخت یارانه آنان تاثیر ندارد، خاطرنشان کرد: این آمار صرفا برای مرکز آمار است و به صورت سری باقی می ماند.

وی در ادامه از تمامی دست اندرکاران این طرح ، سازمان ها و نهادهای مربوطه و مردم خواست تا همکاری لازم را در هرچه بهتر اجرا شدن طرح سر شماری کشاورزی داشته باشند.

استاندار گیلان یکی از معضلات بخش کشاورزی استان را مشکل واردات بی رویه برنج عنوان و اظهار کرد: تا کنون نتوانستیم در این بخش دست اندرکاران برنج را متقاعد کنیم که میزان زیرکشت ، تولید و نیاز به برنج کشور به چه صورت است .

وی اضافه کرد: دولت در چنین شرایطی ، مجبور می شود تا برای حمایت از تولید و کشاورزان ، کنترل وارادت برنج را در دست بگیرد و توزیع برنج وارداتی را قطع کند و جلوی واردات برنج را بگیرد و خود به صورت توافقی برنج را از کشاورزان بخرد.

وی با اشاره به محصولات کشاورزی این استان همچون چای، بر نج، فندق، بادام و کیوی تصریح کرد: باید به تمامی بخش های مربوط به کشاورزی از قبیل دامداری، مرغداری، صنایع و تولیدات دامی و زراعت و باغبانی توجه ویژه داشته باشیم.

معاون برنامه ریزی استاندار گیلان نیز در این نشست گفت :اجرای سرشماری کشاورزی در استان گیلان توسط ۶۵۴ نفر انجام می شود که از این تعداد ۳۲۳ نفر آمارگیر و بومی شهرستان ها هستند .

محمد حسین اصغریان افزود : این مأموران با لباس فرم ، تبلت و کارت شناسایی رسمی مرکز آمار ایران به روستاها و شهرها مراجعه می کنند .

وی افزود :تهیه چارچوب آماری برای طرح های نمونه گیری بین سرشماری ها و تهیه اطلاعات ساختاری و پایه ای از بخش کشاورزی که در سطوح جغرافیایی کوچک آبادی ها از مهمترین هدف های اجرای سرشماری است و براساس اطلاعات این سرشماری امکان برنامه ریزی متناسب با توانمندی های آبادی ها و شهرستان ها فراهم خواهد شد .

معاون برنامه ریزی استاندار گیلان  خاطرنشان کرد :در این سرشماری عمومی کشاورزی با شمارش تمام واحدهای تولیدی کشاورزی و اطلاعات همه آنها ثبت می شود و مأموران آموزش دیده سرشماری با بهره برداران کشاورزی مصاحبه و اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری می کنند .

سرشماری عمومی کشاورزی در استان گیلان از پنج مهر تا ۱۸ آبان اجرا می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی