گیلانیان
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ Friday, 24 March , 2023
نوامبر 27, 2013 کد خبر : 22640 خبر ها

محمد باقر نوبخت خبر داد:

برنامه‌ریزی برای استفاده ازمنابع حاصل از لغو تحریمها/ استقبال دولت از واقعی شدن نرخ ارز

برنامه‌ریزی برای استفاده ازمنابع حاصل از لغو تحریمها/ استقبال دولت از واقعی شدن نرخ ارز

سخنگوی دولت: در جلسه امروز هیئت وزیران تمدید مدت زمان تقسیط بدهی های معوقه کشاورزان خسارت دیده مصوب شد و ۵ هزار میلیارد ریال به صندوق بیمه کشاورزان برای پرداخت خسارت کشاورزان اختصاص یافت

محمد باقر نوبخت با اشاره به تصویب چند مصوبه در جلسه امروز هیئت دولت گفت: هیئت وزیران امروز چند مصوبه داشت. مصوبه نخست مربوط به تامین کالاهای اساسی است که دولت به منظور تسریع در تأمین کالاهای اساسی و جلوگیری از پرداخت دموراژ (جریمه) کشتی هایی که کالاهای اساسی را وارد می کنند، مصوباتی داشت که به موجب آن کالاهای اساسی به وقت و بدون مانع بدست مردم خواهد رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، سخنگوی دولت در پایان جلسه امروز هیئت وزیران در جمع خبرنگاران ضمن تشریح مصوبات جلسه امروز دولت اظهار داشت: در این جلسه تمدید مدت زمان تقسیط بدهی های معوقه کشاورزان خسارت دیده مصوب شد.

وی در ادامه همچنین اختصاص ۵ هزار میلیارد ریال به صندوق بیمه کشاورزان را از دیگر مصوبات جلسه امروز هیئت دولت عنوان کرد و افزود: دولت این میزان تسهیلات را در نظر گرفت تا به کشاورزانی که در موارد مختلف خسارت دیده اند، پرداخت شود.

نوبخت خاطر نشان کرد: همچنین در جلسه امروز برای جبران خسارت ناشی از آتش سوزی در منطقه ابراهیم آباد گیلان، سیل و زلزله در استان ایلام و سیل در استان یزد، مصوب شد مبالغ متناسبی به صورت تسهیلات و کمک بلاعوض در اختیار خسارت دیدگان قرار گیرد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: وزیر امور خارجه گزارش تفصیلی، دقیق و شفافی در خصوص توافقنامه ژنو در جلسه هیئت وزیران ارائه کرد و آثار اقتصادی، اجتماعی و سیاسی توافقنامه مورد بحث قرار گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنانش از خبرنگاران و اصحاب رسانه که اخبار دولت را سریع و دقیق به مردم منعکس می‌کنند، قدردانی کرد و درعین حال از آن‌ها خواست در خبرهای برخی همایش‌ها و جلسات که مسئولان دولت حضور دارند، دقت بیشتری صورت گیرد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: گاهی اوقات مطلبی به نقل از یک مسئول دولتی منتشر می شود که برداشت خبرنگار است و ظرف دو روز گذشته شاهد بودیم که مطلبی به نقل از من درخصوص آثار مثبت اقتصادی توافق نامه ژنو منعکس شد که من در آن خصوص اصلاً اظهارنظری نکرده بودم. آن خبرنگار عدد هشت میلیاردی را به نقل از من مطرح کرده بود که جزو گزارش من نبود.

نوبخت ادامه داد: البته در همین خصوص بخش خبری ۲۰ و ۳۰ شبکه دوم سیما در این باره اطلاع رسانی دقیقی کرد که جای قدردانی است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تصریح کرد: مطمئن باشید آثار اقتصادی و مابه‌ازای مالی که در این شش ماه برای اقتصاد ایران از بابت توافق نامه ژنو ایجاد خواهد شد، فراتر از هشت میلیارد دلار است، اما نباید مطالب غیرواقعی منتشر شود.

برنامه‌ریزی دولت برای استفاده از منابع حاصل از لغو تحریم‌ها

وی در پاسخ به این پرسش که منابع حاصل از لغو تحریم‌ها در کجا استفاده خواهد شد، گفت:‌ اداره کشور در شرایط تحریم بسیار مهم و دقیق است بنابراین باید با تدبیر و برنامه کشور را در شرایط تحریم اداره کنیم و مهمتر این است اگر گشایشی در منابع ارزی و ریالی بوجود بیاید آن را چگونه هزینه کنیم که در این باره تخصیص بهینه بسیار مهم است.

سخنگوی دولت افزود:‌ در سال‌های گذشته با این که با منابع ارزی زیادی روبرو بودیم، اما رشد اقتصادی منفی نشان داد استفاده بهینه از آن منابع صورت نگرفته است. بر این اساس و برای استفاده بهینه از منابعی که وارد می‌شود در حال برنامه ریزی هستیم تا هم جبران مضایق گذشته شود و هم شاهد رشد اقتصادی باشیم.

تلاش دولت برای افزایش قدرت خرید مردم و خانوارها

سخنگوی دولت در ادامه گفت: نرخ تورم آنقدر زیاد است که نتوانستیم و نمی‌توانیم حقوق و دستمزدها را مطابق آن افزایش دهیم، اما همه تلاش دولت این است که بتواند قدرت خرید مردم و خانوارها را افزایش دهد.

نوبخت در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های دولت برای «افزایش حجم سفره‌های مردم» اظهار داشت: برای دستیابی به این هدف در میان گزینه های مختلفی که فراروی دولت برای لایحه بودجه سال ۹۳ قرار داشت گزینه ای انتخاب شد که نرخ تورم کمتر، رشد اقتصادی بیشتر و افزایش قدرت خرید مردم را در پی داشته باشد.

وی گفت: کاهش نرخ تورم نقطه به نقطه که اخیراً حاصل شد، نشان دهنده این است که در جهت تقویت قدرت خرید مردم حرکت می کنیم البته سایر برنامه های ما نیز در این راستا و در جهت جاری ساختن لبخند رضایت مردم است.

پیش نویس لایحه بودجه اوایل هفته آینده نهایی می شود

سخنگوی دولت با اشاره به این که لایحه بودجه ۹۳ در وقت قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد، اظهار داشت: در جلسه دیروز هیئت دولت ۴ تبصره دیگر از لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ تصویب شد و امروز بعدازظهر نیز رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ در جلسه هیئت وزیران ادامه خواهد یافت و پیش‌بینی می‌کنیم که بتوانیم در اوایل هفته‌ آینده پیش نویس لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ را نهایی و انشالله در وقت قانونی به مجلس شورای اسلامی ارائه کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره زمان اعلام برخی شاخص های بودجه از جمله نرخ تورم و ارز و رقم کل بودجه گفت: در بودجه به عنوان سند مالی، منابع و مصارف کشور تعیین می شود که باید منعکس شود و این اعداد و ارقام اعلام خواهد شد اما آنچه اهمیت دارد آثار این منابع و مصارف در زندگی مردم است.

سخنگوی دولت افزود: در تصویب هر برنامه و هر بودجه ای باید به آثار مثبت آن در زندگی مردم توجه داشت و در بودجه سال آینده نیز به شاخص هایی همچون رشد اقتصادی، کاهش تورم، افزایش اشتغال و دیگر متغیرهای کلان اقتصادی توجه خواهیم داشت.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تصریح کرد: بر همین اساس زمانی که معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری سناریوهای مختلفی را برای سال ۹۳ به صورت پیش نویس لایحه مطرح کرد، هیئت دولت هم به تناسب آثار آن بر زندگی مردم گزینه ها را انتخاب کرد.

وی تاکید کرد: به محض اینکه این لایحه در دولت نهایی شود، اعداد و ارقام آن را مطرح خواهیم کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره اقدام دولت برای حرکت به سمت اقتصاد غیرنفتی افزود: رئیس جمهور نیز در مصاحبه دیشب خود اعلام کرد که فرصت برای بیان همه گزارش محدود بود، بنابراین به فرازها اکتفا کرد البته وزرا و معاونان رئیس جمهور در فرصت‌های مناسب موارد تفصیلی را از طریق صداوسیما و رسانه‌های نوشتاری خواهند گفت.

بانک مرکزی از واقعی شدن نرخ ارز استقبال می کند

نوبخت در ادامه با بیان اینکه بانک مرکزی و دولت از واقعی شدن نرخ ارز استقبال می کنند، افزود: رویکرد ما در ماه های باقی مانده از امسال و همچنین سال آینده رفتن به سمت نرخی ثابت است.

وی خاطر نشان کرد: ما تلاش می کنیم در بودجه سال ۱۳۹۳ و حتی در ماه‌های باقی‌مانده سال، دلار به سمت یک نرخ یکسان و ثابت پیش برود و بتوانیم از نرخی که در مبادلات به نرخ رسمی از آن یاد می‌شود و نه نرخی که در بازار غیررسمی مبادله می‌شود، استفاده کنیم.

سخنگوی دولت افزود: در ماههای آینده منابع قابل تصرف ارزی برای اقتصاد ایران و بانک مرکزی فراتر از گذشته ایجاد می شود که به اعداد واقع بینانه تری که موجب خوشحالی مردم می شود دست خواهیم یافت.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی