گیلانیان
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ Wednesday, 22 March , 2023
نوامبر 23, 2011 کد خبر : 4340 خبر ها

معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان :

بندر تالش ساخته می شود

بندر تالش ساخته می شود

گیلانیان : کیهان هاشم‌نیا عصر امروز در سومین همایش سالانه مدیران دیوان محاسبات حسابرسی را دارای شرایطی عنوان کرد و اظهار داشت: با تغییر روش‌ها تاکتیک‌های معطوف به فناوری تغییر می‌کند. وی به اقلیم گیلان اشاره کرد و افزود: تالاب انزلی دومین تالاب وسیع کشور است که معادل ۷۰ درصد کشور بحرین وسعت دارد.

هاشم‌نیا، دریای خزر را دارای بیش از ۸۵۰ متر عمق دانست و تصریح کرد: گیلان حدود ۳۰۰ کیلومتر ساحل در کنار دریای خزر دارد.معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان از تصویب احداث بندر تالش خبر داد و خاطرنشان کرد: ۸ بندر در گیلان در حال احداث است.وی ادامه داد: گیلان دارای چهار قله ۳ هزار و ۵۰۰ متری تا ۴ هزار متری است ضمن اینکه ۳۸ درصد برنج کشور در این استان تولید می‌شود.
هاشم‌نیا با بیان اینکه ۹۵ درصد چای کشور در گیلان تولید می‌شود، ابراز داشت ۵۵۰ هزار هکتار جنگل بکر در گیلان وجود دارد. معاون برنامه‌ریزی گیلان به توانایی‌های کشاورزی گیلان اشاره کرد و یادآور شد: گیلان با داشتن اقلیم مناسب شرایط استثنایی و مثبتی دارد. وی میزان نزولات این استان را ۱۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب به غیر از آب پشت سدها و ورودی آب از دیگر استان‌ها عنوان کرد و اذعان داشت: در هر ۱۴ هزار و ۴۲ کیلومتر مربع مساحت استان آب باران داریم و آب سطحی ما نیز حدود هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب است.
هاشم‌نیا با بیان اینکه پنج سد مخزنی در گیلان در حال ساخت است، افزود: ۱۱ سد کوتاه و لاستیکی نیز در استان ساخته می‌شود. به گفته معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان، هشت درصد از آب مصرفی استان برای شرب و شستشو استفاده می‌شود و بقیه آب نیز سهم کشاورزی و صنعت است که در این راستا بیشترین حجم آب به کشاورزی اختصاص دارد. وی ادامه داد: در ساحل خزر پنج کشور حاشیه این دریا، گیلان دارای مناسب‌ترین ساحل است و در تولید و پرورش ماهی در قفس می‌تواند با استان‌های تولیدکننده رقابت داشته باشد.
هاشم‌نیا ظرفیت تولید پرورش ماهی در قفس این استان را ۲۰۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: گیلان از عمق آبی خوبی برخوردار است. معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان، این استان را دارای بین ۹ تا ۱۱ هزار هکتار آب‌بندان معرفی کرد و اظهار داشت: گیلان دارای جنگل، مرتع و وضعیت بسیار مناسبی است که باید از آنها به‌درستی استفاده شود. وی با بیان اینکه از هر خانه در گیلان یک خانه شهید است، تصریح کرد: از هر ۳۰ خانه در گیلان یک خانه جانباز است.
هاشم‌نیا اقلیم گیلان را شهیدپرور و ولایی خواند و اذعان داشت: به ازای هر ۱۱۳ نفر یک جانباز در گیلان وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی