گیلانیان
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ Wednesday, 22 March , 2023
آوریل 7, 2014 کد خبر : 26195 خبر ها

بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان کالای غیرنفتی از گمرکات گیلان صادر شد

بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان کالای غیرنفتی از گمرکات گیلان صادر شد

گیلانیان : ناظر گمرکات گیلان گفت: در سال گذشته ۱۲۰۴ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان کالای غیرنفتی به وزن یک میلیون و ۲۴۲ هزار و ۷۴۲ تن از گمرکات گیلان صادر شده است.

پرویز تقوی اظهار کرد: این مقدار کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ریالی ۳۰ درصد و از حیث وزن ۳۳ درصد رشد داشته است.

وی عمده کالاهای صادر شده از گمرکات گیلان را محصولات نباتی ( ۱۹ وزنی و ۴۲ درصد ارزشی)، محصولات معدنی و مصنوعات از آن (۵۵ درصد وزنی و ۸ درصد ارزشی)، محصولات صنایع شیمیایی (۸ درصد وزنی و ۸ درصد ارزشی) عنوان کرد و افزود: این کالاها به بیش از ۳۰  کشور دنیا صادر شده است.

مدیرکل گمرک انزلی تصریح کرد: صادرات گمرکات استان عمدتاً به کشور روسیه (۱۷درصد وزنی و ۳۱درصد ارزشی)، آذربایجان (۷۱درصد وزنی و ۴۲درصد ارزشی)، عراق (۱درصد وزنی و ۶درصد ارزشی ) انجام می شود .

تقوی ادامه داد: ما همچنین با کشورهایی گرجستان، قزاقستان، هند، اکراین، آلمان، بلوروس، ارمنستان، فرانسه، ترکیه، جمهوری مولداوی، انگلستان، امارات متحده عربی، مالزی، اندونزی، عراق، افغانستان، کنیا و …  مبادلات تجاری داشته ایم.

وی تصریح کرد: گمرکات استان گیلان با اختصاص ۱.۵۵ درصد از وزن و ۱.۵۵ درصد از ارزش کل صادرات کشور از لحاظ وزنی رتبه یازدهم و از لحاظ ارزش رتبه ۱۳ را در بین گمرکات کشور بخود اختصاص داده است.

ناظر گمرکات گیلان یادآور شد: در سال گذشته (۱۳۹۲) بالغ بر یک میلیون و ۸۲۸ هزار و ۵۰۱ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۵۵ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۲۲۵ دلار از طریق گمرکات استان گیلان به کشور واردات قطعی شده است .

تقوی تصریح کرد: ۷۵ درصد وزنی و ۷۰ درصد ارزشی کالاهای وارداتی از استان گیلان را فلزات معمولی و مصنوعات از آن تشکیل می دهد .

وی ادامه داد: عمده واردات گمرکات گیلان  ازکشورفدراسیون روسیه، قبرس، امارات متحده عربی، اتریش و …. است.

تقوی افزود: کشورهایی همچون آفریقای جنوبی، اندونزی، مالزی، استونی، جمهوری چک، کنیا و جزیره استوک از جمله کشورهایی هستند که به مقصد کالاهای صادراتی ما افزوده شده اند./منبع : روابط عمومی گمرکات گیلان

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی