گیلانیان
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ Monday, 27 March , 2023
آوریل 7, 2014 کد خبر : 26202 خبر ها

تأمین آب زراعی ۲۰۰۰ هکتار از اراضی چهارده آستانه اشرفیه

تأمین آب زراعی ۲۰۰۰ هکتار از اراضی چهارده آستانه اشرفیه

گیلانیان : روابط عمومی آب منطقه ای گیلان به نقل از امور منابع آب شرق نزدیک مجموعه اقدامات انجام شده در سالجاری برای تأمین آب اراضی کشاورزی منطقه چهارده آستانه اشرفیه به شرح زیر می باشد:

– لایروبی نهر سنتی چهارده جوب به طول بیش از سه کیلومتر

– لایروبی کانال سنتی آبرسان Bp1 به طول بیش از یازده کیلومتر

– پاکسازی سیفون دوتایی کانال Bp1منشعب از کانال راست سد سنگر مجموعاً به طول ۱۶۲ متر

– ساخت و نصب دریچه های آبگیری کانال Bp1به تعداد چهار دستگاه

– سردهنه سازی و آبگذاری نهر چهارده جوب در هفته اول فروردین سال جاری.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

گفتنی است ذخیره فعلی آب پشت سد سفید رود ۷۶۰ میلیون متر مکعب می باشد گفت: با توجه به منابع آبی پشت سد سفید رود پیش بینی می شود که مشابه سالهای گذشته رها سازی آب سد سفیدرود در هفته اول اردیبهشت سال جاری صورت خواهد گرفت.

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان در این رابطه اعلام کرد : علی رغم بارش معادل ۷۴۰ میلیمتر از ابتدای سال مهرماه تا دیروز که افزایش ۲۰ تا۲۴ درصدی بارش را نسبت به سال گذشته در حوزه جلگه گیلان گزارش می دهد، همچنان با کاهش ذخیره آب در پشت سد سفیدرود مواجه ایم، بارش باران به میزان بیشتری در حوزه جلگه گیلان بوده و بارش در اطراف سد سفید رود کمتر بوده است و این باعث کاهش آورد در حوزه شده است.

آقابیگی با اشاره به اینکه عمر سد سفیدرود تا پایان اردیبهشت ماه از مرز ۵۲ سال خواهد گذشت افزود: زمان رها سازی آب سد بستگی به وضعیت منابع آبی در داخل جلگه، میزان آمادگی زمینهای زراعی از جهت شخم زدن و بحث ذخیره خود سد دارد.

وی در ارتباط با ظرفیت منابع آبی استان گفت: ظرفیت بالقوه منابع آبی در استان گیلان ۲ برابر نیاز فعلی است ولی تمام این ظرفیت بالقوه بالفعل نشده است. مصارف کل آب کشاورزی استان ۵/۳ میلیارد می باشد که حدود ۲ میلیارد متر مکعب از آب مورد نیاز از طریق سد سفید رود تأمین می شود و ۲/۱ تا ۵/۱ میلیارد متر مکعب ازطریق ظرفیتهای بالقوه نظیر حفرچاه، آببندانها و سردهنه خاکی و… تأمین می گردد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی