گیلانیان
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ Sunday, 26 March , 2023
می 9, 2011 کد خبر : 666 دسته‌بندی نشده

تلفن کاغذی

تلفن کاغذی

محققان ایرلندی نوع جدیدی از تلفن‌های همراه هوشمند را معرفی کردند که همانند یک ورق کاغذ باریک و انعطاف‌پذیر است. این تلفن همراه که در حال حاضر تنها یک نمونه آزمایشی است می‌تواند تحولی در روش تعامل میان کاربر و تلفن‌های همراه ایجاد کند.

این تلفن همراه باریک که PaperPhone (تلفن کاغذی) نام دارد نسخه‌ای جدید و انعطاف پذیر از “جوهر الکترونیک” (e-ink) است. “جوهر الکترونیک” نوعی از نمایشگرهای دیجیتال است که در حال حاضر در پخش کننده‌های کتاب الکترونیک برای مثال “کیندل” محصول شرکت آمازون به کار رفته‌اند.

“روئل ورتگال” خالق “تلفن کاغذی” و مدیر لابراتوار رسانه‌های انسانی دانشگاه کوئینز در بلفست ایرلند اظهار داشت: “این دستگاه شبیه به یک رایانه به نظر می‌رسد و همانند یک ورق کاغذ فعل و انفعالی کار می‌کند.”

این محققان نمونه آزمایشی این دستگاه را با استفاده از یک نمایشگر جوهر- الکترونیک ۹٫۵ اینچی اریب ساخته‌اند. در آزمایش‌ها، از این تلفن همراه کاغذی برای جستجو بر روی منوی تماس‌ها، انجام یک تماس تلفنی، انتخاب چند آهنگ و سایر عملکردهای عادی تلفن‌های همراه استفاده شد.

به گفته این دانشمندان “تلفن کاغذی” که در حال حاضر تنها یک نمونه آزمایشی کوچک است می‌تواند ظرف ۵ تا ۱۰ سال آینده مورد استفاده عمومی قرار گیرد. این رایانه کوچک از دو لایه ساخته شده است. یکی از این لایه‌ها نمایشگر جوهر – الکترونیک و دیگری یک مدار چاپ شده است.

مدار چاپ شده که همانند نمایشگر انعطاف‌پذیر است از طریق ۵ حسگر به دستورات کاربر پاسخ می‌دهد. یک نرم افزار ویژه که فاکتورهای مختلف حسگرها از جمله فاکتورهای جهت و موقعیت را به یکدیگر مرتبط می‌کند به دستگاه اجازه می‌دهد که خود را با هر موقعیتی سازگار کند.

براساس گزارش “جک تک”، نمایشگرهای جوهر- الکترونیک پدیده جدیدی نیستند. زمانی که کیندل آمازون وارد بازار شد توانست به یک پخش کننده مناسب برای کتاب‌های الکترونیک تبدیل شود.

اما محصول آمازون کیفیت کاغذهای سلولزی را ندارد، این درحالی است که محققان ایرلندی در این تحقیقات در تلاش برای ایجاد یک کاغذ الکترونیک انعطاف پذیر بودند. درحقیقت یکی از ویژگی‌های تعاملی این تلفن همراه هوشمند باریک، امکان ورق زدن صفحات است به طوری که کاربر می‌تواند با گرفتن گوشه کاغذ به روشی مجازی همانند آنچه که در مورد یک کتاب و یا یک روزنامه کاغذی اتفاق می‌‌افتد، صفحات را ورق بزند.

قرار است PaperPhone در کنفرانس “تعامل انسان و رایانه” ۱۰ می با سازماندهی انجمن ماشین‌های محاسباتی در ونکوور کانادا معرفی شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی