گیلانیان
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023
می 16, 2012 کد خبر : 8951 خبر ها

معاون گردشگري گيلان خبر داد :

جشنواره سوسن چلچراغ خرداد ماه برگزار می شود

جشنواره سوسن چلچراغ خرداد ماه برگزار می شود

معاون گردشگری گیلان از برگزاری جشنواره سوسن چلچراغ به‌عنوان نادرترین گل جهان در روستای داماش خبر داد.
به گزارش گیلانیان و به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، فردین پورهادی اظهار داشت: این جشنواره با همکاری سازمان محیط زیست استان از ۱۶ خرداد ماه به ‌مدت یک هفته در روستای داماش بخش عمارلوی شهرستان رودبار برگزار می‌شود. وی با اشاره به برگزاری تورهای بازدید از این جشنواره از سوی دفاتر خدمات مسافرتی افزود: مردم می‌توانند برای ثبت‌نام در این تورها از طریق سایت انجمن صنفی، مسافرتی و جهانگردی استان ‌اقدام کنند و برای بازدید از این منطقه به گیلان بروند.

پورهادی با بیان اینکه منطقه مذکور از سوی سازمان محیط زیست حفاظت می‌شود، افزود: بازدید از این مکان با محدودیت زمانی رویش گل سوسن چلچراغ مواجه است.

به گزارش گیلانیان سوسن چلچراغ گیاهی نادر است که تنها در دو نقطه جهان می‌روید. این گل نخستین گیاهی است که رویشگاه اصلی‌اش به‌عنوان اثر ملی طبیعی در ایران به ثبت رسیده است. این گیاه سال ۱۳۵۴ از سوی «لدربوری» یک گیاه‌شناس فرانسوی در روستای داماش، بخش عمارلوی شهرستان رودبار در استان گیلان شناسایی شد و پس از معرفی به دولت ایران از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره‌ آثار زیست محیطی کشور به ثبت رسید. سوسن چلچراغ از سال ۱۳۵۵ در فضایی به مساحت چهار هکتار تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته است./ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی