گیلانیان
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ Monday, 27 March , 2023
جولای 12, 2014 کد خبر : 28372 خبر ها

جنجال تبلیغاتی وسیع برای جلوگیری از یک مزایده در گیلان

جنجال تبلیغاتی وسیع برای جلوگیری از یک مزایده در گیلان

اختصاصی گیلانیان : یک مجتمع صنایع در گیلان که قرار بود برای عده زیادی شغل ایجاد نماید با جلب حمایت هائی توانست از سال ۸۴ تا ۸۸ تسهیلات کلانی از بانک دریافت نماید .

در سال های ۸۴ تا ۸۸ که قیمت دلار ۹۰۴ الی ۱۰۰۰ تومان بود نامبرده تنها از یک بانک استان مبلغ : ۶۳۱ میلیارد ریال تسهیلات ریالی و ۳۷۱۷۰۰ دلار ، ۱۸۴۴۲۳۹ یورو تسهیلات ارزی دریافت نمود که کار آفرین نمونه استان باشد .

برخلاف انتظار این مجتمع صنعتی بجای اینکه در صدد دسترسی به اهداف صنعتی باشد در تلاش اخذ تسهیلات بیشتر و بیشتر شد .

بخشی از یک بند گزارشی که توسط مقامات صنایع استان تدوین شده ، آمده است “این شرکت از بابت تسهیلات ریالی و ارزی سود زیادی عایدش شده و احتمال می رود تسهیلات ارزی به نحوی فاکتورسازی شده …

از سوی دیگر اداره کنندگان این شرکت با دعوت از برخی شخصیت های استان برای بازدید از واحد صنعتی مورد نظر و سرزدن گوسفند پیش پای مهمانان بمنظور جلب همکاری و کمک آنان نه تنها توانست از توصیه و همراهی آنان در دریافت تسهیلات استفاده نمایند بلکه توانست تقدیرنامه های عدیده­ای بعنوان کارآفرین نمونه اخذ و در بسیاری از ادارات ارائه نماید .

جالب است که این واحد صنعتی نه تنها تا کنون نسبت به بازپرداخت تسهیلات دریافتی امتناع کرده بلکه باز متقاضی دریافت تسهیلات بیشتر حتی از محل تسهیلات زود بازده شد که باتوجه به ناتوانی استان در پرداخت تسهیلات مضاعف مسئولان ذیربط به اتفاق مدیران مالی بانک های ملی و تجارت در تاریخ ۳۰/۸/۹۱ مبادرت به تشکیل جلسه نموده و صورتجلسه مذکور نیز بوسیله سازمان صنایع و معادن و تجارت استان جهت جلب حمایت (ستاد تسهیل امور و پشتیبانی واحد های تولیدی) به استانداری ارسال کردند.

از شرکت مدیران مالی بانک های : (ملی) و (تجارت) در این جلسه چنین برمی آید که شرکت مورد نظر غیر از بانک ملی از بانک دیگری نیز تسهیلات دریافت نموده است که به دلیل اقدام قانونی بانک ملی در جهت وصول مطالبات نام این بانک برسر زبان افتاد .

این شرکت برغم ادعای صاحبان آن در مورد وسعت و ارزش پروژه طبق گزارش چهار صفحه ای مسئولان صنایع استان وفق مشخصات پروانه بهره برداری شماره ۲۴/۲۶۱۱۴ – ۱۳/۱۲/۸۷ در زمینه تولید از این قرار است :

مساحت زمین پروژه ۳۰۰۰۰ متر مربع ، مساحت زیربنا ۱۴۰۰۰ متر مربع ، تعداد کارکنان ۱۰۵ نفر و توان برق ۲۴۰۰ کیلووات اعلام شده است .

اینکه دستور بررسی دقیق موضوع وزیر را با تیتردستور ویژه وزیر اقتصاد برای توقف یک مزایده جنجالی در گیلان” ( !! ) در بوق و کرنا کردند و در چند روزنامه کثیرالانتشار و سایت و حدود ۲۰ وبلاک عنوان نمودند خود جای سوال است ؟ شاید این هنر تبلیغاتی یکی از اعضای شرکت مذکور باشد که در گذشته دستی در تبلیغات داشته است !

البته دستور وزیر نیز دستور لازمی است زیرا ممکن است در مشخصات مجتمع مورد نظر و یا قیمت گذاری دقت کافی بعمل نیامده باشد .

حال دستور وزیر چه این باشد یا آن ، مهم این است که وصول بموقع مطالبات بانک می توانست به جمع زیادی از جوانان این سامان وام ازدواج پرداخت نماید و یا نیازمندانی که زندگی شان در گرو چند میلیون تسهیلات قرض الحسنه است مشکلات شان را حل نماید و در یک کلام باعث رونق اقتصادی استان گردد که این امر از استان دریغ شد و در حقیقت استان به اشتغال مورد نظرش نرسید .

مجتمعی که کارگرانش حقوق معوق چند ماهه دارند و در تحویل سال نو فقط مبلغی بعنوان علی الحساب می گیرند چرا باید تسهیلات میلیاردی ریالی و ارزی را بلوکه نماید و طی حدود ۸ ، ۹ سال نه تنها از بازپرداخت آن امتناع نماید بلکه مسئولان صنایع استان را وادار نماید با علم به نیات دست اندرکاران مجتمع صنعتی در تلاش یافتن راه حل برای کمک مالی بیشتر به نامبرده باشند !

در هر صورت انتظار عمومی این است که مجریان قانون در مقابل توطئه های اینچنینی محکم بایستند و تحت تاثیر شانتاژهای خبری آنان قرار نگیرند که در این صورت در بخش اقتصادی و صنعتی سنگ روی سنگ بند نخواهد شد .

اخبار مرتبط

نظرات

 • به نام خدای ناظر . با سلام و احترام . طاعات و عبادات شما مقبول درگاه ایزدی باد . محمد علی حقی هستم مدیرعامل و سهامدار شرکت مجتمع صنایع بسته بندی و چاپ ایحاگستر شمال( سهامی خاص).
  موضوع گزارش سایت وزین گیلانیان را در باره وضعیت شرکت ایحا گستر مطالعه کردم . اطلاعات مندرج در این گزارش با عرض پوزش غیر واقعی و همراه با اغراض شخصی است . اینجانب با اعتماد به این شعار محوری سامانه گیلانیان؛
  ما نگوئیم بد و میل به ناحق نکنیم جامه کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم
  آمادگی یک مصاحبه اختصاصی نه تنها با خبرنگار شما بلکه با حضور خبرنگاران و با حضور مقامات مسئول و عالی استان در باره این شرکت را دارم تا به هر ادعایی که متاسفانه بشدت با دروغ و جعل و فریب همراه هست ، پاسخ دهم . اگر آمادگی دارید و به شعار محوری تان هم اعتقاد و اعتماد دارید ، من در خدمت شما هستم . فقط مواظب باشیم که در ماه مبارک رمضان ابزار شایعه پراکنی و هتک حرمت دیگران نشویم . با احترام مجدد حقی

 • با سلام
  پاسخ شما در سند منتشره در مقاله “آقای معاون ! این کار آفرین دانه درشت گیلان چه وضعیتی دارد ؟”به تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۹۳ موجود است ، لطفا به آنجا مراجعه نمایید و در صورت عدم کفایت می توانید به مقاله ای که در تاریخ اول اسفند ۹۰ با عنوان : “نامه … به خاوری ، مدیر عامل متواری بانک ملی ” منتشر شده مراجعه فرمایید .
  البته اسناد دیگری هم در اختیار است که در مقاله اخیر به بخشی از مفاد آن اشاره شده که در صورت نیاز منتشر خواهد شد .

 • با سلام
  کدام اشتباه کدام غرض? آقای حقی حقوق پرسنل را داده اید? مطمین هستید ? هیچ حقی ضایع نکرده اید? همسر محترمه تان چطور? با پرسنل و کارگران مثل … رفتار می کردید فکر نمیکردید روزی برای شما هم همین اتفاق بیفتد? آیا خودتان هم مثلا فشار را احساس میکنید ? شما در قصر خود ساکنید ما بیچارگان از شب تا صبح در حال کاریم و موقع درخواست حق الزحمه تهدید می شدیم? خدا جای حق نشسته. نکنید آقا خداوند ناظر بر اعمال همه است. خدا را شکر بازرس گیلان شخص پاکی است وگرنه معلوم نبود این پرونده هم چند روزه بسته شده بود

 • با سلام
  بنده از پرسنل بانک ملی مرکزی رشت هستم
  با کمال تاسف باید عرض کنم که جناب آقای … موفق به دریافت یکسال فرصت مجدد با آوردن یک نامه از بازرسی تهران شدند.
  نکته جالب اینجاست که سال گذشته هم همین اتفاق افتاد ولی بدون جنجال رسانه ای . نکته جالب دیگر این است که نامه به دستور … صادر شده است که در صورت نیاز تصویر آن ارسال خواهد شد.
  ذکر چند نکته خالی از لطف نیست
  یک : ادعای یکی از نزدیکان مدیرعامل محترم مبنی بر پیروزی آقای … و اینکه دیدید در استان کسی حریف ایشان نیست.
  دو : ادعای همان شخص مبنی بر اینکه خواص یکی از وزارتخانه های کلیدی سهام دار هستند بنابراین ایشان و این کارخانه رویین تن هستند.
  سه : هیچگونه توضیحی از سوی مقامات استان و تهران به رسانه ها جهت شفاف سازی ارایه نشده و حال آنکه حضرت آقا فرموده اند ” همه مسئولین باید پاسخگو باشند”
  چهار : ترفند قابل تامل این کارخانه برای فرار از مزایده و احقاق حقوق بیت المال.
  پنج : گیرم که امسال و سال ماقبل فرار کردید سال آینده چند صد میلیارد از کجا خواهد آمد? یقینا میگویید سال آینده هم مثل امسال
  شش : در حالی که شورای شهر گذشته بخاطر یک میلیارد با واکنش آنچنانی … روبرو شد چرا برای این چند صد میلیارد تومن رای به نفع این کارخانه صادر شده از سوی قوه قضاییه ?
  هفت : جناب … و سایر دوستانشان : تا کی ? آخرش چی ?
  با سپاس از سایت گیلانیان که خریدنی نیست.

 • با سلام
  واقعا جای تاسف دارد که این آقا فقط و فقط ادعا دارند . ایشان در منزل خودشان نشسته اند و آب از آب زندگیشان تکان نخورده آنوقت ما باید برای گرفتن ۹ ماه حقوق معوقه خود بارها و بارها به اداره کار مراجعه کنیم و آخرش هم هیچ …
  ایشان هر چه که قابل فروش بود و در گرو بانک ها بود را به پول نقد تبدیل کردند و به جیب مبارک زدند و حکم توقیف اموال ما کارگران هم راه به هیچ کجا نمی برد.
  حالا فقط ما مانده ایم و میلیونها طلب ما از شرکت
  بعد ایشان آمده اند اسم خدا و ماه رمضان و … می برند .اگر واقعا خدا را می شناسید طلب پرسنل بیچاره شرکت را بدهید .

 • یکی از پرسنل حال حاضر

  سلام مدبر بزرگوار سایت گیلانیان
  چرا نظر من را نمیگذارید؟
  توهین بود؟ویا خلاف ارزشهای دینی و عرفی؟
  بیاییم آزادی اظهار عقیده در چارچوب های تعریف شده را ارج بگذاریم و تمرین کنیم شنیدن و شنوانیدن نظرهای مختلف را.

  ————–
  جواب گیلانیان
  علیکم السلام
  با تشکر به اطلاع می رساند نظر جناب عالی نه توهین بود و نه خلاف ارزش های دینی و عرفی ولی به دلایل زیر از انتشار آن خودداری شد :
  ۱ – بحث مورد علاقه شما تاریخ گذشته است ؛ واکاوی آن در این زمان ضرورت ندارد.
  ۲ – با توجه به شناخت موجود از سوژه مورد نظر زمانی که زمانی کار تبلیغاتی می کردند نظر شما متاثر از کثرت علاقه به نامبرده تشخیص داده شد .
  تشکر مجدد

 • سلام
  فکر کنم یکی از مسئولیت های هر پایگاه خبری ، انعکاس واقعیت هاست .
  از شما می خواهم که هم اکنون با تهیه گزارشی از وضع کارخانه … شمال ، از کارگران ، از کارفرما ، از شاکیان ، از ماشین آلات و این میزان سرمایه گذاری تلف شده و به تاراج رفته ، یک نمونه از مشکلات این استان را ، برای افکار عمومی واضح تر و نیز برای مسئولان استانی و کشوری محترم و احیانا فراموش کار و بی خیال ، آشکارتر و روشن تر نمایید .
  این تلاش شما قطعا در درگاه الهی بی اجر نخواهد بود .
  سپاس

 • سلام وقت همگی به خیر
  می خواستم بدونم بالاخره این مزایده انجام شد یا نه
  این شرکت با این همه سرمایه به عاریت گرفته فعال می شود و یا باز تعطیل باقی بماند.

 • با سلام نمیدونم چقدر از گردش مالی صنعت چاپ در ایران و کشور های همسایه مطلع هستید . تنها سه شرکت ترک به اندازه نصف چاپخانه های ایران تولیدو صادرات دارند . حتی کشور پاکستان هم وارد این صنعت گردیده است که یکی از صنایع پر سود با ریسک کم دنیا محسوب می شود و ما باید در کشور خودمان شاهد چنین سو استفاده های باشیم به هر حال حق با هر کدام از طرفین هم که باشد این سرمایه قابل توجه بوارد چرخه تولید نشده است . من حدود ۱۸ سال است در صنایع چاپ فعالیت دارم و به بقین می دانم به راحتی می توان در چند سال نه تنها بدهی بانک و وام را با این شرکت می توان پرداخت نمود بلکه این شرکت را جزئ شرکت های تراز اول منطقه نمود . از طرف یک مخاطب در صنعت چاپ

 • یکی از کارمندان قدیمی

  نزدیک به سه سال و نیم در این شرکت مشغول به فعالیت بودم.خودم یکی از سرپرست های مجموعه بودم.سوء مدیریت تو مجموعه بود . هرگز نمیخوام به اون شرایط برگردم ولی خود حقی ادم خوبی بود. چند تا از بچهای شرکت رو تونستم و تو شرکت های دیگه جا بجا کردم . واقعا امید وارم این شرکت چه با حقی یا بدون اون به روز های اوجش برگرده. واقعا حیفه چنین مجموعه ای نتونه کار کنه. مجموعه هایی رو میبینم و باهاشون کار میکنم که با یکی از ماشین آلات شرکت, شدن یه کارخونه و حداقل ۳۰ یا ۴۰ نفر توش کار میکنن و نون میخورن. این مجموعه میتونه ۴۰۰ نفر حداقل پرسنل داشته باشه.انشاله که شرکت دوباره فعال بشه

 • سلام
  چرا در قبال عدم پرداخت اقساط تسهیلات چند ده میلیاردی که این شرکت چندین سال پیش از چند بانک به بهانه تولید و اشتغال گرفته و پس نداده و نمی دهد، و مشخص نیست چه کرده، همه سکوت کرده اند؟
  چرا حق کشی بزرگ علیه کارگران شرکت … شمال را پیگیری نمیکنید؟
  چرا در برابر این تضییع بزرگ از بیت المال سکوت کرده اید؟
  ای خدا داد ما را بستان ….

 • درود
  خواهشمند است به وضعیت دزدی های میلیاردی در استان مظلوم و فلاکت زده گیلان بپردازید ، نه تنها آفتابه دزد ها !
  به والله مسئولان محترم ، آن دنیا حقیقتا وجود دارد .
  بیکاری بسیار زیاد در کل گیلان ، آزاد بودن دزد ها و شارلاتان های میلیاردی ، نتیجه چیست ؟
  آقایان خودتان را در برابر بی عدالتی ها و فقر و فساد و تبعیض ، در پیشگاه حق ، پاسخ گو بدانید .

  برای نمونه ، بروید ببینید مدیر عامل شرکت ا. ش با چه گردن کلفتی کلاه برداری میکند ، آن هم نه از پول خودش ، که از پول بیت المال .
  وام چند ده میلیارد تومانی خود از بانک های مختلف را ، نه تنها پس نمی دهد ، بلکه باز هم وام میگیرد و در عوض فرزندانش را به خارج میفرستد و مشخص نیست با پول ها که به بهانه اشتغال زایی و سرمایه گذاری گرفته ، کجای دنیا سرمایه گذاری کرده و چه فاکتورسازی ها که نکرده !
  بیشتر از یکسال است که حقوق پایه و اندک اداره کاری کارگرانش را و بیمه شان را نیز نمی دهد ، با گردن کلفتی تمام میگوید نمیدهم ، و مسئولان محترم ، چه ساده و بی خیال ، سکوت و مماشات و شاید همراهی میکنند .

  خدا شاهد است که یک کلمه از حرف های بالا دروغ نیست .

  میتوانید از اداره کار شهر رشت ، اداره کل کار استان ، دادگاه سنگر ، پاسگاه سراوان ، تامین اجتماعی رشت و … شروع کنید و بپرسید داستان را .

  لطفا بررسی و پیگیری فرمایید تا از صحت ماجرا آگاه شوید و از حق قانونی چند صد نفر مظلوم دفاع کرده باشید .

 • سلام

  واقعا جای سوال داره که چرا هیچ کسی پیگیر ابعاد این تخلف میلیاردی و همه همدستان این تخلف، نیست. هیچ کس صدای کارگران و سایر طلبکاران را می شنود؟ چطور ممکنه چشم همه بر این دزدی کلان بسته و صدایی از کسی در نیاید …
  خدایا تو خودت ما رو نجات بده …

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی