گیلانیان
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ Friday, 24 March , 2023
دسامبر 27, 2011 کد خبر : 5166 خبر ها

ابعاد جدید تخلف بانکی گروه آریا از زبان احمد توكلي :

حضور هر ۱۵ روز یکبار مدیران بانکها در دفتر مشایی

حضور هر ۱۵ روز یکبار مدیران بانکها در دفتر مشایی

گیلانیان به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس : احمد توکلی دوشنبه شب در میزگرد بررسی فساد اخیر شبکه بانکی در دانشگاه امام صادق (ع) در حضور دانشجویان‌ گفت: امیرالمؤمنین علی (ع) در نامه به مالک اشتر امر به تقوای الهی می‌کند و می‌فرماید در برابر مطامع شخصی و برخی خواص از خاندانت، طرف خدا و مردم را بگیر نه اینکه جانب و خواص را داشته باشید.وی افزود:‌ از نظر امام علی (ع) هیچ چیز به اندازه ظلم برای تغییر نعمت‌های خدا مؤثر نیست و خدا دعوت مظلومان را می‌شنود و در کمین ظالمان است و یکی از مصادیق ظلم رفیق‌بازی و پارتی‌بازی در مناصب و امکانات اداری است.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: آقای جهرمی به دستور رئیس جمهور در بانک صادرات و آقای پرویزیان در بانک توسعه صادرات و آقای پورمحمدی در قائم مقامی بانک مرکزی قرار داده شدند، در حالی که صلاحیت این مشاغل را نداشتند و به اقتضای سیاسی بر سر این پست‌ها قرار گرفتند.نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: در بحران مالی ۱۹۹۷ جنوب شرق آسیا یکی از عوامل مهم باندبازی و فساد گسترده و قوم‌ و خویش بازی بوده است.
توکلی گفت: فردی به نام -ف هـ گ – که خواهرزاده آقای پورمحمد قائم مقام بانک مرکزی است با داشتن لیسانس و معدل ۱۳پیام نور شاهین‌شهر ابتدا در شرکت ایران ترانسفر استخدام و بعد به عنوان مدیرعامل صندوق مشترک ایران و ونزوئلا منصوب شد، در حالی که حتی زبان انگلیسی بلد نبود.وی افزود: برخی از سؤالاتی که نمایندگان مجلس از وزرا می‌پرسند، بعد از مذاکره امتیازهایی از وزارتخانه موردنظر برای حوزه انتخابیه خود درخواست می‌کنند تا رای جمع کنند و سؤال خود را پس می‌گیرند.
توکلی افزود: در ماجرای فساد اخیر بانکی یکی از جواز‌های امیر منصور آریا شهرک صنعتی لوشان در لرستان بود که ظرف ۲۶ روز مجوز آن گرفته شد و این کار یعنی یک معجزه در نظام اداری کشور که دیگر تکرار شدنی نیست. گرچه کارشناس مربوطه بارها گفته بود این طرح امکان‌سنجی نشده و نباید مجوز بگیرد، اما مجوز داده شد.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس به استیضاح مرحوم کردان در مجلس اشاره کرد و گفت:‌ مدیرکل وقت معاونت حقوقی ریاست جمهوری که آن زمان آقای رحیمی معاون رئیس جمهور بود، از نمایندگان امضا می‌گرفت و یک چک ۵ میلیون تومانی به بهانه کمک به مسجد در حوزه انتخابیه به آنها تحویل می‌داد، تا اینکه آقای حیدرپور قمشه به این مسئله مشکوک می‌شود و وقتی ورقه زیر چک را نگاه می‌کند می‌بیند که نوشته‌اند، به این وسیله امضای خود از استیضاح را پس می‌گیرم و به خاطر این مسئله عبا‌س‌زاده مدیرکل مربوطه برکنار شد.
توکلی یکی از موارد دیگر فساد را تجارت با نفوذ افراد دانست و گفت: شهرام جزایری نمونه قدیمی و امیر مه‌آفرید خسروی مدل جدید آن است.وی اضافه کرد: رانت‌خواری یا مفت بری عبارت از بهره‌برداری از موقعیت سیاسی است که باعث کاهش کارایی در سیستم سالم اقتصادی می‌شود.
توکلی گفت: مطالعات UNDP نشان می‌دهد اندازه فساد اقتصادی در دنیا ۱۷ درصد از تولید ناخالص داخلی است و سازمان شفافیت می‌گوید هزینه فساد در ایران سالانه ۳۴ میلیارد دلار است که ۳۱ میلیارد دلار تأثیر در بهره‌وری و ۳ میلیارد دلار به خاطر فراری شدن سرمایه‌های خارجی است.رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: برخی از روش‌های فساد به روش چارلز پانزی است که با پول گرفته شده از مردم سود شرکت‌کنندگان جدید را می‌پردازند و در نهایت باعث ورشکستگی می‌شود که نمونه شرکت‌های مضاربه‌ای سحر و الیکا که در گذشته اتفاق افتاد از این روش استفاده کردند.
توکلی گفت: فساد برنالدو به روش چارلز پانزی ۶۵ میلیون دلار بود که نبت به تولید ناخالص داخلی آمریکا ۴۶صدم درصد بود و برای متهم پرونده ۱۵۰ سال زندانی حکم داده شد. اما اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی ۹۲ صدم درصد تولید ناخالص داخلی ایران بود یعنی دو برابر بزرگترین فساد آمریکا به شمار می‌رود.وی گفت: فساد اقتصادی به کارایی لطمه می‌زند و ضربه آن در سیستم شدیدتر است زیرا تبعیض ناروا ایجاد می‌شود.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار داشت: وضعیت ایران از نظر فساد در بین ۱۳۰ کشور رتبه ۳۸ است گرچه وضع ما از نظر ارزشی از ترکیه و تایلند بهتر است اما این رتبه پذیرفته نیست. در بخش تبذیر هزینه عمومی رتبه ۸۵ کسب کرده که از ترکیه کمتر است.توکلی افزود: فساد سیاسی با تولید و اشتغال رابطه عکس دارد چون اعتماد عمومی و سرمایه‌گذاری راکاهش می‌دهد و ریسک سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد.وی افزود: هرچه فساد اقتصادی بیشتر شود توسعه انسانی کمتر می‌شود.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس یکی از روش‌های فساد و جرم یقه‌سفیدان را رشوه‌خواری دانست و گفت: در این نوع جرم افراد صاحب‌ نفوذ با اطلاعاتی که دارند و از موقعیت خود سواستفاده می‌کنند.
توکلی تأکید کرد: براساس اطلاعاتی که دارم در مسئله اخیر فساد بانکی فردی که مسئول حراست بانک‌ها را تعیین می‌کرد مرتبط با کسی است که نزدیک رئیس جمهور است و افراد این مشاغل مهم را به دستور او تعیین می‌کرده است.وی گفت: به نظر من فساد اخیر بانکی یک نوع فریب و تقلب و جعل اسناد، اختلاس و حقه‌بازی و کلاهبرداری است که این موارد از دهه ۱۹۵۰ در غرب به عنوان جرم تلقی می‌شود و یک مؤسسه تحقیقاتی ۲۵ نوع جرم یقه‌سفیدان را برشمرده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: در مقابل جرم یقه‌آبی‌ها یعنی ارذال و کیف‌قاپ‌ها هستند که قربانی آنها دم دست بوده که این نوع جرم‌ها با خشونت همراه است اما جرم یقه‌سفیدان با فسادهای مختلفی که با فقر، بیکاری و فحشا همراه است.
توکلی در مورد فساد اخیر بانکی گفت: وقتی این افراد می‌خواستند تقاضای ایجاد بانک داشته باشند، آقای پورمحمد گل سفیدی در بانک مرکزی بود ۱۵ بار مدارک ایجاد بانک ارائه شد و این مدارک دارای اشکال تشخیص داده شد، اما در نهایت بانک مرکزی با دست خود سر خود را در کلاه قرار داد و در بار شانزدهم گفته شد مدارک را درست می‌کنند و بعد که جواز گرفته شد در یک بانک دیگر از ساعت ۶:۳۰ تا ۷:۳۰ سهام پذیره‌نویسی آن به فروش رفت و همه پول‌ها از یک حساب واحد به حساب خریداران واریز شده بود و سهام به شکل صوری فروخته شد.این نماینده مجلس افزود: این گروه با ۵۰ میلیون تومان آمدند و ظرف ۴ سال ثروت آنها ۹۴ هزار برابر شد که ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان دارایی به نام آنها ثبت شد.

توکلی اظهار داشت: راه حلی که وجود دارد این است که راههای فساد بسته شود و اگر موضوع را خوب بشناسیم و قوه قضاییه حکم خوبی صادر کند، ابعاد قضیه روشن‌تر می‌شود.وی افزود:‌ اگر این پدیده افساد فی‌الارض باشد ابعاد آن را باید بررسی کنند من به عنوان متخصص این موضوع می‌گویم حتماً اختلال و افساد به شمار می‌رود و ما که در ارقام بودجه سروکار داریم، در زندگی ما چنین پول‌های بزرگی هرگز نیامده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت:‌ زمانی که طبق قانون جعل اسکناس افساد در زمین شمرده می‌شود بنابراین ال سی ریالی که ابزاری است که می‌تواند یک برگه آن اندازه یک کیسه اسکناس ایجاد کند و چندین بار ال سی تقلبی صادر شده است و با ال سی‌های قبلی پول ال‌ سی جدید را می‌دادند بنابراین ماده ۴ قانون تشدید مجازات‌ها که اذعان دارد مرتکبان ارتشاء یک تعداد افراد تشکیلاتی که به آن اقدام کنند باید مجازات شوند. وی افزود: به عنوان یک موضوع‌شناس می‌گویم فعل مجموعه افراد در فساد اخیر بانکی تقلب‌هایی است که عنوان فساد در زمین بر آن صدق می‌کند چون به اقتصاد کشور ضربه زده است اما دستگاه قضایی هرچه حکم می‌دهد به من مربوط نیست.

توکلی همچنین در واکنش به سخنان طالبی مدیرعامل بانک کشاورزی که گفته بود نباید نام افراد برده شود و نباید کل شبکه بانکی را مورد هجمه قرار داد، گفت: از آقای دکتر طالبی که نصیحت برادرانه کردند تشکر می‌کنم اما من برداشت خودم را از فرمایش امیرالمؤمنین و مسائل اقتصادی روز عنوان کردم و منابع آن نیز در این مقاله وجود دارد.
وی افزود: از نظر امیرالمؤمنین و علم روز استنباط خود را اینگونه عنوان کردم که اگر شما اریب داشته باشد و فامیل‌بازی و رفیق بازی کردید ظلم در جامعه ایجاد می‌شود و حکومت را ساقط می کند و من این مسئله را آسیب‌شناسی کردم.
طالبی در پاسخ گفت: این شرط لازم است ولی کافی نیست.توکلی در ادامه افزود: اگر حاکمان باندبازی و رفیق‌بازی کنند مردم حرفهای آنها را نمی‌پذیرند و آقای پورمحمد در کمیسیون اصل ۹۰ به خط خود نوشت که من هر ۱۵ روز یکبار مدیرعامل‌های بانک‌ها را پیش آقای مشایی می‌بردم مگر او چکاره‌ است. همچنین این فرد به دروغ گفته دکترا دارد، در حالی که ندارد و کسی که دروغگو بوده وظیفه نظارت بر بانک‌ها را برعهده دارد.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: رئیس کل بانک مرکزی باید بر بانک‌ها نظارت کند و وزیر اقتصاد باید مشکلات بانک‌ها را بپرسد، اما متأسفانه مجلس در استیضاح وی کوتاهی کرد و اینکه شما می‌گویید اگر امروز طرح کربانکینگ اجرا شود مشکلات رفع می‌شود چرا این انجام نشد. وی تأکید کرد: اینکه آقای طالبی می‌گوید عنوان کردن فساد بانکی هزینه ایجاد کرده است می‌گویم اگر به درستی برخورد شود هزینه آن جبران می‌شود.
توکلی در ادامه اظهار داشت: امیرالمؤمنین در نامه‌‌ای به حاکم خود در اهواز مرقوم کرده بود مأمور استاندار در بازار به رشوه‌خواری پرداخته و دستور داده بود او را دستگیر کنند. مجرد نگه دار و حتی به او اجازه هواخوری نده مگر اینکه بیم جان او را داشته باشید و روز جمعه در نماز جمعه شلاق بزن و به صورت وارونه سوار الاغ کن و در بازار بگردان و دوباره بعد از مدتی در نماز جمعه او را شلاق بزن.
این نماینده مجلس افزود: در ۲۵ ژانویه ۱۹۹۷ اوج بحران آسیای جنوب شرقی کارمندان ژاپن‌‌بانک (بانک مرکزی ژاپن) برای بررسی یک شرکت خصوصی رفته بودند که به صورت غیر متعارف از آنها پذیرایی شده بود روز بعد پلیس ژاپن بانک مرکزی را محاصره کرده بود که این ۴ نفر را دستگیر کنند و شاخص سهام نیکی ژاپن پایین آمده بود نخست‌وزیر شب در تلویزیون اعلام کرد عمداً این کار را کردم چون اعتماد مردم به دولت ارزشمندتر از شاخص نیکی است. آنها که کافر هستند، ولی عمل آنها به امیرالمؤمنین‌ شبیه‌تر است تا ما.
توکلی ادامه داد: شرکت انرون آمریکایی هفتمین شرکت بزرگ آمریکا بود که مدیرعامل آن در صورت‌های حسابداری خود تقلب کرده بود و شرکت ضررده را سودده جلوه داده بود تا سهام آن پایین نیاید. در حالی که همان سال از سوی فوربس به عنوان یکی از خوش‌نام‌ترین شرکت‌های انرژی معرفی شده بود اما مدیران آن به ۲۵ سال زندان محکوم شده بودند و شریک جرم در زندان درگذشت و ۲ سال بعد اعلام ورشکستگی کرد.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس خاطرنشان کرد: اگر قوه قضاییه در پرونده فساد بانکی خوب عمل کند هزینه آن جبران می‌شود و اگر خوب عمل نکند مخالفت مردم بیشتر می‌شود.
وی تأکید کرد: نصب افراد باصلاحیت نص شیعه است و ما تابع دینی هستیم که برای چوپان هم مقررات دارد که در قرآن آمده است دختران شعیب به پدر گفتند موسی را برای چوپانی به کار گیر که فردی قوی و امین است، حال وزیر اقتصاد که بماند که باید قوی و امین باشد.
توکلی افزود: به شهید چمران گفته شد فلانی آدم متعهدی است اما در کارش وارد نیست که شهید در جواب گفته بود بهترین دلیلی که تعهد ندارد این است که کاری را گرفته که بلد نیست، اما امروز رسانه‌ها نوشتند آقای مهدی خورشیدی داماد احمدی‌نژاد رئیس سازمان استاندارد شده است سؤال این است که مگر چه صلاحیتی دارد جوانی مثل شما دانشجویان است. گرچه باید جوان رشد کند اما نباید بپرد.
وی ادامه داد: سخن من این است باید فساد اخیر بانکی آسیب‌شناسی شود و اگر هم سیستم حاکم شود امروز در آمریکا با وجود همه سیستم‌های پیشرفته سالی حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد دلار فساد اقتصادی انجام می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

  • جهت اطلاع خوانندگان عزیز آقای توکلی وقتی که معاون وزیر بودند مدرک تحصیلیشون دیپلم بوده الان داره سینه میزنه … همچنین ایشون که مدیران عامل بانکها رو بررسی میکنن و نظر میدن باید دو موضوع رو مدنظر قرار بدن :
    اولا اینکه دستگاه قضایی داریم و اونها کسانی رو که قصور یا تقصیر کرده اند مشخص میکند
    ثانیا ایشان چه اصراری دارند که قبل از مشخص شدن تحقیقات اشخاص خاصی را متهم کنند؟
    آیا اگر ایشان فردی هستند که تنها برای رضای خدا این سخنان را بر زبان می آورند ، چرا کمی صبر نمیکنند تا بعد از انجام تحقیقات نهایی؟ به نظر میرسد این عجله به خاطر نزدیک شدن به زمان انتخابات باشد؟ امیدوارم نظر من کاملا اشتباه باشد زیرا ایشان را انسان درستکاری میدانستم، دلیل دیگری که احتمال میدهم ایشان را رنجانده این است که دوست صمیمی ایشان آقای ” ن ش ج ” را از شورای پول و اعتبار کنار گذاشتند ، مگر همین اعضای عزیز شورا نبودند که سودهای بانکی را پایین آوردند که اوضاع مملکت و پول سرگردان این بلاها را به سر بازار ارز و سکه آورده…

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی