گیلانیان
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ Monday, 27 March , 2023
آگوست 8, 2011 کد خبر : 2170 خبر ها

استاد فریدون نوزاد :

خبرنگار می‌سوزد تا گرهی از کار بگشاید

خبرنگار می‌سوزد تا گرهی از کار بگشاید

گیلانیان : کهن خبرنگار گیلانی که چند ماهی دیگر ۹۰ ساله می‌شود، معتقد است: خبرنگار می‌سوزد تا گرهی از کار بگشاید و گاه این شعله سوختن در جامعه راهبر می‌شود.
فریدون نوزاد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا می‌گوید: همیشه خبرنگاری – از سال ۱۳۱۹ تا کنون – حرفه پرمشقتی بوده، اما خبرنگاران همواره نزد مردم زمان خویش محبوب هستند. وی اظهار کرد: خبرنگاران امروز آگاه‌تر و متخصص شده‌اند، اما هنوز هم بسیاری از مدیران این قشر را برنمی‌تابند. وی تصریح کرد: بعضی از اوقات مصالح کشور ایجاب می‌کند که خبرنگار همه چیز را بیان نکند، اما مدیران نیز با تعامل با این قشر می‌توانند گره‌گشای مشکلات مردم باشند.
نوزاد از مدیران خواست خبرنگاران را فرصت تلقی کنند و با استفاده از آگاهی و ارتباط آنان با جامعه درصدد راهگشایی بیشتر برآیند.
نوزاد چهره بالنده گیلانی است که به همراه دیگر مفاخر این کهن خطه غنی، زینت‌افزای محافل فرهنگی استان است.
ششم بهمن ۱۳۰۱ در خانواده‌ای دهخدا در محله “درویش مخلص” رشت متولد شده است. وی در سال ۱۳۱۹ نخستین کارت خبرنگاری را دریافت کرد و همزمان پا به عرصه تئاتر استان نهاد، به‌طوری که نخستین کسی بود که کتاب “تاریخ تئاتر گیلان” را در سال ۱۳۲۹-۱۳۲۸ به قلم سرشت، سال ۱۳۵۵ به چاپ رسید و هم‌اینک نیز از کتاب‌های مرجع هنری است.
نخستین کتاب وی، نمایشنامه “در راه مکه” یا “شهادت خواجه نظام‌الملک” بوده که در سال‌های ۱۳۲۳-۱۳۲۲ نوشته شده است.
نوزاد می‌گوید: نامه‌های خان احمد خان گیلانی، تاریخ جراید و مجلات گیلان از آغاز تا عصر انقلاب و نقش احسان الله خان در جنبش جنگل از کتاب‌های اوست و ارزشمندترین آن‌ها “فرهنگ گیله گپ” می‌باشد.
“گیله گپ” حاصل ۴۵ سال تلاش اوست و با درج حدود شش هزار لغت مفرده گیلکی یک فرهنگ تمام عیار…
اشتیاق به سیاست و امور اجتماعی نوزاد را به سمت شناخت رهبران نهضت‌ها سوق داد و این موضوع او را بر آن داشت تا مطالعه در رابطه با زندگی میرزا کوچک جنگلی را آغاز نماید.
وی جزء نخستین افرادی بوده که در سال ۱۳۲۲ یا ۱۳۲۳ زمانی که استخوان‌های میرزا را در محله سلیمان داراب رشت به خاک سپردند، در آن مکان سخنرانی نموده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی