گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ Thursday, 30 March , 2023
جولای 21, 2013 کد خبر : 20521 خبر ها

رشد تورمی اقلام مصرفی خانوار:

رشد ۱۰۰ درصدی بهای چای و ۵۴ درصدی بهای گوشت

رشد ۱۰۰ درصدی بهای چای و ۵۴ درصدی بهای گوشت

گیلانیان : بنا بر آخرین آمار منتشره از متوسط قیمت خرده فروشی اقلام، گوشت برابر با بیش از ۵۴ درصد، حبوبات ۱۰۸ درصد، چای بیش از ۱۰۰ درصد و روغن نباتی ۵۸ درصد نسبت به مشابه سال گذشته افزایش قیمت داشته اند.

بنا بر آخرین آمار منتشره از متوسط قیمت خرده فروشی اقلام، گوشت برابر با بیش از ۵۴ درصد، حبوبات ۱۰۸ درصد، چای بیش از ۱۰۰ درصد و روغن نباتی ۵۸ درصد نسبت به مشابه سال گذشته افزایش قیمت داشته اند.

به گزارش «تابناک»، بانک مرکزی، متوسط بهای خرده فروشی برخی اقلام را در تهران اعلام کرد که بنا بر آن، برخی اقلام مصرفی خانوار در یک هفته گذشته نسبت به مشابه سال پیش، بیش از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

در همین حال آمار و اطلاعات این گزارش حاکی از آن است که در برخی گروه‌های کالایی نسبت به ماه گذشته نیز افزایش قیمت‌ها و درصد تغییرات قیمتی بسیاری از کالا‌ها قابل توجه است.

بر پایه گزارش بانک مرکزی در هفته منتهی به ۲۱ تیر ماه، بهای گوشت گوسفند، گوشت تازه گاو و گوساله و گوشت مرغ کاهش داشت. همچنین بهای قند، شکر، چای خارجی و انواع روغ نباتی بدون تغییر بود.

در این گزارش، گروه لبنیات نسبت به مشابه ماه گذشته ۰.‌۲ درصد و نسبت به سال گذشته ۲۲.‌۲ درصد افزایش داشته است. برنج نسبت به ماه گذشته ۲.‌۳ درصد و نسبت به سال پیش ۶۴.‌‌۸ درصد افزایش داشته. حبوبات نسبت به ماه گذشته ۸ درصد و نسبت به سال قبل ۱۰۸.‌۷ درصد افزایش را شاهد بوده و همچنین گوشت قرمز نیز هرچند نسبت به ماه گذشته ۰.‌‌۴ درصد کاهش داشته، در مقایسه با مشابه سال پیش، ۵۴.‌۴ درصد تورم را شاهد بوده است.

جدول زیر بیانگر تغییرات بهای گروه‌ها کالایی نسبت به ماه گذشته و مشابه سال پیش است:

گفتنی است، بنا بر آخرین آمار، نرخ تورم‌ اعلامی از سوی بانک مرکزی، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد برابر با ۳۵.‌۹ درصد اعلام شده است، حال آن که در گزارش اخیر بانک مرکزی، تورم نقطه به نقطه اعلام نشده بود.

همچنین بانک مرکزی اعلام کرده بود که شاخص بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در پایان اردیبهشت امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش داشته است. رشد شاخص بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی برای شهر تهران هم ۳۵.‌۸ درصد برآورد شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی