گیلانیان
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ Wednesday, 22 March , 2023
آوریل 13, 2012 کد خبر : 8106 خبر ها

«جدایی نادر از سیمین» نامزد جایزه اسکار سینمای ایتالیا شد

رقابت اصغر فرهادی با مارتین اسکورسیزی، جرج کلونی و ترنس مالیک

رقابت اصغر فرهادی با مارتین اسکورسیزی، جرج کلونی و ترنس مالیک

فیلم برنده اسکار اصغر فرهادی یکی از نامزدهای جایزه دیوید دی دوناتلو بهترین فیلم خارجی است.
به گزارش گیلانیان ، اسامی نامزدهای پنجاه و ششمین دوره جوایز دیوید دی دوناتلو که از آن به عنوان معادل ایتالیایی اسکار یاد می‌شود، روز پنجشنبه اعلام شد.
«جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی، «راندن» نیکلاس ویندینگ رفن، «هوگو» مارتین اسکورسیزی، «عید مارس» جرج کلونی و «درخت زندگی» ترنس مالیک نامزدهای جایزه بهترین فیلم خارجی‌ هستند.

«داستان یک قتل عام» به کارگردانی مارکو تولیو جوردانا با نامزدی در ۱۶ بخش از جمله بهترین فیلم، کارگردان، فیلمنامه، تهیه‌کننده و بازیگر مرد (والریو ماستاندرا) پیشتاز نامزدهای این دوره جوایز دیوید دی دوناتلو است.این فیلم درباره بمب‌گذاری سال ۱۹۶۹ در میدان فونتانا در میلان است که باعث کشته شدن ۱۷ نفر شد. این حادثه تروریستی ۸۸ زخمی بر جای گذاشت. «داستان یک قتل عام» از ۳۰ مارس در ایتالیا روی پرده رفت و هنوز در خارج از این کشور اکران نشده است.
برای سومین بار است فیلمی از جوردانا در چند بخش نامزد جوایز دیوید دی دوناتلو می‌شود. فیلم «یکصد قدم» او سال ۲۰۰۰ نامزد سه جایزه شد و جایزه بهترین فیلمنامه را برد و فیلم «بهترین جوانان» او سه سال بعد جوایز بهترین فیلم و کارگردان را دریافت کرد.
فیلم‌های «ما یک پاپ داریم» ساخته نانی مورتی و «این جا باید باشد» به کارگردانی پائولو سورنتینو به ترتیب با ۱۵ و ۱۴ نامزدی، پس از «داستان یک قتل عام» بیشترین بخت را برای دریافت مهم‌ترین جوایز سالانه سینمای ایتالیا دارند. هر دو فیلم پارسال رقبای نخل طلای جشنواره کن بودند.
داستان «ما یک پاپ داریم» درباره پاپ جدید واتیکان – با بازی میشل پیکولی که خود در بخش بهترین بازیگر مرد نامزد شده – است که از مسئولیت خود می‌ترسد و روان‌پزشکی به کمک او می‌آید.
«این جا باید باشد» درباره یک ستاره سابق راک در دهه هشتاد (با بازی شان پن) است که تصمیم می‌گیرد یک بازجوی نازی را که سال‌ها قبل پدرش را تحقیر کرد، پیدا کند.

«سزار باید بمیرد» تازه‌ترین ساخته پائولو و ویتوریو تاویانی دیگر نامزد جایزه بهترین فیلم است. این فیلم درباره زندانیانی یک زندان در ایتالیاست که تراژدی «جولیوس سزار» اثر ویلیام شکسپیر را به صحنه می‌برند. «سزار باید بمیرد» فوریه پیش جایزه خرس طلای شصت و دومین دوره جشنواره فیلم برلین را دریافت کرد.
برادران تاویانی تاکنون چهار بار برنده جایزه دیوید دی دوناتلو شده‌اند که تاریخ آن به سال ۱۹۷۷ و فیلم «پدرسالار» باز می‌گردد. جالب اینکه مورتی در آن فیلم نقشی کوتاه داشت.
«ترافرما» به کارگردانی امانوئل کریالزه پنجمین نامزد جایزه دیوید دی دوناتلو بهترین فیلم است. داستان این فیلم در جزیره‌ای کوچک در ساحل سیسیل روی می‌دهد و درباره ماهی‌گیرانی است که به پیروی از «قانون دریا» تصمیم می‌گیرند گروهی مهاجر آفریقایی را نجات بدهند و در نهایت با ماموران گارد ساحلی درمی‌افتند.

«ترافرما» پارسال در جشنواره ونیز جایزه ویژه هیئت داوران را گرفت و به عنوان نماینده ایتالیا در بخش فیلم خارجی‌زبان به آکادمی اسکار معرفی شد.
جوردانا، مورتی، سورنتینو، برادران تاویانی و کریالزه به همراه فرزان اوزپتک (برای فیلم «حضور باشکوه») نامزدهای جایزه بهترین کارگردان هستند.
«کشتار» ساخته رومن پولانسکی، «ملانکولیا» لارس فون تریر، «لو آور» آکی کوریسماکی، «تسخیرناپذیر» اریک تولدانو و اولیویه ناکاشه و «هنرمند» میشل هازاناویسیوس نامزدهای جایزه بهترین فیلم اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهند.
مراسم پنجاه و ششمین دوره جوایز دیوید دی دوناتلو چهارم مه در رم برگزار می‌شود.

هالیوود ریپورتر / ۱۲ آوریل / ترجمه: علی افتخاری

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی