گیلانیان
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ Monday, 20 March , 2023
مارس 5, 2012 کد خبر : 7507 خبر ها

سرکنسول روسیه در رشت در گفت‌وگو با فارس:

روسیه پیشنهاد لغو تمام تحریم‌ها علیه ایران را دارد

روسیه پیشنهاد لغو تمام تحریم‌ها علیه ایران را دارد

ماکسیم بارانوف امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به تحریم‌ها علیه ایران اظهار داشت: روسیه پیشنهاد می‌کند تمام تحریم‌های موجود علیه تهران از جمله تحریم‌های یک جانبه در مقابل قرار گرفتن تمام فعالیت هسته‌ای ایران با کنترل مطمئن و همه‌جانبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی لغو شود.

وی به سخنان ولادیمیر پوتین در این زمینه اشاره کرد و اذعان داشت: ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه در مقاله خود با عنوان «روسیه و دنیای متغیر» که روز دوشنبه آینده در روزنامه «ماسکووسکیه نووستی» به چاپ می‌رسد، در این‌باره صحبت می‌کند.

سرکنسول روسیه در رشت درباره متن این مقاله اذعان داشت: پوتین می‌نویسد «در حال حاضر ایران در مرکز توجه عمومی قرار دارد و شکی نیست که خطر حمله نظامی به این کشور موجب نگرانی روسیه می‌شود و اگر چنین چیزی رخ دهد پیامدهای آن واقعا فاجعه خواهد بود و تصور ابعاد واقعی این پیامدها غیر ممکن است.

وی اضافه کرد: پوتین در ادامه می‌نویسد «مطمئن هستم که مسئله را می‌توان تنها از راه صلح‌آمیز حل کرد و ما پیشنهاد می‌کنیم که حق تهران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز قبول شود اما این کار در مقابل قرار گرفتن تمام فعالیت هسته‌ای ایران با کنترل مطمئن و همه‌جانبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام شود و اگر در این کار توفیق حاصل شود، باید تمام تحریم‌های موجود علیه ایران از جمله تحریم‌های یک جانبه در مقابل قرار گرفتن تمام فعالیت هسته‌ای ایران با کنترل مطمئن و همه‌جانبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی لغو شود و غرب بیش از حد به فکر «مجازات» برخی از کشورها است و با کمترین بهانه به اعمال تحریم و گاهی حتی به «چماق نظامی» رو می‌آورد.

بارانوف با بیان اینکه روسیه و ایران طرفدار حل بحران سوریه بدون مداخله از خارج هستند خاطر نشان کرد: این مطلب در اطلاعیه وزارت امور خارجه روسیه در رابطه با پایان دیدار «میخاییل بوگدانوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه و «محمود رضا سجادی» سفیر ایران در مسکو تشریح شده است.

وی درباره متن اطلاعیه مذکور بیان داشت: در این اطلاعیه آمده است «میخاییل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه و فرستاده ویژه ریاست جمهوری روسیه در مسائل خاور نزدیک روز ۲۷ ماه فوریه محمودرضا سجادی سفیر جمهوری اسلامی در مسکو را بنا به تقاضای او به حضور پذیرفت».

سرکنسول روسیه در رشت اضافه کرد: در این اطلاعیه گفته می‌شود «طرفین در جریان این دیدار اوضاع فعلی در خاور نزدیک و آفریقای شمالی را با توجه خاصی به اوضاع در سوریه و پیرامون آن مورد بحث قرار دادند».

وی افزود: در این اطلاعیه خاطر نشان شده که طرفین پایبندی خود را به عادی‌سازی اوضاع در این کشور صرفا با وسائل مسالمت‌آمیز، بر پایه گفت‌وگوی سراسری ملی و بدون مداخله از خارج تایید کردند.

بارانوف با بیان اینکه ولادیمیر ابراز داشت: پوتین نخست وزیر و نامزد ریاست جمهوری روسیه بعید نمی‌داند هدف حرکات اعتراضی همزمان علیه رژیم‌های خودکامه در کشورهای عربی یا به اصطلاح «بهار عربی» نه توجه به حقوق بشر بلکه تجدید تقسیم بازارها باشد.

وی درباره دیدگاه پوتین از امنیت جهانی تصریح کرد: ولادیمیر پوتین نخست وزیر و نامزد سمت ریاست جمهوری روسیه معتقد است که تامین امنیت جهانی تنها به همراه روسیه امکانپذیز است و اما تلاش‌ها برای تضعیف مواضع ژئوپلیتیک آن به موفقیت در این زمینه نخواهد رسید.

سرکنسول روسیه در رشت با اذعان بر اینکه روسیه از نظر اقتصاد و فرهنگ و خبررسانی بخشی از دنیای بزرگ است، یادآور شد: ما نمی‌توانیم از دنیای خارج منزوی شویم و خواهان این امر نیستیم و ما امیدواریم که شفافیت و آشکاراگویی ما رشد بهزیستی و فرهنگ را برای اتباع روسیه به بار آورده و مبانی اعتماد را بیش از پیش تقویت کند.

وی افزود: طبق سخنان پوتین، ما در سیاست خود نه بر تصمیم‌های تحمیل شده از طرف کسی بلکه بر منافع و هدف‌های ملی کشور خود تکیه می‌کنیم و در جهان تنها به روسیه نیرومندی که به طور مطمئن روی پای خود ایستاده باشد احترام می‌گذارند.

بارانوف با اشاره به اینکه نخست وزیر روسیه همواره اعلام کرده که روسیه همیشه سیاست مستقلانه خارجی را پیروی کرده است، ابراز داشت: «من مطمئن هستم که تامین امنیت در جهان نه از طریق تضعیف مواضع ژئوپلیتیک روسیه و وارد آوردن ضربه‌ای به قدرت دفاعی آن بلکه تنها به همراه روسیه و در همکاری با آن امکانپذیر است».

وی یادآور شد: به گفته پوتین، هدف‌های سیاست خارجی روسیه دارای جنبه راهبردی بوده و منعکس‌کننده مقام منحصر به‌ فرد روسیه در نقشه سیاسی جهان و ناشی از نقش بزرگ آن در تاریخ و تمدن بشری است.

سرکنسول روسیه در رشت درباره خط مشی روسیه در تقویت امنیت بیان داشت: نخست وزیر روسیه عنوان کرده «ما به خط مشی فعال و سازنده خود در راستای تقویت امنیت همگانی، خودداری از جبهه‌گیری و رفع ستیزه‌جویی‌های خطرناکی مانند گسترش سلاح هسته‌ای، درگیری‌های منطقه‌ای، بحران‌ها، تروریسم و خطر مواد مخدر» ادامه می‌دهیم.

وی اظهار داشت: ما حداکثر سعی و کوشش خود را انجام می‌دهیم تا روسیه از آخرین دستاوردهای علمی و فنی برخوردار بوده و کارفرمایان ما جای شایسته‌ای در بازار جهانی احراز کنند و نیز کاری انجام می‌دهیم تا روند ایجاد نظام جدید جهانی که متکی بر واقعیت معاصر ژئوپلیتیک باشد، به طور موزون و بدون تکان‌های اضافی صورت گیرد.

بارانوف درباره موضع کشوری در قبال سوریه تصریح کرد: دمیتری راگوزین معاون نخست وزیر روسیه معتقد است کشورهایی که خود را «دوستان سوریه» می‌نامند و کنفرانس‌های خود را برگزار می‌کنند، در واقع دشمنان این کشور هستند.

وی ادامه داد: راگوزین عنوان کرد که چندی پیش کنفرانس دوستان سوریه برگزار شد و می‌دانید با چنین دوستانی، دیگر وجود هیچ‌گونه دشمنی لازم نیست.

این مسئول روسی افزود: کنفرانس مذکور با شرکت نمایندگان حدود ۶۰ کشور، شورای ملی اپوزیسیون سوریه را به عنوان نماینده قانونی شهروندان این کشور به رسمیت شناخت و قول داد به اپوزیسیون کمک مؤثر برساند.

وی اذعان داشت: روسیه و چین روز شنبه ۴ فوریه برای دومین بار در چند ماه اخیر با استفاده از حق «وتو» به عنوان اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد جلوی تصویب قطعنامه درباره سوریه را گرفتند و مسکو و پکن نگران تکرار به اصطلاح «سناریوی لیبی» و دخالت نظامی خارجی در سوریه هستند.

بارانوف تاکید کرد: روسیه ضمن اینکه خواستار قطع خشونت از هر طرفی است، اعتقاد دارد که خود سوری‌ها باید پشت میز مذاکره درباره قطع درگیری داخلی به توافق برسند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی