گیلانیان
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ Monday, 27 March , 2023
سپتامبر 6, 2014 کد خبر : 29560 خبر ها

با مدیریت جهادی:‏

سال پر مخاطره کشاورزی در گیلان به یک فرصت طلایی تبدیل شد

سال پر مخاطره کشاورزی در گیلان به یک فرصت طلایی تبدیل شد

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: سال پر مخاطره کشاورزی در استان با عزم همگانی و مدیریت جهادی به یک فرصت طلایی تبدیل شده است.

علیرضا شعبان نژاد عصر شنبه در نشست با کارشناسان و مدیران جهاد کشاورزی استان افزود: امسال به رغم وجود دغدغه کم آبی تمامی اراضی شالیزاری استان به زیر کشت رفت.

وی همچنین اظهارداشت: امسال کشاورزان به دلیل مشکل کم آبی از کشت ارقام دیر رس ( پر محصول )  خودداری چون این ارقام به دوره آبی بیشتری نیاز دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: پارسال هشت و هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری استان زیر کشت ارقام دیررس رفته بود که این عدد امسال به پنج هزار و ۲۰۰ هکتار رسید.

 وی در ادامه با بیان اینکه میزان محصول در شالیزارها استان نسبت به سال گذشته بین پنج تا ۱۰ درصد افزایش تولید را نشان می دهد، افزود: این موفقیت مرهون زحمات تمامی کشاورزان و مسئولان است.

 شعبان نژاد بیان داشت: شالیزارهای سنتی آبخور گیلان امسال دچار تنش خشکی و به تبع خسارت زیادی متوجه کشاورزان شد.

وی تاکید کرد: از طریق بیمه کشاورزی، خسارت شالیکاران استان جبران خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: برای زراعت ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار در استان دو میلیارد و ۸۵۰ میلیون متر مکعب آب نیاز است که از این میزان یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون متر معکب از طریق سد سفیدرود و ۹۰۰ میلیون متر مکعب در خارج از شبکه و از آبگیرهای داخلی تامین می شود.

وی افزود:  در سالیان گذشته یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب از سد تامین می شد که این عدد پارسال به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب رسید.

شعبان نژاد تصریح کرد: امسال به دلیل بارندگی کمی که در بالا دست سد سفید رود اتفاق افتاد این عدد به یک میلیارد و ۷۷ میلیون متر مکعب کاهش یافت.

وی همچنین با اشاره به اینکه بارندگی در چهار ماهه نخست امسال در گیلان مناسب نبوده است، گفت: تامین نیاز آبی شالیزارهای استان طی سال جاری با مدیریت صحیح آب میسر شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان انجام شخم زمستانه با آب های داخلی و همچنین توصیه های فنی – ترویجی در زمینه استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی را از برنامه های مهم برای مدیریت مصرف آب زراعی دانست و افزود: خوشبختانه سال پر مخاطره کشاورزی در استان با تهمیدات لازم به یک فرصت طلایی تبدیل شد./منبع : مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی