گیلانیان
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023
فوریه 19, 2014 کد خبر : 24900 خبر ها

دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور:

سند راهبرد خودکفایی برنج کشور تدوین شد

سند راهبرد خودکفایی برنج کشور تدوین شد

گیلانیان : دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور گفت: سند راهبردی خودکفایی برنج کشور توسط کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج تدوین شد و به تصویب دولت رسید.

غلامرضا خانکشی‌پور ظهر امروز در نشست تخصصی محصول برنج، اظهار کرد: به منظور حرکت به سمت خودکفایی برنج در کشور سند راهبردی خودکفایی برنج توسط کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج تدوین شد به تصویب دولت رسید و می‌توان از این سند به عنوان راهکار عملیاتی و راهبردی در خوکفایی برنج کشور استفاده کرد.

وی افزود: در مرحله اجرا باید برش انسانی برای سند خودکفایی تهیه شود و با توجه به رویکرد برنامه خودکفایی در آموزش و ترویج نیاز به یک گام بلند بسیجی دارد تا ما را به سرعت به خواکفایی برساند و دید علمی در این زمینه فراهم است.

دبیرکانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور گفت: از اشخاص شاخصی که مطلع‌اند و در ارائه راهکارها در راس امور قرار دارند می‌خواهم از این کانون حمایت کنند زیرا ما فقط محتاج تصمیم‌گیری و هماهنگی برای آغاز کار هستیم.

خانکشی‌پور به سازمان بسیج مهندسین کشاورزی ومنابع طبیعی کشور پیشنهاد کرد گیلان را به عنوان استان پایلوت برای اجرای این طرح انتخاب کنند.

وی افزود: این سازمان می‌تواند با انعقاد یک تفاهم‌نامه با سازمان جهاد کشاورزی استان موضوع خودکفایی را با نگاه ترویجی آموزشی برای ارتقا عملکرد در واحد سطح، کشاورزان ضعیف‌تر را به میانگین عملکرد به سطح کشاورزان پیشرو برساند.

دبیرکانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور خاطرنشان کرد: بعضی از صاحب نظران اعتقاد به خودکفایی ندارند و یا برخی معتقدند دستابی به خودکفایی امکان پذیر نیست.

سند راهبردی خودکفایی برنج براساس ارتقا عملکرد در واحد سطح تدوین شد

خانکشی‌پور گفت: در سند راهبردی خودکفایی براساس ارتقا عملکرد در واحد سطح تدوین شده است و اگر عقیده به خودکفایی داشته باشیم یا خیر در محتوای بحث تغییری ایجاد نمی‌کند زیرا در این سند به سمت ارتقا عملکرد حرکت و برنامه را اجرا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اگر به خودکفایی رسیدیم به هدف متعالی که دل مقام معظم رهبری را شاد می‌کند دست می‌یابیم، گفت: محصول برنج استراتژیک است و توجه به این محصول باید ویژه و بدون در نظر گرفتن برخی از مسائل باشد.

دبیرکانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور افزود: هزینه سه ساله برای رسیدن به خودکفایی به ازای هر هکتار محصول فقط ۱۵۰ هزار تومان است یعنی اعتبار سالیانه ۵۰ هزار تومان برای هر هکتار که می‌تواند کشور را فراتر از خودکفایی پیش ببرد.

خانکشی‌پور تصریح کرد: این در حالی است که نخستین سطح زیرکشت در خوزستان براساس دستاورهای جدید تحقیقاتی در این برنامه لحاظ نشده است و اگر چنین دستاوردهایی بخواهد اضافه شود عملکرد را با سرعت بیشتری افزایش می‌دهد./منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی