گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ Thursday, 30 March , 2023
ژوئن 29, 2012 کد خبر : 10445 خبر ها

معاون انجمن تولیدکنندگان پودر ماهی گیلان :

شانه‌دار دریای خزر نسل ماهی کیلکا را منقرض کرد

شانه‌دار دریای خزر نسل ماهی کیلکا را منقرض کرد

گیلانیان : محمدعلی شجاع‌پور از انقراض ماهی کیلکا در دریای خزر به ویژه حوزه گیلان در بخش بندر کیاشهر خبر داد و اظهار داشت: از سال ۷۵ نامه‌ای از طریق سرپرستی کارشناسان آبزیان جهان برای شیلات کشور ارسال شده که ورود شانه‌دار دریای خزر را اعلام کرده بودند.وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین کرانه متعلق به قزاقستان است، افزود: در آن نامه ذکر شده بود که اگر با شانه‌دار دریای خزر مبارزه نشود نسل ماهی کیلکا را به انقراض می‌کشاند و بی‌تفاوتی نسبت به این موضوع موجب شده تا امروز شاهد از بین رفتن نسل ماهی کیلکا باشیم.

معاون انجمن تولید کنندگان پودر ماهی گیلان ادامه داد: ابتدای سال ۸۰ انقراض ماهی کیلکا آغاز شد و لنج‌ها که هر کدام بین هفت تا ۱۰ تن ماهی کیلکا می‌گرفتند از این سال انقراض ماهی مشهود بود.

این مسئول با اشاره به تعدیل لنج‌های صیادی کیلکا در شیلات گیلان عنوان کرد: شیلات گیلان از ۱۱۷ لنج صیادی تعداد ۷۷ لنج را خریداری کرده و از بین برد و ۴۰ لنج را برای رفتن به دریا گذاشتند و بخشی دیگر از لنج‌ها از بین رفتند.

شجاع‌پور با تاکید بر اینکه دیگر ماهی کیلکا در دریای خزر وجود ندارد، یادآور شد: لنج‌های صیادانی که به دریا می‌روند به جای کیلکا ماهی «آلبانکه یا پارچ‌ کلاس» را در سطح بسیار کم صید می‌کنند که کفاف دو کارخانه پودر ماهی را نمی‌دهد و تمام سرمایه کارخانه‌ها از بین رفت و به دلیل این فشارها پیری زودرس به سراغ ما آمد.

معاون انجمن تولید کنندگان پودر ماهی گیلان اضافه کرد: از ۲۴ کارخانه تولید کننده پودر ماهی تعداد ۱۳ کارخانه تعطیل شد و ۱۱ کارخانه دیگر با ظرفیت ۱۰ تا ۱۵ درصد با نیمی از هزینه کارخانه شامل کارگر، مالیات و… در حال فعالیت هستند.

این مسئول، مهم‌ترین مشکل را خسارت و زیان کارخانه‌داران پودر ماهی عنوان کرد و گفت: هر کارخانه تولید کننده پودر ماهی بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان خسارت دیده است و استهلاک ناشی از کار نکردن دستگاه‌های کارخانه‌ها جزو خسارت‌های آن محسوب می‌شوند.وی، وجود این زیان و ضرر کارخانه‌ها را انقراض نسل کیلکا و وجود شانه‌دار دریای خزر و مبارزه نکردن با آن دانست و متذکر شد: اخیرٱ جلسه‌ای در تامین اجتماعی استان برگزار شد که تعدادی از انجمن‌ها از جمله تولید کنندگان پودر ماهی دعوت بودند و در این جلسه تقاضا کردیم تعدادی از کارگران کارخانه‌ها را که سابقه فعالیت زیاد دارند معاف دولت کنند و بقیه کارگران نیز در ماده ۸۰ قرار بگیرند.

شجاع‌پور در پایان خواستار رسیدگی به وضعیت کارخانه‌های تولید پودر ماهی گیلان و حمایت مسئولان از این کارخانه‌ها در پرداخت خسارات و معاف دولت کارگران شد

منبع :‌فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی