گیلانیان
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ Saturday, 1 April , 2023
فوریه 24, 2012 کد خبر : 7295 خبر ها

حضرت آيت الله قرباني :

شرکت در انتخابات از نماز هم واجب تر است

شرکت در انتخابات از نماز هم واجب تر است

حضرت آیت الله قربانی در خطبه های نماز جمعه این هفته رشت در پاسخ به این شبهه که وقتی تمام نیازمندی به قانون در کتاب خدا و سنت پیامبر آمده پس قانونگذاری در مجلس چه فایده ای می تواند داشته باشد ؟ با  استناد به آیاد و روایات ضمن تأیید این مطلب گفت : در زمان پیغمبر بسیاری از موضوعات امروزی وجود نداشته تا حکم ثانوی آن از جانب خداوند ابلاغ شود ولی امروز بشر به پیشرفت هائی نائل شده و موضوعات مرتبط با زندگی متنوع شده است که اگر برای ساماندهی آنها قوانینی وجود نداشته باشد شیرازه جامعه بهم می ریزد

به گزارش خبرنگار گیلانیان ، آیت الله قربانی افزود : به عنوان مثال در زمان پیغمبر هواپیمائی نبود و تا مسئله هوا فضا مطرح باشد و قانون آن نوشته شده باشد و یا جنگ ها محدود بود و مثل زمان ما این قدر پیشرفته و علمی نبوده ، سربازگیری بر اساس جهاد بوده و مثل امروز نیاز به آموزش فنون علمی جنگی نبوده ؛ احتکار بر مبنای امروزی وجود نداشته تا سودجویان کالاهای خودشان را به قیمت حیات مردم معامله کنند و بسیاری از موارد دیگر .

وی در ادامه گفت : وقتی گفته می شود شما را به تقوی و نظم امر توصیه می کنم به همین معنا است که بشر باید به امور جاری زندگی نظم و نظام ببخشد از این رو وجود مجلس و وضع قانون برای نظام بخشی جامعه از ضروریات است و بهمین جهت است که مجلس در رأس امور قرار دارد و مجلس از جایگاه بسیار با ارزشی برخوردار است که باید نمایندگان مردم بصیر ، با تقوی ، با فضیلت ، آگاه و متدین باشند .

خطیب جمعه رشت گفت : اما بین مجلس ما با مجالس دنیا یک تفاوت مهم وجود دارد و آن این است که در مجلس ما قوانین بر اساس معیارهای اسلام وضع می شود و ناظری به نام شورای نگهبان بر وضع قوانین نظارت می کند که خلاف شرع و دین و دیانت نباشد اما در مجالس دیگر کشورها وضع قانون در خدمت ارتقای شأن انسانی نیست و قوانینی مثل ازدواج همجنس وضع می شود که با اصول انسانی مغایرت دارد.

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : نظام جمهوری ایران ما بر سه اصل : دینمداری ، ولایتمداری ، مردمسالاری دینی استوار است و این همه متعلق به ولی امر مسلمین است . اما ولی امر مسلمین به دلیل گستردگی وظایف به تنهائی نمی تواند در همه این امور اظهار نظر نماید بنابراین ما یک مجلس شورای اسلامی داریم ، یک شورای نگهبان داریم که فیلتر مجلس است و مجمع مصلحت نظام داریم که پیرامون مصالح بررسی و تحقیق می کند و در اختیار رهبری قرار می دهد .

حضرت آیت الله قربانی با اشاره به قرآن سوزی ناتو در افغانستان و واکنش مردم مسلمان افغان به این قضیه گفت : ما هر چه داریم بر سر حرمت قرآن است و بیداری اسلامی منطقه بر اثر حرمت قرآن است ولی کارگزاران آمریکا و غرب و اسرائیل در خاور میانه دوگانه عمل می کنند و در بعضی جاها مثل سوریه به بهانه دموکراسی دلسوزی دارند و دل شان برای مردم این کشور می سوزد ولی در جاهای دیگر مثل بحرین و یمن سرشان را زیر برف می کنند و توجهی به کشتار جوانان و زنان این کشور ها ندارند . این چه دموکراسی هست که در یمن یک نفر را برای برگزاری انتخابات کاندیدا می کنند ؟

وی ادامه داد : این روزها اتحادیه عرب و اسرائیل خیمه شب بازی راه انداختند . اتحادیه عرب برای این که اجلاس اتحادیه به خاطر شرط نوری مالکی در مورد حضور اسد یا نماینده او در اجلاس ، در بغداد برگزار نشود انفجارهای عدیده ای را به قیمت جان صدها نفر از مردم مظلوم عراق راه انداختند که بگویند در عراق امنیت نیست و اسرائیل هم توسط مزدوران خود چند انفجار در هند و گرجستان و مالزی راه انداخت بلکه بتواند ایران را متهم نماید .

حضرت آیت الله قربانی با اشاره به ورود نمایندگان آژانس به ایران و مخالفت شجاعانه مسئولان نظام با درخواست بازدید از مرکز نظامی پارچین که خانه ماست در واقع مثل گذشته می تواند جاسوسی به نفع دشمن باشد به تحریم خرید نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا برای شش ماه آینده و تصمیم پیشدستانه ایران اشاره کرد و گفت : اتحادیه اروپا تصور کرد با تحریم خرید نفت ایران ، ایران مطیع آنان خواهد شد که ایران به عنوان اقدامات پیشگیرانه صادرات نفت خود را به دو کشور فرانسه و انگلستان قطع کرد و باعث بالا رفتن قیمت جهانی نفت و افزایش قیمت بنزین در بسیاری از کشورهای اروپائی شده است .

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : در شرایطی که دنیا دست در دست هم داده تا ایران را بایکوت و تحریم کند بانک مرکزی ، نفت ، گاز و مبادلات تجاری را تحریم کند ما باید متحد باشیم و برای مجلس توانمند و قدرتمند افرادی را انتخاب بکنیم که شایسته ، آگاه ، با ایمان ، دوستدار ولایت فقیه ، وفادار به قانون اساسی و خدمتگزار مردم باشند .

وی افزود : طریقه شناسائی نماینده عملکرد نمایندگان دوره های قبل است . ببینید روزی که اینها به مجلس رفتند چه داشتند و الآن چه دارند . ببینید آن روزی به مجلس می رفتند از اینها چند نفر سر کار بودند و امروز چقدر از فک و فامیل خود را جایگزین کردند و بچه های مردم را اعتنا نکردند ! این شما هستید باید تشخیص بدهید . اصلح با عملکرد ، با ایمان ، با رفتار ، با کردار تشخیص داده می شود .

وی ادامه داد : ما یک مجلس قدرتمند می خواهیم ، مدرس ها می خواهیم نه بچه مدرسه‌ای ها ؛ نه کسانی که آب به آسیاب دشمن می ریزند یا به منافع خودشان فکر می کنند . وقتی تشخیص دادیم در روز دوازدهم اسفند گسترده سر صندوق ها می رویم .

حضرت آیت الله قربانی گفت : ممکن است به بعضی ها ظلم شده باشد که شد . بنده فرزند استانم و جامعه را می شناسم ؛ به بعضی ها ظلم شد ؛ شایستگی داشتند ولی یک عده تنگ نظرها آنها را مضر به حال خودشان دیدند و حذف کردند . به همان ها هم می گویم . اگر به شما ظلم شد به حساب اسلام نگذارید و با اسلام قهر نکنید .

وی ادامه داد : شورای شش نفره به علی (ع) به عنوان خلیفه مسلمین رأی ندادند به دیگری رأی دادند و علی بیست و پنج سال خانه نشین شد اما با نظام قهر نکرد . وقتیکه برای فتح ایران نیروی خواستند امام حسن را با سربازان عمر فرستاد و به او عمر گفت تو نرو ، تو سنبل اسلامی و اگر تو کشته بشوی برای اسلام ضرر دارد . یعنی با اسلام قهر نکرد .

وی افزود : اگر به بعضی ها ظلم شد قهر نکنند ، خانواده آنها قهر نکنند ، انقلاب مال همه ماست . بایستی برای حفظ اسلام و انقلاب به طور گسترده سر صندوق ها برویم ، دشمن را شاد نکنیم ، دوستان ما را خوشحال بکنیم ، دل امام زمان ، امام راحل ، مقام معظم رهبری ، روح شهدا ، همه مستضعفان جهان را با شرکت گسترده خود ان شاء الله شاد کنیم .

وعده ما روز ۱۲ اسفند ، سر صندوق ها . از نماز واجب تر است . نماز یک وظیفه شخصی است اما این یک وظیفه ملی و جهانی است . اگر ما شرکت نکنیم اوباما خوشحال می شود ، سارکوزی خوشحال می شود ، مرکل خوشحال می شود ، شیطان ها خوشحال می شوند ، اگر شرکت کنیم پوزه همه آنها را به خاک خواهیم مالید .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی