گیلانیان
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ Tuesday, 28 March , 2023
سپتامبر 15, 2011 کد خبر : 2996 دسته‌بندی نشده

بازنگری نقش تاثیر گذار شبکه باران در انعکاس مناسبت های مذهبی :

صدا و سیمای گیلان و هنر نمایش حضور مردم

صدا و سیمای گیلان و هنر نمایش حضور مردم

گیلانیان : طی سی و دو سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی سپری شده است ، مردم غیور ایران همیشه در لحظات سرنوشت ساز و بسیار مهم ، حضوری جانانه و تاثیرگذار در سطح داخلی و بین المللی داشته اند ؛ از راهپیمایی روز قدس و بیست و دوم بهمن ماه گرفته تا راهپیمایی هایی که به مناسب های سیاسی و مذهبی انجام شده است .

یکی از این مناسبت ها ، نماز عید سعید فطر است . نماز عید فطر ، عبادتی گروهی است که به دستور دین اسلام ، پس از یک ماه روزه داری ، توسط اقشار مؤمن ، برگزار می شود و از شور و حال خاصی برخوردار است . این نماز باشکوه که به وسیله انبوهی از مردم اقامه می گردد ، علاوه بر روحیه بخشی به مؤمنان ، در میان سایر ملت ها نیز از جایگاه خاصی برخوردار است .

آنچه که بر ابهت و عظمت مراسم فوق می افزاید ، نمایش هنرمندانه ، درست و به موقع تلویزیون از این رویداد تاریخی و مذهبی است . در صورتی که چنین اتفاقی روی ندهد ، حضور پر شکوه نمازگزاران نیز چندان به چشم نخواهد آمد .

چند سالی است که نماز عید فطر در شهر رشت در بلوار مجاور مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برپا می شود . اجتماع پرجمعیت نمازگزاران در مجلس یاد شده ، از چنان ابهتی برخوردار است که مشاهده ی آن ، هر انسان دینداری را به وجد می آورد و یک فضا و لوکیشن کم نظیر و فوق العاده را نیز برای فیلمبرداران صدا و سیمای مرکز گیلان ایجاد می نماید .

به نظر می رسد که متاسفانه ذوق هنری مورد نیاز در این باره وجود ندارد یا سلیقه مناسب از سوی کارگردانان و فیلمبرداران تلویزیون گیلان به کار گرفته نمی شود و آنچنان که باید ، نمایش شایسته ای از آن همه جمعیت که مشتاقانه در نماز عید حاضر می شوند ، صورت نمی گیرد .

این مسئله ، مسلما روی قضاوت بینندگان شبکه گیلان در استان های دیگر و نیز سطح جهان ، اثر مطلوبی نخواهد داشت . زیرا آن چنان که در خور شأن جمعیت حاضر در نماز بود ، حقشان ادا نشد و بازتاب شایسته ای نداشت .

شاید مناسب باشد که به دست اندرکاران محترم و پرتلاش صدا و سیمای گیلان که اکنون دیجیتال ، بیست و چهار ساعته و ماهواره ای هم شده ، یادآوری گردد که به نحوه ی فیلمبرداری و پخش تصاویر از سوی شبکه المنار لبنان یا سایر کشورهای اسلامی در امر نشان دادن تجمعات کشورهای یاد شده ، نگاهی داشته و تجربه های لازم را از آنان فراگیرند

و به انجام کارهای صرفا « رفع تکلیفی » روی نیاورند .

به قلم :  حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالباقی اسحاقی ، استاد حوزه و دانشگاه

مدیر مسئول هفته نامه اصلاح و رییس خانه مطبوعات گیلان

www.eshaghi.ir

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی