گیلانیان
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ Wednesday, 22 March , 2023
مارس 1, 2014 کد خبر : 25187 خبر ها

معاون استاندار گیلان:

طرح جامع ۵۲ شهر گیلان در حال تهیه است

طرح جامع ۵۲ شهر گیلان در حال تهیه است

گیلانیان : معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان بر استفاده از نظر شهروندان در طرح‌های جامع شهری تاکید کرد و گفت: طرح جامع ۵۲ شهر گیلان در حال تهیه است.

حجت شعبانپور پیش از ظهر امروز در همایش مقررات ملی ساختمان با رویکرد تضمین حقوق شهروندی در سالن اجتماعات اداره کل راه‌وشهرسازی گیلان اظهار کرد: مقررات ملی ساختمان در ایران از تاریخ ۳ هزار ساله برخوردار است.

وی به وجود بناهای با قدمت بیش از ۲۵۰۰ سال در کشور اشاره کرد و افزود: ساختمان‌های تاریخی هویت معماری ایران هستند.

شعبانپور ایران را کشوری زلزله‌خیز خواند و بیان کرد: زلزله‌های شدید در هر دهه در کشور اتفاق می‌افتد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با اشاره به زلزله‌های بوئین‌زهرا، طبس، رودبار و بم در چهار دهه گذشته، خاطرنشان کرد: زلزله بوئین‌زهرا ۱۰ هزار نفر کشته داشت و در زلزله سال ۶۹ رودبار تعداد ۳۶ هزار نفر کشته شدند.

وی به تدوین ضمیمه آیین‌نامه ۵۱۹ در کشور اشاره کرد و گفت: سازه‌های جدید در زلزله سال ۶۹ فرو ریخت و پس از آن علم مهندسی استاندارد ۲۸۰۰ زلزله نوشته شد.

شعبانپور با بیان اینکه استاندارد ۲۸۰۰ در سه سال نخست تدوین به طور جدی پیگیری شد، تصریح کرد: فرو ریختن بناهای نوساز در زلزله رودبار اتفاق افتاد و سازه‌هایی در زلزله بم فرو ریخت که نباید آسیب غیر سازه‌ای می‌دید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان بر مشخص شدن مشکل ساخت‌وسازها تاکید کرد و یادآور شد: تفاوت بنای مهندسی قدیم و جدید باید مشخص باشد و حقوق شهروندی در ساخت‌وسازها تضمین شود.

وی ایمان به انجام کار توسط مهندسان، کارگران و دیگر عوامل ساخت‌وساز را حائز اهمیت خواند و اظهار کرد: اعتقاد و ایمان مهندسان به انجام دقیق فعالیت‌ها نیازمند کار فرهنگی است.

*مهندسی ساخت‌وساز نیازمند مهندسی دوباره است

شعبانپور با بیان اینکه مهندسی ساخت‌وساز نیازمند مهندسی دوباره است، تصریح کرد: نظارت دستگاه‌ها بر امر ساخت‌وساز حائز اهمیت است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان از احیای ماده ۳۵ در اداره کل راه‌وشهرسازی استان خبر داد و بیان کرد: مهندسان مجرب برای اجرای ماده مذکور استخدام شدند.

وی با اشاره به اینکه هر ایرانی باید زندگی کردن با زلزله را بیاموزد، خاطرنشان کرد: تشکل‌ها باید ماده ۳۵ را جدی بگیرند و امور به صورت دقیق انجام شود.

شعبانپور به وجود کمیته‌های نظارت، آموزش، کنترل مصالح و رسیدگی در شورای فنی استانداری گیلان اشاره کرد و افزود: کمیته نظارت شورای فنی استانداری گیلان به منظور نظارت بر ساخت‌وسازها فعال می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان نظارت بر ساخت‌وسازها را با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد عنوان کرد و گفت: نگرش اداره کل راه‌وشهرسازی باید بر شهروندمداری باشد.

*طرح جامع ۵۲ شهر گیلان در حال تهیه است

وی با بیان اینکه طرح جامع ۵۲ شهر گیلان در حال تهیه است، اظهار کرد: شهروندان باید در ساخت‌وسازها نظر دهند و تمام طرح‌ها در اختیار مردم گذاشته شود.

شعبانپور تصریح کرد: اگر توجه به مقررات نداشته باشیم حادثه زلزله سال‌های گذشته دوباره تکرار می‌شود./منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی