گیلانیان
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ Monday, 20 March , 2023
می 16, 2013 کد خبر : 18857 خبر ها

با حضور مقامات کشوری و استانی

عملیات اجرایی بندر چند منظوره چمخاله آغاز شد

عملیات اجرایی بندر چند منظوره چمخاله آغاز شد

گیلانیان : پیش از ظهر امروز مراسم عملیات اجرایی بندر چند منظوره چمخاله باحضور کیهان هاشم نیا ، استاندار گیلان و مهندس سید عطاء اله صدر ، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل سازمان بنادرو دریانوردی کشوردر چمخاله لنگرود آغاز شد .

در این مراسم که نمایندگان مردم شهرستان لنگرود و بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی،  معاون امور عمرانی استاندار ، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان ، فرماندار و امام جمعه لنگرود ،  مدیران کل استان و مدیران شهرستان لنگرود و جمعی از مردم خداجوی شهرستان لنگرود حضور داشتند .

کیهان هاشم نیا ، استاندار گیلان در این مراسم گفت : این بندر در فازاول ظرفیت تخلیه و بارگیری ۶۰۰ هزار تن کالا را دارد  ، همچنین با در نظر گرفتن اراضی خشکی و آبی در مجموع در مساحت ۴۲ هکتار احداث می شود و امکان پهلو گیری، تخلیه و بارگیری کشتی های بزرگ تجاری و مسافربری در آن پیش بینی شده است .

وی افزود : برای ساخت فاز اول بندر چمخاله ۴۴ میلیارد تومان هزینه می شود .

استاندار گیلان به پسکرانه مثبت این بندر اشاره کرد و ابراز داشت : نزدیکی به منطقه اقتصادی لاهیجان ، منطقه ویژه اقتصادی بندر انزلی ، تالاب انزلی و بندر آستارا و انجام فعالیت های اقتصادی دریایی را از جمله خصوصیات مثبت احداث بندر چمخاله توصیف کرد .

کیهان هاشم نیا به احداث بندر تالش بعنوان سومین منطقه اقتصادی استان اشاره کرد و افزود : بندر تالش مکان یابی و جانمایی آن به پایان رسیده و بعنوان سومین منطقه اقتصادی فعال در گیلان تبدیل می شود و هم اکنون نیز سرمایه گزارانی برای احداث کارخانه کشتی سازی در این بندر اعلام آمادگی کرده اند و این امر تحول عظیمی را در استان بدنبال خواهد داشت .

استاندار گیلان ایجاد کریدور داخلی ترانزیت در بنادر استان را ضروری دانست و بیان کرد : بنادر استان گیلان علاوه بر کارهای صیادی ، شیلاتی و تجاری می توانند نقش مهمی در گردشگری دریایی و گشت های تفریحی ، توریستی ایفا کنند و لذا داشتن یک کریدور داخلی ترانزیت در بنادر استان از اقدامات ضروری است و این امر می تواند کلیه سرمایه گذاری های دریایی را قابل توجیه کند  .

در ادامه این  مراسم مهندس سید عطاءاله صدر ، مدیر عامل سازمان بنادرو دریانوردی کشورضمن تشریح اقدامات توسعه ای و زیر بنایی سازمان بنادر ودریانوردی کشور اظهار داشت : با بیش از ۲۰۰ بندر کوچک و بزرگ در کشور و وجود ۱۱ بندر بزرگ بازرگانی در شمال و جنوب ایران ظرفیت بنادر تجاری کشور به ۱۸۴ میلیون تن در سال رسیده است .

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تصویب طرح های توسعه ای در حمل و نقل دریایی و ظرفیت بنادر کشور در پایان برنامه پنجم توسعه به ۲۱۰ میلیون تن افزایش می یابد ، ابراز داشت : حدود ۹۰ درصد از تجارت بین المللی در سطح جهانی از دریا انجام می شود و در ایران نزدیک به ۹۲ درصد صادرات و واردات کشور ازطریق بنادر صورت می گیرد که نشاندهنده جایگاه حائز اهمیت حمل و نقل دریایی است و ما باید به این ظرفیت را در بنادر خود محقق کنیم .

وی ایجاد ظرفیت های توسعه ای در پسکرانه بنادر با مشارکت بخش خصوصی را از دیگر اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی برشمرد و تاکید کرد  : سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی حمل و نقل دریایی کشور نسبت به ساخت اسکله ، ایجاد موج شکن ، لایروبی و حوضچه ها و کانالها و آماده سازی بنادر برای پهلوگیری کشتیها و ساخت محوطه های بندری اقدام می کند و بعد از آن بخش خصوصی در محوطه های بندری به صورت BOT و یا مشارکتی سرمایه گذاری کرده و با ساخت انبار سیلو ، مخازن سوخت ، ترانزیت و سواپ فرآورده های نفتی پسکرانه بندری را توسعه می دهد .

مدیر عامل سازمان بنادرو دریانوردی کشوربا اعلام اینکه عملیات اجرایی بندر چند منظوره چمخاله از امروز آغاز می شود گفت : بندر چمخاله در فاز اول با ظرفیت ششصد هزار تن در سال عملیات تخلیه و بارگیری انجام می گیرد و البته بتدریج در فازهای بعدی به ۲ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت و ما باید این ظرفیت ها را بیشتر کنیم و اقتصاد خود را احیاء کنیم .

در ادامه این مراسم مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت : بندر تجاری چند منظوره چمخاله لنگرود  با توجه به تاکیدات سفرهای دولت به استان گیلان احداث و اظهار امیدواری نمود که ساخت این بندر تجاری نقش بسیار بسزایی در اقتصاد شهرستان لنگرود و استان گیلان به دنبال داشته باشد ./ منبع : استانداری

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی