گیلانیان
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023
می 6, 2012 کد خبر : 8712 دسته‌بندی نشده

شهری زیبا تر با ساخت و ساز قانونمند

عوامل تأثیرگذار بر ساخت و ساز شهری

عوامل تأثیرگذار بر ساخت و ساز شهری

اختصاصی گیلانیان : روند شتابان تغییرات روزمره به گونه ای است که سیل ایده ها و طرح های جدید در مسائل شهری برخی ناهماهنگی را به وجود آورده و این ناهماهنگی ها موجب عدم پرورش صحیح و موزون در ساختار شهری شده است . به طوری که عدم برنامه ریزی و تغییرات هدفمند در بافت شهری سبب به وجود آمدن بحران در مدیریت شهری شده است . از اینرو مجموعه ی ساخت و سازشهری با هدف ارتقاء کیفیت این حوزه نیازمند توانمندسازی مهندسان و سایر عوامل اجرایی با ایجاد سیستم های مدیریت علمی ، صحیح و رعایت نکات فنی می باشد .

یکی از قوانین معروف در شهرسازی ، تبصره ماده صد الحاقی به قانون شهرداری است که اجرای آن همواره مشکلات زیادی را در ساخت و ساز فنی ایجاد نموده است . تبصره های کمیسیون ماده صد به عنوان عاملی معرفی می شود که منجر به جلوگیری از تخلفات میگردد . به طور کلی این قانون را می توان به سه دسته تقسیم نمود :

 الف) انهدام یا تخریب بخشی از ساختمان

 ب) لزوم اصلاحات در کل یا بخشی از ساختمان توسط فرد متخلف

ج ) دریافت جزای نقدی

البته وظیفه سنگین مهندسان در طراحی ، اجرا  و  نظارت را نمی توان نادیده گرفت . اما در صورتی که مهندسان ناظر خلاف واقع را گواهی دهند و تخلف را به موقع اعلام نکنند ، شهرداری بر اساس مفاد ماده صد و قانون شهرداری ها مکلف است : موضوع را به مراجع ذیصلاح منعکس نمایند و پرونده در سیر مراحل قانونی قرار گیرد . بنابراین می توان به این نتیجه رسید که امکان ورود کمیسیون ماده صد در همه تخلفات ناشی از عدول قانون و ضوابط و مقررات شهرسازی وجود دارد . اما معضلی که وجود دارد این است که درپاره ای اوقات تخلفی صورت می گیرد و شهرداری آنجا که بخواهد ، تخلف را لحاظ می کند و آنجا که بخواهد از آن تخلف چشم پوشی می کند و این نکته بسیار تعجب برانگیز است!

 از سوی دیگر در مواردی نیز دیده شده که به واسطه زمان انجام تخلف تا زمان بررسی پرونده و صدور  رأی کمیسیون ماده صد ، امکان اجرای حکم قلع با توجه به تبعات اجتماعی و حواشی آن ، امکان پذیر نیست! در کنار موارد ذکر شده ، لازم است به این موضوع اشاره گردد که ، کمیسیون مربوط در شورای شهر باید با اعمال نظارت بر عملکرد شهرداری در برابر ساخت و ساز های غیر قانونی پاسخگو باشند و از این حیث ، پیگیری ، ارزش گذاری و ایجاد سیستم ارزیابی با ارائه پاسخ های تشویقی و تنبیهی می تواند امری مهم تلقی شودو می توان با اجرای سیستم های مدیریت کیفیت جامع و توجه به نیازهای اساسی شهروندان از سوی مدیران شهری توانمندی کارکنان این بخش را به سمت و سوی مطلوبی هدایت کرد .

از دیگر مسائل حوزه شهری ، سیما و منظر شهری می باشد که دستگاه های متولی به دلیل درگیری در دیگر مسائل شهری کمتر به آن توجه نموده اند . حال آنکه شهروندان خواسته یا ناخواسته در معرض سیما و منظر فضای شهری قرار دارند و از آن تأثیر می پذیرند .  در فضای شهری ما ، معمولاً ابتدا ساختمانی ساخته می شود و بعد آنچه باقی می ماند ، فضای شهری است ! در این صورت چه طور می توان به زیبا سازی فضایی که بدون تعریف خاصی ایجاد شده ، پرداخت؟

بی توجهی به این موضوع در کنار عدم توجه به معماری سنتی و غنی گیلانیان ، نه تنها موجب بهم خوردگی سیمای شهری می شود ، بلکه موجب تراکم جمعیت ساکن در محلات شده و به تبع آن افزایش نیاز به خدمات ، آموزش ، رفاه ، بهداشت و . . .  را شامل می شودکه در طراحی آن محدوده ، ابتدا محاسبه نشده و سیستم های شهری را دچار مشکل خواهد نمود .

نگارنده در پایان امیدوار است با مدیریت صحیح و تدوین برنامه های هماهنگ و مدون از سوی سایر نهادها و ارگان ها از قبیل راه و شهر سازی ، سازمان نظام مهندسی ، شهرداری ، شورای شهر و . . . شاهد بهبود کیفیت در حوزه مدیریت شهری باشیم ، زیرا با جهت گیری های متضاد نمی توان به نتیجه ای قابل قبول رسید و با یکپارچگی ، تمامی کوشش ها به ثمر خواهد رسید و شاهد توسعه بیش از پیش استان سرسبزمان باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی