گیلانیان
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ Saturday, 1 April , 2023
ژوئن 15, 2014 کد خبر : 27748 خبر ها

مدیرکل میراث فرهنگی تاکید کرد:

لزوم تلفیق صنایع دستی و گردشگری برای حفظ فرهنگ غنی گیلان

لزوم تلفیق صنایع دستی و گردشگری برای حفظ فرهنگ غنی گیلان

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با تاکید بر لزوم شناسایی هنرمندان صنایع دستی، گفت: تلفیق صنایع دستی و گردشگری موجی هم‌افزایی در حفظ فرهنگ غنی گیلان و گیلانی می‌شود.

مهندس رضا علیزاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان روز گذشته، ۲۴ خرداد در بازدید از بازارچه صنایع دستی چابکسر، ضمن تبریک هفته صنایع دستی به فعالان این عرصه، اظهار کرد: تلاش هنرمندان صنایع دستی باعث به جریان درآمدن فعالیت‌های اقتصادی استان گیلان شده است.

وی با تاکید بر لزوم شناسایی هنرمندان صنایع دستی، تصریح کرد: تنوع شاخه‌های هنری در گیلان زیاد است و بیش از ۹۰ رشته صنایع دستی وجود دارد؛ متاسفانه برخی رشته‌ها در شرف فراموشی و نابودی است؛ لذا شناسایی هنرمندان این عرصه به احیای صنایع دستی فراموش شده کمک می‌کند؛ هم‌اکنون بسیاری از هنرمندان صنایع دستی شناسایی نشده‌اند و یا در گمنامی به سر می‌برند.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان تربیت نیروی انسانی کارآزموده، ورزیده و توانمند را اولین گام در مسیر انتقال یادگار گذشتگان به نسل‌های آینده دانست و ادامه داد: بخاطر کمبود منابع اعتباری در سال‌های گذشته به بحث آموزش توجه چندانی نشده است؛ همچنین تقویت کارگاه‌های صنایع دستی و بسط و گسترش دادن آنها، ذائقه‌شناسی در انتخاب صنایع دستی و توجه به کاربری آنها از جمله برنامه‌های اداره‌کل میراث فرهنگی است.

علیزاده ایجاد فرصت‌های شغلی در حوزه صنایع دستی را یکی از مزیت‌های آن دانست و متذکر شد: هنرمندان و فعالان عرصه صنایع دستی برای رقابت با بازاهای جهانی خصوصا آسیای شرقی باید به کیفی‌سازی محصولات دقت کنند و با شناسایی و نفوذ به بازارهای هدف، درآمدهای ارزی که یکی از اقتضائات کشور است، به ارمغان بیاورند؛ صنایع دستی یکی از حوزه‌های ارزآور است.

وی غذاهای محلی گیلان را دارای تنوع و جذابیت خواند و خواستار احیای موسیقی سنتی و برنامه‌های آیینی گیلان شد و خاطرنشان کرد: تلفیق صنایع دستی و گردشگری موجی هم‌افزایی در حفظ فرهنگ غنی گیلان و گیلانی می‌شود.

همتی، مسئول بازارچه صنایع دستی چابکسر قدم برداشتن در مسیر حفظ فرهنگ نیاکان مان را انرژی‌بخش دانست و اظهار کرد: انرژی و آرامشی که از ماندگار شدن فرهنگ ایرانی و گیلانی می‌گیرم محرک و مشوق من در حوزه صنایع دستی است.

وی با بیان اینکه بازارچه صنایع دستی چابکسر از اسفندماه سال ۹۱ افتتاح شده، افزود: هدف ما از بازگشایی این بازارچه نمایش فرهنگ اصیل و غنی گیل‌مردان و گیل‌زنان در قالب صنایع دستی است؛ لذا برای تداوم حرکت در این مسیر نیازمند حمایت و پشتیبانی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شورای اسلامی شهر و شهرداری چابکسر هستیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی