گیلانیان
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ Monday, 20 March , 2023
ژانویه 4, 2012 کد خبر : 5418 خبر ها

آیت الله قربانی :

ما با مدیریت کسی که الفبای مدیریت را نمی داند مخالفیم

ما با مدیریت کسی که الفبای مدیریت را نمی داند مخالفیم

حضرت آیت الله قربانی در دیدار با مدیران هسته گزینش استان گفت: از جمله فرامینی که امیرالمؤمنین صادر فرموده، نامه‌ای به مالک اشتر است که بهنگام انتصابش به استانداری مصر است که در این نامه برای انتخاب مدیران چهار ویژگی را برشمرده است.

به گزارش خبرنگار گیلانیان وی گفت: امام علی (ع)  گفت: “انتخاب کن از میان کارمندانت کسانی که این ویژگی‌ها را داشته باشند: اهل تجربه باشند  یعنی تخصص ، اولین ویژگی مدیریت تجربه هست.

طبعاً هر کس در ابتدا استخدام فاقد تجربه هست و نمی تواند عهده‌دار مدیریت باشد و لذا ما با کسانی که بعنوان صفرکیلومتر و نداشتن تخصص‌های لازم در مسئولیت‌های بزرگ انتخاب می‌شوند، مخالفیم. نمی‌شود یک استان را، یک فرمانداری، یک مدیریت کلان را به دست فردی داد که الفبای آن مدیریت را نداند، دود این عمل به چشم جامعه می‌رود.

وی گفت: متأسفانه ضوابط همه جا رعایت نمی‌شود !

فرمانداری پیش من آمد و گفت: فلان نماینده فشار آورده که دامادش را بخشدار مرکزی فلان جا بکنم.  دیدم در شهری با این مجموعه‌ای که دارد، جای مدیریت یک آدم صفرکیلومتر نیست و من اگر مرتکب چنین کاری بشوم خیانت به مردم است، و لذا گفتم من این کار را نمی‌کنم، آقایان اگر می‌خواهند می‌توانند مرا از این سمت بردارند!

ایشان تأکید کرد: 

نباید در نظام جمهوری اسلامی ما طرفدار صفرکیلومتر باشیم، فردا انتخابات مجلس را داریم، می‌خواهیم افرادی را به مجلس بفرستیم که در یکی از رشته‌های مختلف تخصص داشته باشد تا بتواند در یک جائی انجام وظیفه بکند.

امام جمعه رشت گفت: باید فردی را مسئول کاری کرد که با الفبای آن کار آشنائی داشته باشد. کسی که چنین دانش اولیه را نداشته باشد و تنها فامیل فلان و بهمان باشد نمی‌تواند ملاک باشد؛ ما در جمهوری اسلامی علوی قرار داریم. باید آدم‌های با حیاء چه زن و چه مرد انتخاب شوند.

حضرت آیت الله قربانی در مورد دومین ویژگی مدیر گفت: مدیر باید عفیف با حیاء باشد

تنها زن‌ها نباید عفاف داشته باشند، مردها هم باید عفاف داشته باشند. به خدیجه گفتند تو با این همه ثروت و مکنت و خواستگاران متمول و مشهور، چطور حاضر به همسری این بچه یتیم شدی؟ گفت: وقتی محمد (ص) با ابوطالب به خواستگاری من آمد، تمام وقت سرش پائین بود و نگاه به چهره من نمی‌کرد و این حیای محمد(ص) مرا شیفته خود کرد. بنابراین حیا تنها مال زن‌ها نیست، مال مردها هم هست.

وی گفت: بنابراین کسی که بند و بست بکند و از راه های نامشروع ثروت جمع بکند که آقای اژه‌ای دیشب فرمود: پای بعضی از نمایندگان هم در این سوءاستفاده مالی در میان بوده است و در اینترنت افرادی را هم معرفی کرده‌اند واقعاً این خجالت ندارد ؟

حضرت آیت الله قربانی با اشاره به پیشگامی مدیر در اسلام و دین فرمودند:

تاریخ قضاوت خواهد کرد، من در ابتدای انقلاب از طرف آیت الله مهدوی رئیس کمیته انقلاب اسلامی شرق گیلان ؛ بعداً قاضی شرع دادگاههای انقلاب استان شدم، بعداً نماینده مجلس شدم ،  بیست و سه سال امام جمعه لاهیجان شدم، ۱۱ سال نماینده ولی فقیه اینجا هستم، سه دوره نماینده خبرگان هستم. از مال دنیا فقط یک خانه دارم و بس. بروید بگردید یک وجب زمین، یا خانه دوم یا تشکیلاتی از من پیدا کردید، مال شما.

وی اضافه کرد: ولی من یک کتابخانه‌ای دارم که پانصد میلیون تومان ارزش دارد، آنهم شصت و سه سال تلاش کردم و از زن و بچه خودم گرفتم تا این کتابخانه را از مسافرت‌های داخل و خارج تهیه کردم که آن را هم وقف این حوزه علمیه‌ای که در دست احداث دارم، نمودم.

وی ضمن دلیل وقف همه کتاب‌های خود ادامه داد: بعضی‌ها وقتی یک مسئولیتی می‌گیرند، آلاف، الوفی تهیه می‌کنند، زندگی کذا و کذا فراهم می‌کنند. از کجا فراهم می‌کنند؟ با همین چند سال مسئولیت در یک جا ؟ لاهیجان خانه دارد، رشت خانه دارد! فلان جا خانه دارد! امکانات الی ماشاء الله! از کجا می‌آورند؟ من این همه مسئولیت‌ها را داشتم چیزی جز یک خانه و یک کتابخانه ندارم.

امام جمعه رشت گفت: انسان‌هائی که اهل شرم نباشند، وقتی از این‌ها سئوال کنند آقا! توی این ده سال چطور این همه زندگی را فراهم کردی، چه جوابی دارند؟! ازراه حلال می‌شود این همه زندگی را فراهم کرد ؟

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: بنابراین مدیران باید از خانواده‌های صالح و دیندار باشند. بعضی‌ها فقیر هستند ولی از خانواده‌های دیندار هستند، روی شاهی، نیم شاهی‌شان حساب می‌کنند و بعضی با وابستگی به اینجا و آنجاها، می‌خواهند بیایند مصدر امور شوند؛ شما باید مراقب اینها باشید. ریشه و شجره خبیثه، محصول خبیث می‌دهد. شما باید مواظب اینها باشید.

وی ادامه داد: بعضی‌ها شرافتمند هستند و یک عمر زندگی شرافتمندانه کرده‌اند که چندی قبل جائی رفتم که یک معلمی با هشتصد هزار تومان بازنشسته شده بود، پسر بیکار، عروس بیکار دارد، عائله‌مند هست. آیا این نمی‌توانست نمره بفروشد ؟

بی‌گناهی کم گناهی نیست در دیوان عشق 

یوسف از دامان پاک خود به زندان رفته است

اگر یوسف خواسته زلیخا را بر‌آورده می‌کرد زندان نمی‌رفت، اما نتیجه پاکی همان است که خداوند او را عزیز کرد.

حضرت آیت الله قربانی گفت: کسانی که پارتی دارند و آنهائی که پارتی ندارند باید شایستگی‌ها و بیوتات صالحه بودن آنها را در نظر بگیرید.

وی گفت: بهترین شفیع شایستگی است. تاییدیه گروه‌ها و جمعیت‌های فلان برای یک نفر که او در انتخابات رأی بیاورد! و یا از وزیر و وکیل و امیر و نماینده و ولی فقیه و غیره نامه داشته‌باشد بهترین شفیع شایستگی است ، این نمی‌تواند حلال مشکلات باشد. شما ببینید این آدم شایستگی دارد یا نه.

ایشان تبار و خانواده و اصالت را چهارمین ویژگی مدیریت شمردند و فرمودند :

باید مدیران را از خانواده‌های دیندار، مسلمان، وارسته انتخاب کرد. ببینید چه کسانی در انقلاب قدم صدق برداشتند. آن‌هائی که وقتی جنگ بر ما تحمیل شد در شناسنامه‌های خود دست بردند که به جبهه بروند و رفتند و سختی‌ها را تحمل کردند و جان دادند و یا قبل از انقلاب محرومیت‌ها و ممنوعیت‌های زیادی را تحمل کردند و قبل از انقلاب در هفت آسمان یک ستاره نداشتند و برای پیروزی انقلاب زحمت کشیده‌اند، آنها ارجح‌ترند.

حضرت آیت الله قربانی گفت: امروز همه انقلابی هستند! ریش گذاشتن که کاری ندارد، بدون وضوء هم می‌شود در صف اول نمازجمعه نشست! شما باید ببینید کسانی که در روزگار سخت از اسلام و انقلاب حمایت کردند و همچنان در صحنه هستند، مسلماً اینها اولویت دارند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی