گیلانیان
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023
آوریل 18, 2014 کد خبر : 26471 خبر ها

مدیر حوزه های علمیه گیلان :

ما هیچ محدودیتی در جذب طلبه برای حوزه های علمیه گیلان نداریم

ما هیچ محدودیتی در جذب طلبه برای حوزه های علمیه گیلان نداریم

اختصاصی گیلانیان : فرایند ثبت نام حوزه های علمیه استان برای سال تحصیلی ۹۴ – ۹۳ از اول بهمن ماه آغاز شده و تا بیست و پنجم اسفند ماه سال ۹۲ادامه داشته است .

حجت الاسلام محمد لاکانی ، مدیر حوزه های علمیه استان گیلان با بیان این مطلب افزود : الحمد الله برای اولین بار حدود ۷۰۰ نفر برای حوزه های علمیه استان ثبت نام کردند . این آمار نسبت به سال گذشته حدود ۲۵۰ نفر رشد دارد .

وی در خصوص رشد متقاضیان تحصیل در حوه های علمیه استان گفت : از جمله عوامل موثر در رشد کمی متقاضیان تحصیلات حوزوی اولا ظرفیت حوزه علمیه امیرالمومنین علی (ع) است که با همت بلند حضرت آیت الله قربانی ، نماینده معظم ولی قیه در استان گیلان و امام جمعه محترم شهر رشت تاسیس و راه اندازی شد و این مدرسه باعث رغبت و جذب افراد زیادی به این مدرسه و حوزه های علمیه استان شد .

وی افزود : البته ما تبلیغات محیطی ، چهره به چهره و حضور مبلغان در مدارس نیز داشتیم که در مجموع باعث جذب افراد بیشتر به سمت حوزه های علمیه استان شد .

مدیر حوزه های علمیه استان در مورد مراحل مختلف گزینش طلاب گفت : وقتی این عزیزان از آزمون کتبی امتیازات لازم را کسب نمایند در مرحله مصاحبه شرکت خواهند کرد .

وی ادامه داد : منتخبین مرحله مصاحبه در یک دوره تهذیب و آزمایشی به نام اختبار و تثبیت که در شهریور ماه سالجاری برگزار می شود شرکت خواهند کرد و در صورتیکه این دوره را با موفقیت طی نمایند سال تحصیلی را از بیستم شهریور ما آغاز خواهند کرد .

حجت الاسلام لاکانی در مورد ویژگی این آزمون گفت : آزمون کتبی متقاضیان تحصیل در حوزه های علمیه بصورت همزمان با سراسر کشور و به طور متمرکز در رشت برگزار می شود و در هیچ شهرستان دیگر استان آزمون برگزار نخواهد شد .

وی گفت : الحمد الله این آزمون در یک فضای بسیار مناسب و مدرن در حال برگزاری است و ناظری که از قم در جلسه آزمون حضور دارند این فضا را در کشور نمونه اعلام کردند .

مدیر حوزه های علمیه در مورد سقف پذیرش اعلام کردند : ما هیچ محدودیتی در جذب طلبه برای کل حوزه های علمیه استان نخواهم داشت و هر تعدادی را که موفق به کسب امتیازات لازم شوند می توانیم جذب نماییم.

وی ادامه داد : با توجه به پتانسیل حوزه علمیه امیرالمومنین علی (ع) بیشترین طلبه را برای این حوزه بزرگ جذب خواهیم کرد .

حجت الاسلام لاکانی در خصوص جذب طلاب خارجی گفت : در این آزمون ما شرکت کننده خارجی نداریم و طلاب خارجی از طریق جامعه المصطفی گزینش می شوند و طی رای زنی هائی که حضرت آیت الله با جامعه المصطفی داشته قرار است از آن طریق برای سال تحصیلی جدید ۱۵۰ نفر از طلاب خارجی جذب شوند و در این مدرسه به تحصیل بپردازند .

وی در مورد اهمیت تربیت طلاب دینی گفت : با توجه به اینکه سال جاری را مقام معظم رهبری سال فرهنگ ، اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی اعلام کردند ما برای تقویت و ارتقای فرهنگ حتما نیاز داریم که یک سری افراد خبره، زبده ، کار بلد و با سواد در جامعه باشند تا فرهنگ دینی ، اسلامی و قرآنی را انتشار دهند .

وی ادامه داد : از آن جائی کعه بهترین گزینه برای نیل این هدف روحانیون هستند لذا لازم می دانیم یک سری روحانیون کارآمد و نخبه را در حوزه های علمیه تربیت کنیم تا این عزیزان بتواند اهداف دینی و اسلامی ما را پیاده نمایند .

وی گفت : حقیقت امر این است که الآن حوزه علمیه گیلان از یک جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار است که در گذشته ما این جایگاه را نداشتیم .

وی ادامه داد : مدرسه معظمی که راه اندازی شده به عنوان نماد و پیشانی حوزه های علمیه یک فضای بسیار مطلوب و فرصت بی بدیلی را برای ما ایجاد کرده که ما ان شاء الله از این فرصت و از فضای ارزشمند استفاده کنیم و اساتیدی را از قم بیاوریم و بعد آموزشی و تهذیبی طلاب را تقویت کنیم که در آینده بتوانیم از وجود این عزیزان در مراکز دینی ، فرهنگی ، آموزش و پرورش ، دانشگاه استفاده نماییم و بهره ببریم و در نهایت این موجب می شود فرهنگ ناب اسلامی ایرانی ما در جامعه انتشار پیدا می کند.

حجت الاسلام لاکانی در مورد کمبود استاد گفت : در گذشته ما با کمبود استاد و فضای آموزشی مواجه بودیم ، الحمد الله حضرت آیت الله قربانی با اساتید بسیار مبرز قم رای زنی کردند و قول های مساعد دادند ، امیدواریم در سالجاری با کمبود استاد مواجه نشویم .

حجت الاسلام لاکانی در پاسخ به این سوال که از اینکه دفترچه آزمون طلاب به مقاطع مختلف : سیکل ، دیپلم و دانشگاهی تقسیم شده چه معنی دارد و آیا برگزیدگان این آزمون بهنگام تحصیل حوزوی در یک سطح آموزش خواهند دید ؟ گفت :

متقاضیانی که در مقاطع : سیکل ، دیپلم ، کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در آزمون شرکت کرده اند سوالات آزمون آنان متفاوت و متناسب با مقطع خاص آنان طراحی شده است و در زمان تحصیل نیز ما مدارس را متناسب با این مقاطع دسته بندی کرده ایم و این متقاضیان به تفکیک توان علمی و در سطح بنیه علمی ای دارند تحصیل حوزوی خواهند کرد .

اخبار مرتبط

نظرات

  • با سلام ازمون خوب بود برای همهی طلاب ارزوی موفقیت میکنم و از مسولین استانی نیز تشکر فراوانی دارم بخاطر برقراری ازمون که با نظم انجام شد
    یا الله در امان خدا

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی