گیلانیان
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ Monday, 27 March , 2023
آوریل 27, 2014 کد خبر : 26676 خبر ها

مدیرعامل سازمان منطقه آزادانزلی خواستار فعال شدن کریدور شمال جنوب شد

مدیرعامل سازمان منطقه آزادانزلی خواستار فعال شدن کریدور شمال جنوب شد

گیلانیان : رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی در اجلاس بین المللی اتاقهای بازرگانی منطقه خزر در جمهوری آستاراخان روسیه خواستار همکاری مشترک ایران و روسیه برای فعال تر کردن کریدور شمال جنوب و افزایش مبادلات تجاری اروپا و آسیای جنوب شرقی از این کریدور بین المللی شد .

مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل این منطقه گفت : ، ˈرضا مسرور ˈ با مقایسه هزینه و زمان حمل کالا از مسیر های سنتی موجود اظهار کرد : حمل کالا از آسیای جنوب شرقی به اروپا از طریق کریدور شمال – جنوب، در مقایسه با مسیرهای موجود که اروپا را از طریق کانال سوئز به آسیای جنوب شرقی متصل می کند علاوه بر کوتاهی مسیر ، بسیار مقرون به صرفه است .

وی به کاهش چشمگیر فواصل حمل کالا بین بندرگاه های آسیایی و اروپایی در مسیر کریدور شمال جنوب اشاره و تصریح کرد : به عنوان مثال فاصله میان بندر سنگاپور و هامبورگ در مسیر این کریدور نسبت به مسیر سنتی ۳۴۰۰ کیلومتر کمتر است و این در حالی است این تفاوت فاصله حمل در مسیر بندر سنگاپور و هلسینکی به ۵۳۰۰ کیلومتر می رسد و این میزان کاهش فاصله در مسیر هلسینکی به بمبئی به ۴۲۰۰ کیلومتر و بمبئی به روتردام ۴۶۰۰ کیلومتر است .

وی با اشاره به مزیت های کریدور شمال جنوب که موجب کاهش چشمگیر در هزینه ها و زمان حمل کالا می شود ، افزود : با توجه به اهمیت موضوع کریدور شمال جنوب به هیأت رییسه پیشنهاد می کنم موضوع این کریدور در مصوبات این اجلاس بین المللی قرار گیرد و همکاری مشترک ایران و روسیه و شرکت کنندگان اجلاس و بازرگانان منطقه خزر برای فعال تر کردن کریدور شمال جنوب و افزایش مبادلات تجاری از این کریدور بین المللی افزایش یابد .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی یکی از مناطق آزاد هفت گانه ایران و تنها منطقه آزاد حاشیه دریای خزر است اظهار داشت : مناطق آزاد در دنیا به محدوده بندری یا غیر بندری گفته می شود که با هدف جذب سرمایه گذار ایجاد شده اند و در حال حاضر ۳۵۰۰ منطقه آزاد در دنیا وجود دارد و در ایران نیز هفت منطقه آزاد و ۶۴ منطقه ویژه با تصویب مجلس تشکیل شده اند .

مسرور با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی در استان گیلان در شمال ایران و با مساحت ۳۲۰۰ کیلومتر مربع و در سه محدوده بندری، تجاری ، گردشگری و حوزه صنعتی قراردارد ، تصریح کرد : استان گیلان دارای تولیدات فراوان کشاورزی و کارخانجات صنعتی و از مراکز مهم گردشگری کشور است .

وی انزلی را دارای موقعیت راهبردی جغرافیایی در خزر دانست و ضمن بر شمردن مبادلات گسترده این منطقه با بنادر حاشیه خزر تاکید کرد : بازرگانان و مدیران اقتصادی انزلی و آستاراخان برای فعال تر کردن کریدور شمال جنوب باید همکاری و همفکری بیشتری داشته باشند تا بتوانند حجم بیشتری از مبادلات تجاری اروپا و آسیای جنوب شرقی را از این مسیر ترانزیت نمایند .

مسرور ، منطقه آزاد انزلی را دارای مزایا و معافیت های قانونی فراوانی برای سرمایه گذاری و فعالیت تجار عنوان و خاطر نشان کرد : معافیت مالیاتی۲۰ ساله ، صدور مجوز سرمایه گذاری خارجی تا ۱۰۰ درصد ، بخشودگی عوارض گمرکی یرای واردات دستگاه ، مواد اولیه برای واحد های صنعتی ، عدم نیاز به روادید برای سرمایه گذاران و گردشگران خارجی ، صدور مجوز اقامت تا پنج سال برای خارجیها و ثبت شرکت در کمتر از یک روز از مهمترین مزایای این منطقه است .

وی در خصوص محدوده بندری و مجتمع بندری در حال ساخت کاسپین در منطقه آزاد انزلی اظهار داشت : بندرگاه انزلی با ظرفیت اسمی ۱۱ میلیون تن و با سیستم های مجهز تخلیه ، بارگیری و ناوبری دریایی در حال توسعه به ۱۷ میلیون تن است و همچنین از ۱۰ پست اسکله به ۲۴ پست افزایش می یابد و مجتمع بندری کاسپین نیز در این منطقه در حال ساخت است .

مسرور با دعوت از تجار و سرمایه گذاران حوزه دریای خزر برای حضور و استفاده از مزیت های موجود در منطقه آزاد انزلی تصریح کرد : تجار حاشیه خزر می توانند با استفاده ار ظرفیت های قانونی این منطقه ، معافیت ۹۰ روزه انبارداری ، کالای همراه مسافر ، تردد خودرو با پلاک منطقه و بورس کالای و ۱۱۲ واحد تولیدی و صنعتی حضور فعالی در این منطقه داشته باشند .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به بهره مندی منطقه از زیرساخت های مناسب جاده ای و دریایی افزود : علاوه بر زیر ساخت های موجود از قبیل آزاد راه تهران – رشت – انزلی و فرودگاه بین المللی سردار جنگل ، سرمایه گذاری مناسبی در حوزه توسعه زیرساخت ها مانند خط آهن قزوین – رشت – انزلی و ایجاد تقاطع غیر هم سطح در منطقه صورت گرفته است .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی