گیلانیان
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ Tuesday, 28 March , 2023
اکتبر 21, 2011 کد خبر : 3865 دسته‌بندی نشده

خبر تکمیلی از نماز جمعه این هفته رشت

آیت الله قربانی : مدیریت استان ضعیف است

آیت الله قربانی : مدیریت استان ضعیف است

گیلانیان : نماز جمعه این هفته رشت به امامت حضرت آیت الله قربانی ، نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت اقامه شد.

حضرت آیت الله قربانی با ادامه بحث ( محبت ) که موضوع ناتمام خطبه نماز جمعه هفته قبل بود با اشاره به این که محبت سرمایه سعادتمندی انسان و ایجاد کننده امنیت در جامعه و معجزه گر و ممکن کننده محال است ، گفت : محبت دارای حد و مرز است و به کسی که قرآن را می سوزاند و نوامیس جامعه را هتک و حقوق جامعه را پامال می کند و با انبیاء خدا و اولیای خدا در جنگ است نباید محبت کرد .

وی ادامه داد از قول پیامبر اسلام گفت : محبت باید در سایه محبت خدا باشد . ما به عنوان یک مسلمان نمی توانیم شرابخوار ، رباخوار ، بی نماز و روزه ، دزد ، کم فروش ، فاسد ، خائن ، ظالم ، بدکار و کسی که به مقدسات دینی را حرمت نمی  گذارد ، دوست داشته باشیم.

وی افزود : دوستی و دشمنی ما باید برای رضای خدا باشد و بدانیم خداوند چه کسانی دوست و چه کسانی را دشمن می دارد که در قرآن به همه این موارد اشاره شده است و قرآن در زندگی خط قرمز ما است و باید بر اساس آن حرکت کنیم .

حضرت آیت الله قربانی با اشاره به یکان یکان آیات قرآن در مورد : خوبان ، توابین ، افراد عادل و دادگر ، صابر ، پرهیزگار، خویشتن دارو صاحبان تمالک نفس که با انگیزه درونی از اعمال زشت امتناع و به تکالیف عمل می کنند و کسانی که در راه خدا جان شان را در طبق اخلاص می گذارند جهاد می کنند دوست دارد ، گفت:

وقتی می خواهند به بعضی از افراد بگویند ثواب بالا دارد ، می گویند ثواب شهید دارد . به نظر من مقام شهدای ما به مراتب از مقام بسیاری از بقائی که مورد احترام و زیارتگاه مردم است بالاتر است . چرا ؟ بسیاری از این هائی که شهید شده‌اند با دستور امام یا نایب امام حرکت نکردند که دشمنان آن را کشته اند ولی همه شهدای ما با دستور نایب امام ، حضرت امام خمینی به جبهه رفتند و شهید شدند .

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به صبر و نشانه های صابرین در قرآن گفت : خداوند صبر کنندگان را دوست دارد چون صبر از سرمایه های عظیم است و به روزه تفسیر شده است و برای رسیدن به هر کار بزرگ و تحمل در برابر هر حادثه جانکاه از اخلاق والای بشری هست و خداوند اینگونه آدم ها را دوست دارد .

وی در سایر مواردی که خداوند دوست دارد ؛ افزود : خداوند پاکیزگی و پاکی را دوست دارد ؛ پاکی و پاکیزگی باید هم ظاهر و باطن باشد و فرمود مؤمن در میان مردم آنچنان باید تمیز و معطر و زیبا باشد که مثل خال کنج لب به درخشد . خیال نکنیم مؤمن بودن یعنی شلخته ، ژولیده ، کثیف  و با لباس چرکین بودن است ؛ نه . در روایات دارد پیغمبر اکرم ثلث مخارجش را صرف عطر می کرد که مردم با عطر حضرت به او نزدیک می شدند . مؤمن باید ظاهرش زیبا باشد ، ژولیدگی معنی ندارد ، تمیز ، معطر ، خوش لباس باشد که امروز غربی ها در این مسأله از ما جلو هستند .

نماینده ولی فقیه در استان سپس به باطن انسان اشاره کرد و افزود : باطن انسان هم باید تمیز باشد . بعضی ها ظاهرشان چون بایزید و باطن شان همچون یزید است ! خدا نکند ما اینطور باشد .

حضرت آیت الله قربانی با اشاره به سخنرانی مرحوم راشد در زمان طاغوت گفت : ایشان می گفت مردم از باطن یکدیگر خبر ندارند که اگر اطلاع داشته باشند سلام کسی را جواب نمی دهد ، در تشییع جنازه آن ها شرکت نمی کنند ، در قبرستان آنها فاتحه نمی خوانند. خدا نکند ما اینطور باشیم .

وی افزود : خداوند عالم بالسر و الخفیات هست . باطن خود را پاک کنیم . به ظاهر تا کمر خم می شود و تعظیم می کند ولی همینکه پشت کرد ، فحش و ناسزا می دهد. این باطن آلوده هست و فایده ندارد .

حضرت آیت الله قربانی در بخش دیگری با استناد به آیات قران در خصوص افرادی که خدا آنها دوست ندارد ؛ گفت : خداوند فسادگران را ، تجاوزگران به حقوق دیگران ، ستمگران ، خودبرتر بین ها را دوست نمی دارد .

وی ادامه داد : بعضی ها به یک جائی می رسند به فلک هم اعتنا ندارند ، خیال می کنند همه دین و انقلاب و معنویت مال آنهاست ، دیگران هیچ حقی ندارند .

وی سپس در ادامه موضوع اینکه خداوند چه کسانی را دوست ندارد ؛ گفت : خداوند آنهائی را که به مال مردم و بیت المال خیانت می کنند دوست ندارد . سه هزار میلیارد تومان پول ملت را ربودن و در کجای و کجای خارج خانه خریدن ، انگشتر ۱۶ میلیارد تومانی برای دختر خود خریدن ، خداوند اینها را دوست می دارد ؟! خداوند مسرفین را هم دوست ندارد حتی اگر پول مال خودش باشد .

وی ادامه داد : خداوند آدم های سر مست را دوست ندارد . بعضی ها خیلی سرمست و شنگول هستند . گویا همیشه کبک شان می خواند . سرمست نباشید . حالا یک روزی قدرت دست ما آمده خیال نکنیم این قدرت همیشگی است و قذافی ۴۳ سال حکومت کرد خیال می کرد قدرت همیشگی دارد ، دیدید چه بر سرش آمد ؟! و کافران را هم دوست نمی دارد .

حضرت آیت الله قربانی سپس با ذکر روایتی از امام باقر (ع) گفت : امام فرمود اگر خواستید بدانید در تو خیری وجود دارد به قلبت نگاه کن . اگر بندگان خدا را دوست داشتی و اهل معصیت خدا را دشمن داشتی پس در تو خیر وجود دارد . نگو این بسیجی و سپاهی و طرفدار انقلاب است . چرا با این ها مخالف هستند ؟ برای این که اینها طرفدار دین ، انقلاب ، رهبری و ولایت فقیه هستند . نمی شود انسان مسلمان باشد و این ها را دشمن داشته باشد . اگر دشمن داشت یقینا بدانید یک گیر فنی دارد  و آدمی هم با چیزی که دوست دارد در روز قیامت محشور می شود . این معیاری است که باید خودمان را با آن بسنجیم .

حضرت آیت الله قربانی در خطبه دوم نماز با اشاره به حوادث هفته گفت : امروز همانطوری که بهار کشورهای عربی یکی پس از دیگری دارد به نتیجه می رسد بهار کشورهای غربی هم یکی پس از دیگری دارد به نتیجه می رسد . بی عدالتی ها ، تحقیر مردم ، عدم رسیدگی به وضع نابسامان های کارتن خواب ها و فقرا و بیچارگان ، نرسیدن به مردم دارای توان کار و فاقد اشتغال و بالا بودن نرخ ها ، همه امکانات در اختیار مردم خاص ولی اکثریت مردم محروم ، دنیا را دارد به انفجار می کشاند .

وی در ادامه گفت : دیدید که برخی از تلویزیون های بیگانه و خبرگزاری ها نشان دادند و نقل کرده اند که پرچم اسرائیل را در آمریکا به آتش کشیدند . آمریکا اولین حامی اسرائیل که میلیارد ها دلار چه از طریق واگذاری اسلحه و نقدی به اسرائیل کمک می کند . وقتی در آمریکا یک درصد مردم دارا و ۹۹ درصد ندار فقیر باشند باید این دنیا منفجر شود و هزار شهر آمریکا برای تغییر نظام تظاهرات بکنند . در کشور های عربی هم همینطور ، شاهزاده ها ، وابستگان به آنها همه چیز دارند اما مردم فقیر و محروم برای لوازم اولیه مانده اند .

خطیب جمعه رشت گفت : انقلاب اسلامی ما برای چه بود ؟ برای این بود که عدالت را در جامعه پیاده کنیم . لیقوم الناس و بالقسط .

وی افزود : سه تا دکتر جمع شدند یک درمانگاهی در یک شهرستانی به وجود آوردند ، کارمند هم نیستند و زندگی شان را با همین درمانگاهی که به وجود آورده اند می گذرانند . مدت دو سال است که می خواهند برای احداث ساختمان درمانگاه یکصد و پنجاه میلیون تومان وام بگیرند و قسطش را هم پرداخت نمایند ولی نمی توانند ؛ چطور این آقایان سه هزار میلیارد تومان می توانند بگیرند ؟ آیا افرادی با این ها دست اندرکارند که براحتی تسهیلات می گیرند ؟ بی شک . در حالی که اختلاسگران بزرگترین اعتبارات را از گیلان گرفتند و هشت شرکت را به ثبت رسانده‌ اند ؟؟!!

امام جمعه رشت گفت : آقا ۹ روز به کرمانشاه سفر کردند . واقعا اگر کسی می خواهد زمامدار صالح را از زمامدار طالح مقایسه کند بیاید زمامدار خود را با زمامدار ما مقایسه کند . ۹ روز با اقشار مختلف دیدار کرد و در همه جا دستورالعمل های زندگی را ارئه می دادند .

حضرت آیت الله قربانی گفت :

در این هفته یک درد دل کوتاه می کنم و تفسیرش را برای بعد می گذارم . مدیریت استان ضعیف است .

چون دفتر و خانه من محل مراجعه مردم است و مشکلات را به من گزارش می کنند ، من مشکلات را به مدیریت ارشد استان و دیگر مدیران منتقل می کنم ولی متأسفانه چون کارها به افراد نادان ، غیر آزموده و بی تجربه محول شده  ، کار به جائی نمی رسد.

وی افزود : مسایلی که الآن در شهرداری می گذرد ، مسایلی که در یکی از شهرهای گیلان که می خواهند کارخانه آسفالت را در داخل شهر به وجود بیاورند و مردم تجمع کردند ، ماشین حرکت کرد ، پای یک بچه‌ای شکسته شد . مردم طومار پیش من آوردند  و شکایاتی از بانک ها و مسئولان پیش من می شود و من ارجاع می دهم ، باز می بینم اشکال به حال خودش باقی هست !

نماینده ولی فقیه در استان گفت : انتظار دارم مدیریت ارشد استان کمی سفرهایش را کم نماید و یک مقداری جلساتش را کم کنند و وقتی برای فکر کردن داشته باشند . باید فکر کرد ، اندیشه کرد ، راه حل ارائه کرد و بعد پیگیری هم کرد .

حضرت آیت الله قربانی در پایان گفت : امیدوارم به این تذکر من سرسری ننگرند ، من سعی می کنم بعضی از مسایل را عنوان نکنم ؛ چرا ؟ فکر می کنم تضعیف مسئولان می شود اما اگر ببینم جامعه به سمت و سوئی می رود که نظام مورد خدشه قرار می گیرد آن وقت آشکارا صحبت خواهم کرد .

                                                                                                                  والسلام

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی