گیلانیان
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ Friday, 24 March , 2023
می 21, 2012 کد خبر : 9062 خبر ها

جليلي و آمانو در جمع خبرنگاران:

مذاکرات ایران و آژانس مفید و سازنده بود

مذاکرات ایران و آژانس مفید و سازنده بود

گیلانیان : سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان و یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز پس از مذاکرات خود با حضوردر جمع خبرنگاران گفتگوها را مفید ومثبت ارزیابی کردند.جلیلی گفت: گفتگوهای خوبی با آمانو داشتیم و ان شاء الله همکاری خوبی را در آینده خواهیم داشت. آمانو نیز اظهار داشت : ما موضوع رویکرد ساختارمند را بررسی کردیم. قطعاً پیشرفت گفتگوها اثر مثبتی بر مذاکرات۱+۵ و ایران خواهد گذاشت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر این که ایران از اعضای فعال آژانس است، افزود: جمهوری اسلامی ایران از مدعیان جدی برای تحقق شعار خلع سلاح در سطح جهانی، مقابله با اشاعه سلاح های هسته ای و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای برای اعضایNPT است.

وی تصریح کرد: ظرفیت هایی که جمهوری اسلامی در این سه زمینه دارد بستر خوبی را برای همکاری بین جمهوری اسلامی و آژانس فراهم می کند تا بتوانیم همکاری خوبی برای تقویت آژانس داشته باشیم تا آژانس بتواند وظایف خود را در عرصه های مختلف به ویژه در سه محور دفاع از حقوق اعضا برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، تحقق خلع سلاح و مقابله با اشاعه سلاح هسته ای انجام دهد.

جلیلی افزود: امروز گفتگوهای خوبی با آمانو در این زمینه داشتیم و ان شاء الله همکاری خوبی را در آینده در این سه محور داشته باشیم.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: در این دیدار درباره طیف متنوعی از موضوعات از جمله خلع سلاح هسته ای، استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، تقویت آژانس و روند آینده اقداماتمان گفتگو کردیم.

یوکیا آمانو پس از دیداری که بیش از دو ساعت به طول انجامید در جمع خبرنگاران اضافه کرد: ما موضوع رویکرد ساختارمند را بررسی کردیم؛ کارهایی باقی مانده است اما اینها مانع پیشرفت گفتگوها نخواهد بود.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به پرسشی درباره فضای مذاکرات گفت: ما مذاکرات گسترده و فشرده ای را در جو خوبی برگزار کردیم. قطعاً پیشرفت گفتگوها اثر مثبتی بر مذاکرات۱+۵ و ایران خواهد گذاشت. البته اینها دو موضوع متفاوت از هم هستند اما می توانند یکدیگر را تقویت کنند.

آمانو تاکید کرد: من متعهد به حل و فصل موضوع از طریق گفتگو هستم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره این که چگونه اطلاعات مربوط به مسأله هسته ای ایران که منجر به ترور برخی دانشمندان هسته ای ایران شد، به دست برخی آژانس های اطلاعاتی افتاد؟ گفت: آژانس وظیفه مشخصی برای حفاظت از اطلاعات دارد و من هر چه در توانم است برای حفاظت از اطلاعات محرمانه انجام می دهم.

آمانو افزود: درباره قضیه ترورهایی که شما مطرح کردید، احساس من، همدردی با اشخاص و انسان هاست؛ آژانس اصلاً درگیر در این ترورها نیست. من مخالف خشونت هستم.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آژانس چرا دنبال مدالیته ای نیست که به صورت یکباره به حل مسأله هسته ای ایران بپردازد و هر بار موضوعی خاص مطرح نشود؟ گفت: من وارد جزئیات نمی شوم اما آژانس دیدگاه هایی دارد و ایران هم دیدگاه هایی خاص خود.( واحد مرکزی خبر)

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی