گیلانیان
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ Sunday, 26 March , 2023
اکتبر 11, 2014 کد خبر : 30455 خبر ها

مطالعه احداث ۱۱ سد لاستیکی در گیلان پایان یافت

مطالعه احداث ۱۱ سد لاستیکی در گیلان پایان یافت

گیلانیان : مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان گفت: مطالعات ۱۱ سد لاستیکی گیلان در مناطق مختلف استان با هدف تنظیم حدود ۹۰ میلیون متر مکعب از روان آب‌های جاری و جبران ۱۰ درصد از کمبودهای آب مورد نیاز بخش کشاورزی به اتمام رسید.

سیف‌الله آقابیگی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به پاپان مطالعات ۱۱ مورد سد لاستیکی گیلان در مناطق مختلف استان، اظهار کرد: این سدهای لاستیکی با هدف تنظیم حدود ۹۰ میلیون متر مکعب از روان آب‌های جاری و به منظور جبران ۱۰ درصد از کمبودهای آب مورد نیاز بخش کشاورزی احداث می‌شود.

وی با بیان اینکه با اتمام مطالعات سدهای لاستیکی در مناطق مختلف استان، برای چهار مورد از آنها مجوز کمیسیون ماده ۲۱۵ برنامه پنجم توسعه صادر شد، افزود: به تبع آن، پس از درج در لایحه بودجه موافقتنامه اجرایی نیز برای  چهار سد لاستیکی از سال ۱۳۹۱ با اعتبار مصوبی محدود مبادله و ابلاغ شد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان گفت: مبلغ ۲۶۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز برای خاتمه عملیات سدهای در دست اجرا که دارای ردیف اجرایی و موافقتنامه است  که شامل چهار سد لاستیکی در دست اجرای شرکت بوده که تأمین و در اختیار این شرکت قرار گرفته است.

آقابیگی افزود: با ابلاغ مجوز ماده ۲۱۵ برنامه پنجم توسعه شرایط برای هفت مورد از سدهای لاستیکی باقیمانده نیز که مطالعات آنها خاتمه یافته با درج در لایحه بودجه با حداقل ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار فراهم می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت احداث سد مخزنی شهر بیجار  که معروف به سد آیت الله بهجت(ره) است، خاطرنشان کرد: این شد در هشت کیلومتری آبادی شهر بیجار از توابع امام زاده هاشم واقع در ۳۵ کیلومتری شهر رشت و بر روی رودخانه زیلکی بنا شده که آب شرب دو و نیم میلیون نفر از ساکنین شهرهای بزرگ گیلان از جمله رشت، خشکبیجار، کوچصفهان، خمام، لشت نشا، سنگر، آستانه‌اشرفیه، کیاشهر، لاهیجان، سیاهکل، لنگرود و بندرانزلی به میزان ۱۶۵ میلیون متر مکعب در سال افق طرح را تأمین می‌کند.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان تصریح کرد: این سد از نوع CFRD و در کلاس خود بزرگ ترین سد سنگریزه‌ای با رویه بتنی ایران است که برای تأمین آب شرب با حفظ بالاترین استانداردهای کیفی و بهداشتی احداث شد.

آقابیگی افزود: به منظور جلب رضایت ساکنان مناطق مشمول طرح، بنابر هماهنگی‌های به عمل آمده و بر اساس مصوبات شورای تأمین گیلان و شهرستان رودبار مقرر شد تا منابع طبیعی استان نسبت به ارزیابی و سامان‌دهی ساکنان روستاهای بالای تراز  سد  اقدام و آب منطقه ای گیلان هزینه‌های مربوطه را پرداخت کند.

وی تصریح کرد: در این رابطه عطف به مصوبات شورای تأمین و با توجه به لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی تمام راهکارهای قانونی اجرایی و عرصه و اعیان املاک ساکنان روستاهای مربوطه خریداری و مبالغ پرداخت شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان در خصوص برخی از اهالی که نسبت به مصوبات شورای تأمین استان تمکین لازم را نکردند، گفت: طبق قانون مبالغ ارزیابی شده به نام آنها و به حساب سپرده دادگستری گیلان واریز شده است./منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی