گیلانیان
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ Wednesday, 22 March , 2023
ژوئن 24, 2014 کد خبر : 27968 خبر ها

نجات ۷۳ ایرانی از محاصره داعش در عراق

نجات ۷۳ ایرانی از محاصره داعش در عراق

گیلانیان : مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: ۷۳ زائران ایرانی که به صورت آزاد به عتبات سفر کرده بودند، ۱۰ روز پیش در سامرا در محاصره گروه داعش قرار گرفتند که با پیگیری های مسوولان ایرانی و عراقی و با اقدامات ارتش عراق از محاصره خارج و با سلامتی کامل به میهن اسلامی بازگشتند.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی حج، «محسن نظافتی» افزود: همزمان با آغاز درگیری ها در سامرا، برخی ایرانیان جهت زیارت عتبه مقدسه به سامرا سفر کرده بودند که این عزیزان در جریان حملات اخیر داعش در سامرا حضور داشته و برای خروج از این شهر با مشکل روبرو شدند.

وی گفت: پس از اطلاع از این ماجرا، مسوولان مربوط در عراق و ایران پیگیر موضوع شدند و تصمیم بر این گرفته شد که این عزیزان با تدابیر ویژه نیروهای امنیتی و ارتش عراق از منطقه خارج شوند.

نظافتی با اینکه این گروه از زائران در قالب کاروان آزاد به عراق سفر کرده بودند، خاطر نشان کرد: با وجود اینکه سفر زائران عزیز به سامرا بدون هماهنگی سازمان حج وزیارت به این شهر اتفاق افتاده بود و سازمان حج از نظر قانونی در برابر این عزیزان هیچ وظیفه ای نداشت، اما براساس وظیفه اخلاقی و دینی خود وارد عمل شد و پیگیری ها لازم را انجام داد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه در این زمینه همکاری های خوبی میان مسوولان سازمان حج و وزارت امور خارجه ایران و عراق صورت گرفت و چند روز پیش این زائران به صورت هوایی از سامرا خارج و به ایران اسلامی بازگشتند.

این مقام مسوول در سازمان حج و زیارت با بیان اینکه اکنون هیچ زائر ایرانی در شهرهای کربلا، نجف اشرف، کاظمین و سامرا حضور ندارد، تصریح کرد: تنها شماری از عوامل برای نظارت بر رفع نقایض هتل ها و آشپزخانه ها حضور دارند.

حسن قشقاوی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه ۲۸ خرداد ماه از ایجاد برخی مشکلات برای زائران ایرانی در سامرا خبر داده بود.

حرم مطهر امام علی(ع)، امام حسین(ع)، امام موسی کاظم(ع)، امام جواد (ع)، امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) و همچنین حرم مطهر حضرت ابوالفضل العباس(ع) در شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا قرار دارد.

هر سال صدها هزار نفر از کشورهای مختلف جهان از جمله ایران، بحرین، عربستان، امارات، عمان، پاکستان، هند، جمهوری آذربایجان برای زیارت عتبات به عراق سفر می کنند که زایران ایرانی در صدر این افراد قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی