گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ Thursday, 30 March , 2023
سپتامبر 20, 2014 کد خبر : 29927 خبر ها

در نشست مشترک بازرس کل گیلان و نمایندگان ویژه رییس‌جمهور

نحوه بهره‌برداری، تخریب و تصرف جنگل‌ها و مراتع گیلان بررسی شد

نحوه بهره‌برداری، تخریب و تصرف جنگل‌ها و مراتع گیلان بررسی شد

گیلانیان : نشست مشترک بازرس کل استان گیلان و نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور در حوزه سیاسی و امنیتی پیرامون شکنندگی نظام زیست‌محیطی استان گیلان و در راستای ضرورت توجه به نقاط آسیب‌پذیر و در معرض تخریب و تصرف و چگونگی بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع برگزار شد.

در این نشست نحوه بهره‌برداری از جنگل‌ها‌، تعهدات اجرا شده و تعهدات باقی‌مانده توسط مجری طرح جنگل‌داری و استفاده از ظرفیت‌های قابل‌تحمل اکولوژیکی و اقتصادی در چارچوب مدیریت پایدار جنگل از طریق شرکت‌های بهره‌برداری موردبحث و بررسی قرار گرفت.

مسرور بازرس کل استان با توجه به آمار و اطلاعات موجود از جنگل‌های استان اظهار کرد: در صورت عدم جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و بهره‌برداری بی‌رویه و عدم ساماندهی به‌موقع دامداران و… جنگل‌کاری جنگل‌های مخروبه استان به‌منظور توسعه فضای سبز و بالا رفتن سرانه آن حدود ۸۰ سال (هر ۱۰ سال ۱۵۰۰۰ هکتار)، به طول خواهد انجامید.

در این نشست ضمن انتقاد از عدم اجرای مطلوب طرح خروج جنگل‌نشینان از عرصه‌های جنگلی و اقدام عاجل و ضروری برای بهبود این وضعیت اعلام شد با ادامه روند فعلی، اجرای طرح ساماندهی خروج دام از جنگل حدود ۴۰ سال طول خواهد کشید.

در ادامه به موضوع ۱۰ ساله بودن قراردادهای منعقده با پیمانکاران طرح‌های جنگل‌کاری و عدم بازنگری در طرح‌ها اشاره شد و بر لزوم این بازنگری و اجرای تصویب‌نامه‌های هیئت‌وزیران در رابطه با برنامه بهینه‌سازی پایش، حفظ، بهره‌برداری و مدیریت جنگل‌های کشور تأکید شد.

در پایان ضمن انتقاد از رویه موجود در حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و منابع طبیعی به موضوع واگذاری‌های غیرقانونی اراضی جنگلی (ملی و منابع طبیعی) تحت عنوان تفرجگاه‌های تفریحی با سازه‌های سنگین در مناطقی که ممنوعیت واگذاری شامل آن مناطق می‌شود از جمله طرح‌های جنگل‌داری و… بر حفظ و حراست از این مواهب طبیعی و خدادادی تأکید شد.

همچنین تاکید شد که فشار عوامل سیاسی بر دستگاه‌های اجرائی در خصوص واگذاری اراضی منابع طبیعی به بهانه حمایت از سرمایه‌گذار و اجرای درخواست‌های اهالی منطقه از قبیل احداث راه و … نباید باعث تخریب و نابودی این نعمت‌های الهی شود و مسئولین ملی، استانی و شهرستانی باید نسبت به این موضوعات با حساسیت بیشتری ورود کرده و در این مسیر از تمامی ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود بهره‌گیری کنند. /منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی