گیلانیان
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ Sunday, 26 March , 2023
ژوئن 25, 2014 کد خبر : 27972 خبر ها

نخستین صادرات و واردات همزمان آهن آلات در بندر آستارا انجام شد

نخستین صادرات و واردات همزمان آهن آلات در بندر آستارا انجام شد

گیلانیان : نخستین محموله صادرات و واردات همزمان آهن آلات با ورود یک فروند کشتی ۲۵۰۰ تنی در بندر آستارا تخلیه و بارگیری شد.

با ورود و پهلوگیری کشتی ۲۵۰۰ تنی دیبا ایران در اسکله بندر آستارا محموله ۲۵۰۰ تنی شمش آهن صبح امروز در این بندر تخلیه شد.

مدیرعامل شرکت کاوه و مجری بندر چندمنظوره آستارا اعلام کرد: کشتی بزرگ دیبا این محوله را از بندر اکتائو کشور قزاقستان به مقصد بندر آستارا بارگیری کرده است.

محمدصادق کاوه افزود: این کشتی پس از تخلیه بار شمش آهن ، یک محموله دو هزار و ۵۰۰ تنی میلگرد تولید شرکت آذر فولاد امین آذربایجان شرقی را به مقصد بندر باکو جمهوری آذربایجان بارگیری کرده و حمل می کند.

وی ارزش ریالی محموله صادراتی میلگرد از بندر آستارا را ۵۰ میلیارد ریال ذکر کرد.

وی مبادلات تجاری آهن آلات شمالغرب کشور از بندر آستارا را مقرون به صرفه ترین مسیر صادرات و واردات این کالا دانست و اظهار کرد: مسیر دریایی بندر آستارا در مقایسه با بنادر همجوار بیشتر از ۲۰۰ کیلومتر به مقاصد صادراتی و وارداتی شمالغرب کشور نزدیک تر بوده و مقرون به صرفه ترین مسیر برای تجار محسوب می شود.

وی خواستار استفاده همه تجار و بازرگانان از مسیر دریایی بندر آستارا به مقصد بنادر حاشیه دریای خزر شد و گفت: بندر آستارا با ارائه انواع خدمات گمرکی و بندری ظرفیت پهلوگیری ، تخلیه و بارگیر تمامی کشتی های تردد کننده در دریای خزر را دارد و آماده همکاری با تمام بازرگانان داخلی و خارجی است.

وی تخلیه و بارگیری شبانه روزی را از مزیت های بندر آستارا ذکر کرد و افزود: در یکسال گذشته ۳۲ فروند کشتی با مجموع ظرفیت ۳۵ هزار تن با بار صادراتی به ارزش ۲۶۷ میلیارد ریال در بندر آستارا پهلو گرفته است.

وی، پی.وی.سی ، مواد شیمایی و سیمان را جزو محموله های مهم صادراتی از بندر آستارا و نیز تخته نراد را جزو کالاهای وارداتی از این واحد بندری ذکر کرد.

بندر چندمنظوره آستارا فروردین ماه سال گذشته به طور رسمی افتتاح شده و فعالیت خود را آغاز کرد.

بندر چند منظوره آستارا به عنوان نخستین بندر بخش خصوصی کشور بر اساس اعلام کارشناسان حوزه حمل و نقل ، بندر آستارا نزدیک ترین و مقرون به صرفه ترین مسیر و حلقه اتصال تجارت و ترانزیت کالا بین سه قاره آسیا ، آفریقا و اروپاست.

بندر چندمنظوره آستارا برای تخلیه و بارگیری کشتی های دو هزار و ۵۰۰ تنی پیش بینی شده و پس از تکمیل ، پذیرای همزمان پنج کشتی در پنج اسکله اختصاصی خود خواهد بود.

این واحد بندری به ظرفیت نهایی سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن تخلیه و بارگیری سالانه کالا پیش بینی و طراحی شده که یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن با یک اسکله اختصاصی مربوط به تخلیه و بارگیری سوخت و مواد نفتی خواهد بود و دو میلیون تن دیگر نیز به تخلیه و بارگیری سایر کالاها اختصاص می یابد.

این بندر در فضای محدود ۶۰ هکتار احداث شده است و با بندر انزلی ۲۰۰ کیلومتر و با بندر باکو جمهوری آذربایجان ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۸۵ هزار نفر جمعیت در شمال استان گیلان و در مجاورت مرزهای جمهوری آذربایجان واقع شده و از جمله مرزهای مهم زمینی و تجاری شمال کشور محسوب می شود. /منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی