گیلانیان
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ Friday, 24 March , 2023
آوریل 29, 2014 کد خبر : 26735 خبر ها

با حضور معاون وزیر نیرو :

نصب نخستین توربین کاپلان کشور در گیلان

نصب نخستین توربین کاپلان کشور در گیلان

گیلانیان : با حضور معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، نیروگاه سد تاریک گیلان ۱۰ اردیبهشت ماه با حضور مسئولان کشوری و استانی افتتاح می‌شود

سد انحرافی تاریک که از نوع دریچه‌‏دار مختلط بتنی- خاکی است، در محل تلاقی رودخانه تاریک‌رود و سفیدرود به فاصله ۴۰ کیلومتری سد سفیدرود قرار دارد که عملیات ساختمانی آن در سال۱۳۴۷ با هزینه‌ای معادل ۵۹۱ میلیون ریال پایان یافت و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

نیروگاه تاریک در یک طرح کوچک مقیاس از طرح‌های نیروگاه‌های آبی متوسط و کوچک شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در پایین دست سد مخزنی سفید رود بر روی رودخانه سفیدرود در حال اجرا است.

هدف از اجرای این طرح تولید سالیانه ۱۶٫۴۶ کیگاوات ساعت انرژی است، حوضچه پایاب این طرح از نوع بتنی و ابعاد حوضچه آن ۱۹ در ۲۶ متر و حجم حوضچه آن ۱۹۰۰ مترمکعب است.

توسط شرکت توسعه آب و نیروی ایران نخستین نیروگاه توربین کاپلان کشور در سد تاریک گیلان نصب و برای احداث این نیروگاه حدود ۱۴ میلیارد تومان هزینه شد که از محل اعتبارات عمومی تأمین و پرداخت شده است.

مجری طرح نیروگاه‌های آبی کوچک و متوسط شرکت توسعه آب و نیروی ایران در خصوص نصب نخستین نیروگاه توربین کاپلان کشور در گیلان گفت: برای احداث نیروگاه تاریک حدود ۱۴ میلیارد تومان هزینه شد که از محل اعتبارات عمومی تأمین و پرداخت شده است

محمد رهبری با اشاره به اینکه نیروگاه‌های آبی کوچک و متوسط در دنیا سابقه طولانی دارد، اظهار کرد: به واسطه ارزان بودن و سازگاری با محیط‌ زیست این نیروگاه‌ها مورد توجه کشورها هستند.

وی ظرفیت نیروگاه‌های کوچک متوسط و میکرو ایران را ۱۳۸ مگا وات عنوان کرد و افزود: لوارک،کوهرنگ، شهید رجایی، پیران و یاسوج از جمله این نیروگاه‌ها در کشور هستند.

مجری طرح نیروگاه‌های آبی کوچک و متوسط شرکت توسعه آب و نیروی ایران با اشاره به نیروگاه‌های میکرو در گیلان،مازندران،ارده ، ناو و قلیان، گفت: این نیروگاه‌ها جزو الویت‌های دولت است.

رهبری، هدف دولت را در برنامه پنج ساله توسعه و حمایت از این نیروگاه‌ها، سرمایه‌گذاری و اعتای تسهیلات دانست و تصریح کرد: در برنامه امسال حدود ۱۰۰ مگابایت از این نبروه‌گاه‌ها به کسانی که علاقمند سرمایه‌گذاری هستند فراخوان می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۳۵ مگاوات برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی شده است، خاطرنشان کرد: ظرفیت قابل توجهی در کشور برای احداث نیروگاه‌های برقابی کوچک وجود دارد.

مجری طرح نیروگاه‌های آبی کوچک و متوسط شرکت توسعه آب و نیروی ایران با اشاره به تحریم‌ها، گفت: تحریم‌ها سبب وقفه در اجرای پروژه سد تنظیم تاریک شد اما توانستیم بخشی از تجهیزات را از خارج تهیه و بخش دیگر را با تلاش متخصصان داخلی تولید کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی